Noc spadających gwiazd 2018 lada moment. Będziecie oglądać Perseidy? Dobre wiadomości od synoptyka

Perseidy lub - jeśli ktoś woli - "spadające gwiazdy" już za moment zrobią na niebie prawdziwy spektakl. Dobre wiadomości płyną z Centralnego Biura Prognoz. Dzięki bezchmurnemu niebu Perseidy będą dobrze widoczne niemal w całym kraju.

Już w ten weekend będziemy mogli obserwować apogeum "spadających gwiazdy", czyli przecinających niebo Perseidów.

Spadające gwiazdy. Czym są?

Są to meteory, czyli ślady w atmosferze po drobnych ciałach kosmicznych - meteroidach. Zwykle Perseidy są niewielkimi okruchami, rzadko zdarza się, by do atmosfery przebijały się większe kawałki skalne. Choć "spadające gwiazdy" można obserwować od połowy lipca, to najbliższe doby będą wyjątkowe.

Perseidy 2018. Kiedy noc spadających gwiazd?

W nocy z 11 na 12 i z 12 na 13 lipca będziemy mogli zobaczyć na niebie najwięcej Perseidów. Punkt kulminacyjny przypadnie na tę drugą noc - z niedzieli na poniedziałek. Wtedy "spadające gwiazdy" będą najlepiej widoczne, warto więc wziąć aparat i udać się w miejsce oddalone od sztucznego światła. Przewiduje się, że idealną godziną, by rozpocząć seans z nocą spadających gwiazd jest 22.

Deszcz meteorów najlepiej oglądać z dala od światła

By znaleźć jak najlepsze miejsce do oglądania deszczu meteorów, można skorzystać z mapy zanieczyszczenia światłem, którą znajduje się tutaj. Im ciemniejsze niebo, tym lepiej będzie widać Perseidy. 

Dobre wiadomości dla tych, którzy chcą oglądać spadające gwiazdy ma Anna Nemec, synoptyk z Centralnego Biura Prognoz. Co prawda najbliższa noc (z piątku na sobotę) nie będzie najlepsza do oglądania Perseidów z powodu zachmurzenia, ale już w kolejnych sytuacja ulegnie poprawie.

Noc spadających gwiazd. Bardzo dobre warunki pogodowe

- W nocy z 11 na 12 będzie znacznie lepiej, jedynie mieszkańcy południowo-wschodnich rejonów mogą czuć się poszkodowani - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Anna Nemec. - Pogórze Karpackie czy południowa część Lubelszczyzny - tam będzie sporo chmur i opady deszczu. W pozostałych częściach kraju będą przerwy w zachmurzeniu - mówi. 

Z kolei w kluczową noc, czyli z 12 na 13, niebo będzie niemal idealne do oglądania "spadających gwiazd". - W wielu rejonach Polski niebo może być bezchmurne, chmur może być więcej jedynie na krańcach północnych, zwłaszcza na wybrzeżu, ale niebo nie będzie szczelnie przykryte. To chyba najlepsza noc do oglądania - puentuje Nemec.

Perseidy 2018 już lada chwila. Kiedy deszcz meteorów osiągnie swoje maksimum?

Więcej o: