Pas burz sunie nad Polską. Gdzie jest burza? Sprawdź radar burz

Pogoda w piątek przynosi gwałtowne burze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed nimi SMS-ami. Gdzie i o której pojawi się burza? Sprawdź na radarze burz.

W piątek trwającą wiele dni upalną pogodę zakończą (przynajmniej na jakiś czas) intensywne burze. Z tego powodu dzisiaj RCB - Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyłało do mieszkańców kraju SMS-y z ostrzeżeniami.

Gdzie będzie burza i o której godzinie?

Burze idą od zachodu. Ok. godziny 14 pas przecinający Polskę morza po góry znajdował się mniej więcej na środku terytorium Polski. Burze przesuwają się dalej na wschód, ok. godziny 17 obszar burzowy może obejmować już całą wschodnią część kraju.

Na gifie poniżej prezentujemy mapy burzowe. Pokazują drogę, jaką burze przejdą nad Polską w piątek po południu i wieczorem. Kolor czerwony oznacza najbardziej intensywne burze. Im "zimniejszy" odcień na mapie, tym burze będą mniejsze.

 

 

Wieczorem nadal będzie groźnie

We wschodniej części kraju burze będą utrzymywać się przez wiele godzin. Od ok. godziny 19, przesuną się bardziej na wschód. Do późnych godzin wieczornych pas burzowy będzie przebiegał od Małopolski, przez Mazowsze i województwo warmińsko-mazurskie i Podlasie.

W nocy, ok. godziny 23, groźne burze nadal mogą występować w rejonie Podkarpacia, Lubelszczyzny i Podlasia.

Przed burzami w ostrzega IMGW.  Jak podaje instytut opady deszczu lokalnie mogą wynieść nawet 60 lirów na metr sześcienny. "Groźnym zjawiskiem towarzyszącym burzom będą bardzo silne porywy wiatru przekraczające miejscami 110 km/h" - czytamy w komunikacie. IMGW informuje ponadto, że po przejściu burz odpoczniemy na kilka dni od upałów.

Gdzie jest burza? Radar burz

To, gdzie aktualnie znajdują się burze, można sprawdzić na Facebooku Gazeta.pl - udostępniamy tam radar burz:

Załamanie pogody w Europie. Lawiny błotne w Szwajcarii, we Francji ewakuacje

Więcej o: