Francuska ilustratorka zarzuca NBP plagiat. Chodzi o plakat promujący patriotyczne widowisko

"NBP wykorzystuje jawną kopię mojego plakatu" - zarzuca francuska ilustratorka Malika Favre. Artystka, której prace trafiają m.in. na okładki "New Yorkera", zarzuca plagiat w plakacie patriotycznego widowiska "Wolność we krwi". NBP wydało komunikat w tej sprawie.

Mężczyzna rozpościera ręce, padające na niego światło reflektora rzuca cień, na którym widać parę skrzydeł. Wszystko jest w biało-czerwonej kolorystyce i zdaje się pasować do wydarzenia, które promuje. Tak wygląda jedna z grafik, która reklamuje organizowane przez Narodowy Bank Polski widowisko "Wolność we krwi". Związany ze stuleciem odzyskania niepodległości spektakl odbędzie się 15 sierpnia. 

Problem w tym, że prawie tak samo wygląda inna, starsza ilustracja. I zauważyła to jej autorka, która na Twitterze zarzuca NBP plagiat. "NBP wykorzystuje jawną kopię mojego plakatu z 2015 roku na BAFTA w swojej kampanii w internecie i na plakatach. Bezczelne" - napisała Malika Favre i oznaczyła konto NBP na Twitterze.

Plakat jest jednym z kilku przygotowanych przez Favre na przyznanie Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej w 2015 roku. Seria ilustracji w klimacie film noir była chwalona w mediach.

35-letnia Malika Favre poza plakatami Nagród Brytyjskiej Akademii ma na koncie m.in. ilustracje dla "New Yorkera", który słynie z charakterystycznych grafik na okładkach. Ilustratorka ma 190 tys. obserwujących na Instagramie i 20 tys. na Twitterze.

Plakat NBP pojawił się z internecie (m.in. na stronie diecezji warszawsko-praskiej), ale też m.in. na ulotkach. Poza tym wydarzenie promują także spoty reklamowe. Widowisko muzyczne ma pokazywać losy polskiej rodziny w kontekście wydarzeń z historii Polski - opisuje Onet.pl. Odbędzie się w 15 sierpnia w Warszawie. Ze strony wydarzenia wynika, że partnerami są m.in. Orlen, MON, TVP, PAP, "Rzeczpospolita", "Gazeta Polska", "Sieci" i wpolityce.pl.

NBP "wyraża ubolewanie"

Do sprawy odniósł się NBP. W komunikacie czytamy, że "Narodowy Bank Polski z zaskoczeniem przyjął informację dotyczącą jednej z grafik zapowiadających widowisko „Wolność we krwi” (15 sierpnia godz. 20.30, Plac Piłsudskiego w Warszawie) i wyraża w tej sprawie ubolewanie". NBP poinformował też, że "zaprzestał korzystania ze wspomnianej grafiki". "Jeżeli okaże się to zasadne, zostaną podjęte inne działania, w tym także stosowne kroki prawne" - czytamy w komunikacie.

Perseidy 2018 już lada chwila. Kiedy deszcz meteorów osiągnie swoje maksimum?

Więcej o: