"W czasie upałów pij dużo wody" - słyszysz to ciągle, ale właściwie czemu to takie ważne?

Upały jeszcze przez jakiś czas nie dadzą nam spokoju. Gdy termometry wskazują 30 stopni i więcej, niezwykle ważne jest odpowiednie nawodnienie. Kto powinien pić najwięcej wody?

Choć już na sobotę przewiduje się ochłodzenie, to według synoptyków nie potrwa ono długo. W przyszłym tygodniu upały wrócą z pełną mocą. W okresie takim jak ten, gdy termometry pokazują 30, a w niektórych miejscach nawet 35 stopni Celsjusza, bardzo ważne jest spożywanie większej ilości wody.

Woda jest bardzo ważna. Czemu?

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że dorosły człowiek powinien wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Woda jest bardzo ważna, ponieważ z niej w 60 proc. składa się nasze ciało. Woda reguluje temperaturę, przenosi składniki odżywcze i tlen, usuwa toksyny, nawilża skórę, pobudza metabolizm i poprawia trawienie oraz, o czym może nie wszyscy wiedzą, zwiększa ilość energii i polepsza samopoczucie.

Kto powinien pić najwięcej wody?

Pić wodę powinniśmy małymi porcjami, ale często. Więcej wody powinny spożywać kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby uprawiające sport. Niezwykle ważna jest ona także dla ludzi starszych i chorych.

Konsekwencje niewystarczającego nawodnienia w czasie upałów bywają być bardzo poważne. Może to doprowadzić do zawału lub udaru czy obciążyć układ nerwowy, co owocuje apatią i osłabieniem koncentracji.

Więcej o: