NBP wycofuje plakat po zarzutach francuskiej ilustratorki o plagiat. "Wyrażamy ubolewanie"

Narodowy Bank Polski wycofał plakat zapowiadający widowisko "Wolność we krwi". Dwa dni temu francuska ilustratorka zarzuciła bankowi, że splagiatował jej dzieło.

Malika Favre, francuska ilustratorka, która współpracuje m.in. z „New Yorkerem”, napisała na Twitterze, że Narodowy Bank Polski wykorzystał kopię jej ilustracji z 2015 roku, przygotowaną na wręczenie nagród BAFTA (Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych). „Narodowy Bank Polski wykorzystuje rażącą kopię mojej ilustracji z 2015 roku na BAFTA w swojej kampanii online i na plakatach w całej Warszawie. Bezczelne” - napisała Favre.  

Po tym wpisie na stronie internetowej NBP plakat został zastąpiony inną grafiką. Jednocześnie ukazało się oświadczenie. „Narodowy Bank Polski z zaskoczeniem przyjął informację dotyczącą jednej z grafik zapowiadających widowisko »Wolność we krwi« i wyraża w tej sprawie ubolewanie. W zaistniałej sytuacji NBP zaprzestał korzystania ze wspomnianej grafiki. Jeżeli okaże się to zasadne, zostaną podjęte inne działania, w tym także stosowne kroki prawne” - czytamy na stronie NBP.

Perseidy 2018 już lada chwila. Kiedy deszcz meteorów osiągnie swoje maksimum?

Więcej o: