Święto Wojska Polskiego. Ponad tysiąc żołnierzy na próbie defilady na Wisłostradzie [ZDJĘCIA]

Warszawską Wisłostradą od rana maszerowały oddziały wojska, które wezmą udział w Defiladzie Niepodległości podczas Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia. W stolicy odbyła się próba generalna.

15 sierpnia odbędzie się defilada z okazji Święta Wojska Polskiego. W przeciwieństwie do poprzednich lat, żołnierze i sprzęt nie będą poruszać się Al. Ujazdowskimi, lecz Wisłostradą. Parada wojskowa ma być bardziej spektakularna od wcześniejszych i jest związana z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości. 

Formacje biorące w udział w defiladzie zgrupowały się na Wisłostradzie od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do mostu Gdańskiego. Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów rozpoczął się na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończył na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Około godz. 13 odbędzie się próba lotnicza z udziałem nawet 100 samolotów.

Choć próba zakończyła się wcześnie, to Wisłostrada jest planowo zamknięta do godz. 11. Kolejne utrudnienia czekają kierowców i pieszych już w przeddzień święta. 14 sierpnia od godz. 23 do środy 15 sierpnia do godz. 17 zamknięta będzie Wisłostrada. W czasie defilady zamknięte będą też mosty: Gdański, Śląsko-Dąbrowski i Świętokrzyski. Zobacz szczegóły.

W defiladzie wezmą też udział wojska sojusznicze.

Próbę obserwowali mieszkańcy Warszawy, którzy ustawili się wzdłuż trasy przemarszu. Punkt kulminacyjny znajduje się się przy Multimedialnym Parku Fontann. Minister obrony Mariusz Błaszczak na briefingu o przebiegu i organizacji Defilady Niepodległości 15 sierpnia mówił: - To będzie niezwykłe wydarzenie. Zaprezentują się wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP - ponad 1000 żołnierzy, 200 jednostek sprzętu.

Przygotowania do próby zaczęły się już w nocy z soboty na niedzielę.

Więcej o: