Ostatnie godziny upału, a po nich gwałtowne burze z gradem. Uwaga na ulewne deszcze

Po upalnym tygodniu w końcu możemy spodziewać się ochłodzenia. Jednak oprócz niższej temperatury, trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Od zachodu przez Polskę wędrują burze.

Przez kilka godzin temperatura będzie rosnąć, a kiedy poczujemy upał nadejdą burze z gradem i silnym wiatrem - dziś w pogodzie mieszkańcy centralnej i wschodniej Polski spodziewać się wszystkiego. 

Pogoda przyniesie ochłodzenie

Od dziś na jakiś czas żegnamy się z tropikalnymi upałami. Chłodniejsze powietrze, które dotarło do nas z zachodu, przynosi nam oddech. Na zachodzie kraju już można odczuć tego skutki.

Temperatura może tam spaść nawet o ok. 10 st. C - do 24 stopni, choć w większości miejsc będzie się wahać od 25 do 26 stopni. Wyższe temperatury nadal mogą wystąpić w pasie wschodnim - w Białymstoku, Lublinie czy Rzeszowie termometry wskażą około 30 stopni, jednak i tam temperatura będzie się obniżać. Po południu znacznie chłodniej będzie już w całym kraju. Miejscami - na północy i zachodzie Polski, a także na Kujawach oraz Warmii i Mazurach - temperatura nie przekroczy 20 stopni.

Pogoda - mogą wystąpić gwałtowne burze

Razem z ochłodzeniem pogoda przyniesie nam gwałtowne zjawiska atmosferyczne. W północno-zachodnich częściach kraju grzmi od rana. Front burzowy będzie się przemieszczał w stronę wschodu. Oprócz gwałtownych burz mogą wystąpić grad i ulewy. Uważać trzeba również na nawałnice spowodowane porywistym, silnym wiatrem.

Burze - ostrzeżenia IMGW

Dla części kraju obowiązuje dziś 2. stopień ostrzeżeń meteorologicznych IMGW. Dotyczy on województw:
- śląskiego,

- małopolskiego,

- podkarpackiego,

- lubelskiego,

- świętokrzyskiego,

- łódzkiego,

- wschodniej części wielkopolskiego,

- mazowieckiego,

- podlaskiego,

- warmińsko-mazurskiego.

Drugi stopień ostrzeżeń meteorologicznych oznacza, że w tych rejonach mogą pojawić się gwałtowne zjawiska atmosferyczne, które mogą spowodować duże straty materialne oraz zagrożenie życia i zdrowia ludzkiego. Tam właśnie można spodziewać się dziś najbardziej gwałtownych burz, miejscami z gradem, opadów 30-40, a w niektórych miejscach nawet 50-60 litrów na metr kwadratowy i wiatrem o prędkości nawet 100-115 km/h. 

Pierwszy stopień ostrzeżeń, który wydany został dla części województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, który informuje o warunkach sprzyjających wystąpieniu gwałtownych zjawisk takich jak burze, ulewy i porywiste wiatry.

Ostrzeżenia obowiązują od godz. 12.00 w piątek do północy. 

W weekend czeka nas chwilowa przerwa od upałów

Więcej o: