Gdański Neptun w koszulce z napisem "Konstytucja". W wieszaniu pomogły władze miasta

Koszulki z hasłem "Konstytucja" tym razem pojawiły się na pomnikach w Gdańsku, m.in. na słynnej fontannie Neptuna. W akcji, oprócz działaczy KOD, wzięły też władze miasta.

Działacze KOD w nocy z czwartku na piątek ubrali kilka pomników w Gdańsku. Koszulki z hasłem „Konstytucja” pojawiły się m.in. na monumentach Jana Sobieskiego, Powiewu Wolności, Obrońców Poczty Polskiej, Świętopełka oraz na słynnym Neptunie.

Miasto ubrało pomnik w Gdańsku w koszulkę

W akcję zaangażowało się też miasto. Rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek w rozmowie z Gazeta.pl potwierdza, że miasto wzięło udział w akcji KOD i zawiesiło koszulkę z napisem „Konstytucja” na pomniku Neptuna.

- Koszulkę pozyskaliśmy od zaprzyjaźnionej firmy za zero złotych. Naszym kosztem było wynajęcie podnośnika. Robimy to za każdym razem, gdy wieszamy coś na Neptunie. Pomnik stoi w specyficznym miejscu, poza tym wiadomo, że nikt na niego nie wchodzi, żeby go nie uszkodzić - mówi rzeczniczka.

Podkreśla, że pomnik Neptuna należy do miasta i „nosił” już różne rzeczy.

- Przy okazji mundialu miał na sobie biało-czerwony szalik, z okazji Międzynarodowego Dnia wolontariusza był ubrany w zieloną koszulkę, a podczas parady seniorów miał na głowie melonik. Uważamy, że król mórz nie ma nic przeciwko temu - żartuje.

Magdalena Skorupka-Kaczmarek dodaje, że Gdańsk jest miastem szczególnym.

- Gdańsk jest miastem wolności, solidarności i demokracji. Dla nas wszystkich „konstytucja” jest nie tylko słowem, hasłem ale najważniejszym dokumentem w państwie. Uważamy, że ona nikogo nie obraża - tłumaczy.

Co do znieważania pomników, zdaniem rzeczniczki prezydenta Gdańska nie ma tutaj o nim mowy. - Czy Neptun jest postacią historyczną, którą można znieważyć? Abstrahując od tego, czy można kogokolwiek obrazić słowem „konstytucja”- mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Dodaje, że od maja w każdej gdańskiej szkole i przedszkolu wisi preambuła Konstytucji.

KOD ubiera pomniki w koszulki z napisem "Konstytucja"

Akcja ubierania pomników w koszulki z hasłem „Konstytucja” trwa w całej Polsce od kilku dni. Początkowo działacze KOD ubierali podobizny Lecha Kaczyńskiego, następnie zaczęli ubierać też inne pomniki, m.in. Smoka Wawelskiego, warszawską Syrenkę, pomniki Fryderyka Chopina czy Mikołaja Kopernika.

Obecnie działacze KOD, którzy ubierają pomniki w koszulki, podają swoje nazwiska do wiadomości publicznej. W ten sposób sprzeciwiają się policji, która poinformowała, że będzie reagować na każdy przypadek łamania prawa. A właśnie tak Komenda Główna Policji kwalifikuje zakładanie koszulek na pomniki - jako przestępstwo z art. 261 Kodeksu karnego. Brzmi on: „kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.  Działacze KOD apelują do policji o zaprzestanie postępowań w sprawach dotyczących ubierania pomników.

'Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać'. Tak wybierano ławników do Sądu Najwyższego

Więcej o: