Kierowcom TIR-ów wolno więcej? Policjanci z lubuskiego przekonują, że nie. Oto dowód

Policjanci z lubuskiej drogówki mają pełne ręce roboty. Codziennie wnikliwie kontrolują zachowania kierowców samochodów ciężarowych. Województwo ma gęstą sieć dróg, a to sprawia, że tych jest sporo. Najnowsze nagranie pokazuje, że niestety kierowcom wciąż brakuje zdrowego rozsądku.

Nawet jedna czwarta wszystkich pojazdów na lubuskich drogach to ciężarówki. Nawet 10 tys. takich pojazdów przejeżdża tylko przez samo Świecko. Zdarzenia drogowe z udziałem pojazdów ciężarowych należą niezmiennie do tych najtragiczniejszych w skutkach. Nieprzestrzeganie przepisów, zmęczenie wynikające z przekroczenia dozwolonego czasu pracy kierowcy, nadmierna prędkość, przeładowanie, alkohol i stan techniczny pojazdu, to wciąż główne przyczyny tych wypadków.

Dlatego lubuscy policjanci codziennie sprawdzają czy kierowcy tych pojazdów przestrzegają zasad bezpieczeństwa oraz zdrowego rozsądku.

TIR wyprzedza TIR-a  

W poniedziałek policjanci byli świadkami bardzo niebezpiecznego zachowania. Kierujący pojazdem ciężarowym z naczepą na lubuskim odcinku autostrady A2 na wysokości Świebodzina, chcąc wyprzedzić innego TIR'a włączył kierunkowskaz sygnalizując skręt w lewo. Nie upewnił się jednak, czy ma optymalne warunki do wykonania tego manewru, ale mimo to podjął się go. Lewym pasem jechały dwa inne pojazdy, które znajdowały się na wysokości ciężarówki. Tylko przytomność kierowców osobówek, które gwałtownie hamując odbiły na lewą stronę nie doprowadziły do tragedii. Zachowanie to zarejestrowało oko policyjnej kamery z radiowozu nieoznakowanego. Na 42-letniego kierowcę TIR'a z województwa mazowieckiego policjanci skierowali wniosek o ukaranie do Sądu. Odpowie za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz za nieupewnienie się co do możliwości wyprzedzania.

Przy tej okazji policja przypomina o wakacyjnych ograniczeniach ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów, które obowiązują do 2 września.

Zakaz obowiązuje: w piątek (od godz. 18.00 do godz. 22.00), w sobotę (od godz. 8.00 do godz. 14.00) i w niedzielę (od godz. 8.00 do godz. 22.00). Dodatkowo zakaz obowiązuje też w dniu 15 sierpnia 2018 r. (od godz. 8.00 do godziny 22.00) i w dzień poprzedzający, czyli 14 sierpnia 2018 r. (od godz. 18.00 do godz. 22.00).

Więcej o: