Francuska ilustratorka zarzuca NBP plagiat. Chodzi o plakat promujący patriotyczne widowisko

"NBP wykorzystuje jawną kopię mojego plakatu" - zarzuca francuska ilustratorka Malika Favre. Artystka, której prace trafiają m.in. na okładki "New Yorkera", zarzuca plagiat w plakacie patriotycznego widowiska "Wolność we krwi". NBP wydało komunikat w tej sprawie.

Mężczyzna rozpościera ręce, padające na niego światło reflektora rzuca cień, na którym widać parę skrzydeł. Wszystko jest w biało-czerwonej kolorystyce i zdaje się pasować do wydarzenia, które promuje. Tak wygląda jedna z grafik, która reklamuje organizowane przez Narodowy Bank Polski widowisko "Wolność we krwi". Związany ze stuleciem odzyskania niepodległości spektakl odbędzie się 15 sierpnia. 

Problem w tym, że prawie tak samo wygląda inna, starsza ilustracja. I zauważyła to jej autorka, która na Twitterze zarzuca NBP plagiat. "NBP wykorzystuje jawną kopię mojego plakatu z 2015 roku na BAFTA w swojej kampanii w internecie i na plakatach. Bezczelne" - napisała Malika Favre i oznaczyła konto NBP na Twitterze.

Plakat jest jednym z kilku przygotowanych przez Favre na przyznanie Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej w 2015 roku. Seria ilustracji w klimacie film noir była chwalona w mediach.

35-letnia Malika Favre poza plakatami Nagród Brytyjskiej Akademii ma na koncie m.in. ilustracje dla "New Yorkera", który słynie z charakterystycznych grafik na okładkach. Ilustratorka ma 190 tys. obserwujących na Instagramie i 20 tys. na Twitterze.

Plakat NBP pojawił się z internecie (m.in. na stronie diecezji warszawsko-praskiej), ale też m.in. na ulotkach. Poza tym wydarzenie promują także spoty reklamowe. Widowisko muzyczne ma pokazywać losy polskiej rodziny w kontekście wydarzeń z historii Polski - opisuje Onet.pl. Odbędzie się w 15 sierpnia w Warszawie. Ze strony wydarzenia wynika, że partnerami są m.in. Orlen, MON, TVP, PAP, "Rzeczpospolita", "Gazeta Polska", "Sieci" i wpolityce.pl.

NBP "wyraża ubolewanie"

Do sprawy odniósł się NBP. W komunikacie czytamy, że "Narodowy Bank Polski z zaskoczeniem przyjął informację dotyczącą jednej z grafik zapowiadających widowisko „Wolność we krwi” (15 sierpnia godz. 20.30, Plac Piłsudskiego w Warszawie) i wyraża w tej sprawie ubolewanie". NBP poinformował też, że "zaprzestał korzystania ze wspomnianej grafiki". "Jeżeli okaże się to zasadne, zostaną podjęte inne działania, w tym także stosowne kroki prawne" - czytamy w komunikacie.

Perseidy 2018 już lada chwila. Kiedy deszcz meteorów osiągnie swoje maksimum?

Więcej o:
Komentarze (161)
Francuska ilustratorka zarzuca NBP plagiat
Zaloguj się
 • hubba-hubba

  Oceniono 49 razy 47

  Świetne plakaty pani Favre. A z NBP do sądu, niech bulą - plagiat równie ewidentny, co nieudolny.

 • absolute_dissent

  Oceniono 47 razy 43

  Jprdl. Co trzeba mieć w głowie, żeby się łudzić, że nikt się nie zorientuje...

 • warszawiak67

  Oceniono 59 razy 31

  Plakat Pani Favre dużo ładniej zrobiony. Artysta z NBP zrobił plagiat w stylu Jeżus z Borja.

 • sluchaj_bej

  Oceniono 61 razy 31

  Podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ta pani przyszła w tym kożuchu i w nim wychodzi.

 • vito60

  Oceniono 61 razy 29

  Swobodne podejście do cudzej własności ( również intelektualnej), to cecha ,,dobrej zmiany".

 • marcinsliwinski

  Oceniono 40 razy 24

  "TVP, "Gazeta Polska", "Sieci" i wpolityce.pl" To towarzystwo ma we krwi złodziejstwo i warcholstwo, a nie wolność.

 • kyosunim

  Oceniono 52 razy 22

  Ile dostał "autor" polskiego plakatu za "zaprojektowanie" tego plakatu? Pewnie niemało a i tak nie chciało mu się nic wymyśleć.

 • szcz9

  Oceniono 42 razy 20

  "Wolność we krwi"? Cóż to za martyrologiczno-rzeźnicki tytuł. Przecież to ma być koncert z radosnej okazji, jaka jest 100-lecie odzyskania niepodłegłości przez Polskę. Chwila szczęścia, a nie płaczu. czy nasze władze są opętane jakąś obsesją męczeństwa, że wszystko musi być żałobne?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX