Częstochowa: W wypadku autobusu ranna została osoba z HIV. Policja apeluje do uczestników

W wypadku drogowym w Częstochowie zostało rannych kilka osób, jedna z nich poinformowała, że jest zakażona HIV. Policja zaapelowała do uczestników zdarzenia, by zgłaszali się do szpitali. Przypominamy, jak wygląda postępowanie w przypadku ekspozycji na wirusa.

Dziś rano w Częstochowie doszło do niewielkiego wypadku - autobusowi nr 11 zajechał drogę rowerzysta, co zmusiło kierującego autobusem do gwałtownego hamowania. Rozbita została szyba wewnątrz pojazdu, a kilku pasażerów doznało skaleczeń. W trakcie wykonywania czynności na miejscu zdarzenia, jedna z osób, która skaleczyła się w autobusie poinformowała, że żyjeHIV.

Policja zaapelowała do uczestników zdarzenia drogowego na ulicy Mirowskiej, którzy ponieśli obrażenia ciała, nawet niewielkie lub mieli kontakt z krwią, o pilne zgłoszenie się do najbliższego szpitala. 

Uspokajamy - jeśli osoba zakażona przyjmowała leki antyretrowirusowe, ryzyko zakażenia wirusem jest bardzo niewielkie. 

Terapia poekspozycyjna HIV

Wyjaśnijmy, jak wygląda postępowanie w sytuacjach ekspozycji na HIV. Każdej osobie, która brała udział w wypadku (lub zdarzeniach losowych, jak zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia), doświadczyła przemocy seksualnej lub jest narażona na zakażenie przez ryzyko zawodowe (np. pracownicy służby zdrowia czy służb mundurowych) przysługuje skorzystanie z terapii poekspozycyjnej (PEP).

Jak podaje Krajowe Centrum ds. AIDS, im szybciej przyjmie się leki antyretrowirusowe - najlepiej w ciągu 2-3 godzin po zdarzeniu - tym większa szansa na uniknięcie zakażenia. Profilaktyka jest najbardziej skuteczna, jeśli zostanie wdrożona do 48 godzin od zdarzenia.

Lista szpitali prowadzących terapię antyretrowirusową wraz z całodobowymi telefonami znajdziesz na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS

Koszt postępowania po ekspozycji wypadkowej finansuje program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia, a w innych sytuacjach istnieje możliwość otrzymania pełnopłatnej profilaktyki poekspozycyjnej na podstawie recepty wystawionej przez lekarza pracującego w jednym ze wskazanych szpitali. Koszt postępowania po ekspozycji zawodowej pokrywa pracodawca lub zlecający pracę.

Test na HIV - kiedy wykaże zakażenie, kto powinien wykonać?

Zakażenia HIV nie wykażą badania przeprowadzone bezpośrednio po ekspozycji. Test na HIV to w rzeczywistości badanie wykrywające przeciwciała anty-HIV, wyprodukowane przez układ odpornościowy człowieka. Dlatego od momentu, w którym mogło dojść do zakażenia do zrobienia testu powinno się odczekać trzy miesiące. 

Według Krajowego Centrum ds. AIDS test na HIV powinien wykonać każdy, kto:

  • kiedykolwiek miał kontakt seksualny z mało znaną osobą/osobami, z osobą zakażoną HIV,
  • z partnerami/partnerkami mającymi wielu partnerów seksualnych,
  • miał wielu partnerów/partnerek seksualnych,
  • podczas kontaktów seksualnych nie stosował prezerwatyw,
  • przebył jakąś z chorób przenoszonych drogą płciową,
  • miał kontakty z osobą przyjmującą narkotyki w iniekcjach,
  • przyjmował narkotyki w iniekcjach i używał do iniekcji narkotyków lub innych substancji sprzętu do iniekcji, z którego korzystały inne osoby,
  • wykonywał np. tatuaż lub założenie kolczyków (piercing) przy użyciu niedostatecznie wysterylizowanego sprzętu,
  • stracił kiedykolwiek kontrolę nad swoim zachowaniem (pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków mieniających świadomość).

Test na HIV powinny wykonać również kobiety planujące zajście w ciążę lub będące na początku ciąży, a także ich partnerzy. Pamiętaj, że kobieta zakażona HIV, odpowiednio leczona i nadzorowana w ciąży oraz podczas porodu, ma 99% szans na urodzenie w pełni zdrowego dziecka.

Zobacz, gdzie w Polsce zrobisz bezpłatnie test na HIV.

Więcej o: