Ratownicy na plaży w Skorzęcinie zapatrzeni w telefony. "Żaden nawet nie oderwał wzroku"

Zdjęcie ratowników na plaży w Skorzęcinie zapatrzonych w telefony komórkowe kilka dni temu trafiło do internetu. Post wywołał lawinę krytyki.

O sprawie poinformował pan Grzegorz Janicki. Mężczyzna 6 sierpnia opublikował na Facebooku zdjęcia ratowników z plaży w Skorzęcinie nad jeziorem Niedzięgiel w Wielkopolsce.

Ratownicy ze Skorzęcina patrzyli w telefony komórkowe, zamiast na kąpielisko

"Tak zapatrzeni w telefony że zdążyłem obejść ich z każdej strony i zrobić zdjęcia i żaden nawet na chwile nie oderwał wzroku od telefonu" - napisał mężczyzna. Dodał, że tydzień wcześniej przy innej plaży pomagał wyciągnąć z wody tonącego 19-latka. Tam ratowników nie było. "Jak się okazuje, tutaj też, jakby ich nie było. A rodzice czują się bezpieczni, kiedy ich dzieci kąpią się w wodzie, przecież obok są ratownicy" - napisał pan Grzegorz.

Pod postem pojawiło się wiele negatywnych komentarzy. Pojawiły się głosy, że mężczyźni powinni zostać dyscyplinarnie zwolnieni, a także stracić uprawnienia. Komentujący podkreślali też, że ratownicy powinni być skupieni i stale obserwować otoczenie, bo zależy od nich ludzkie życie.

"Tragedia, żenada i kupa mułu" - tak zdjęcie ratowników ze Skorzęcina skomentował prezes legionowskiego WOPR Krzysztof Jaworski w rozmowie z polsatnews.pl.

Urząd miasta "zszokowany"

Pan Grzegorz Janicki wysłał zdjęcia do dyrekcji Ośrodka Wypoczynkowego Skorzęcin, gdzie sytuacja miała miejsce, a także do burmistrza Witkowa, gdyż Skorzęcin podlega pod jego miejscowość. Dwa dni później pan Grzegorz otrzymał odpowiedź od zastępcy burmistrza, do której dotarł Onet.

- Jesteśmy zszokowani takim zachowaniem (…) Podjęliśmy szereg działań w celu wyeliminowania tego typu zachowań - napisał zastępca burmistrza. Dodał, że z ratownikami uwiecznionymi na zdjęciu przez pana Grzegorza odbyła się m.in. rozmowa, podczas której poinformowano ich o konsekwencjach. - Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim przebywającym na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie, w tym i kąpieliska, jest sprawą priorytetową - dodał.

Przedstawiciel lokalnych władz podkreślił także, że w tym czasie na kąpielisku było obecnych jeszcze czterech innych ratowników "sumiennie wykonujących swoje obowiązki".

Od kwietnia, kiedy rozpoczął się sezon, w polskich akwenach i kąpieliskach utonęło ponad 291 osób.

Co zrobić, jeśli spotkasz wilka, dzika lub niedźwiedzia?

Więcej o:
Komentarze (56)
Ratownicy na plaży w Skorzęcinie zapatrzeni w telefony
Zaloguj się
 • ZbynekK

  Oceniono 23 razy 7

  Wcześniej to chociaż patrzyli na zgrabne tyłeczki dziewcząt na plaży, to przy okazji mogli wyhaczyć tonącego, a teraz to tyłeczki w telefonie bez liku.

 • michalmos

  Oceniono 20 razy 6

  Przecież to są jaja. Naprawdę takie zachowanie w kwestii odpowiedzialności za ludzkie życie jest złe. To nie jest odpowiedzialność ratownika. Taki człowiek powinien mieć oczy szeroko otwarte. Warta ratownicza to nie jest czas na zabawę komórką.

 • hipis3308

  Oceniono 13 razy 5

  Do pracy weszło i będzie wychodzić pokolenie, które z telefonem nie rozstaje się na sekundę. Czy wiecie teraz, dlaczego jest tyle wypadków śmiertelnych? Nadmierna prędkość, rozmowy i smsy telefoniczne. Dzieciaki są coraz głupsze i to się dopiero będzie nakręcać.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 13 razy 5

  Wiadomo, wystarczy śledzić na FB status kąpiących się: "tonę"

 • pislamistapolski

  Oceniono 15 razy 5

  3 przyglupy jak podpisywali umowe na prace to mowili
  "ale wie pan jaka to jest odpowiedzialnosc bycie ratownikiem? Caly czas koncentracja bo wylapac tonacego jest niezmiernie trudno"

 • krynolinka

  Oceniono 29 razy 5

  Gdyby człowiek miał godzinami siedzieć pod wodą to by miał skrzela. Ze strony ratowników beztroska absolutna. Ale nogi nieźle opalone..Lans się przecież liczy.

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 3

  CO tam, przy wejsciu na plaze na straganie sprzedaja rozance ratunkowe.

 • kolpik124

  Oceniono 5 razy 3

  chorzy na na smartficę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX