Kiedy jest noc spadających gwiazd? Gdzie oglądać Perseidy? Sprawdź mapę "zanieczyszczenia światłem"

Perseidy spadają już od jakiegoś czasu, ale kumulacja deszczu meteorów, zwana też nocą spadających gwiazd, przypadnie w najbliższy weekend. Jak oglądać zjawiskowe Perseidy?

"Spadające gwiazdy", "deszcz meteorytów" - różnie nazywane jest zjawisko, które będziemy mogli obserwować już za kilka dni. Chodzi Perseidy, czyli białe, dynamicznie przecinające niebo meteory. Ich źródłem jest kometa 109P/Swift-Tuttle. 

Perseidy 2018. Kiedy jest noc spadających gwiazd?

Rój perseidów przecina się z orbitą Ziemi w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. Apogeum przypada na dwie noce: z 11 na 12 sierpnia oraz z 12 na 13 sierpnia.

Spadające gwiazdy są prawdziwą uczta dla oka, pojawiają się w seriach trwających kilka minut. Kiedy nastąpi kulminacja, w tzw. noc spadających gwiazd będziemy mogli ujrzeć na niebie 100 Perseidów na godzinę.

Noc spadających gwiazd 2018. O której oglądać Perseidy?

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk wyjaśnia, kiedy najlepiej oglądać "spadające gwiazdy". Najwięcej Perseidów będzie widać w nocy z niedzieli na poniedziałek.

"W tym roku nie oczekujemy wysokich pików aktywności, ale raczej szerokiego maksimum, które będzie rozciągać się od godziny 22 dnia 12 sierpnia do godziny 10 już 13 sierpnia" - czytamy na Facebooku centrum. 

Noc spadających gwiazd 2018. Gdzie oglądać Perseidy?

By w jak najlepszych warunkach podziwiać noc spadających gwiazd należy udać się tam, gdzie źródła sztucznego światła nie przeszkodzą nam w dostrzeżeniu Perseidów. W celu znalezienia odpowiedniego miejsca może pomóc strona lightpollutionmap.info, która pokazuje "zanieczyszczenie światłem". Jak widać na mapie, najlepsze warunki do obserwacji będą mieli ci, którzy akurat przebywają na wakacjach z dala od większych skupisk ludzkich, np. w Bieszczadach. Tam aby ujrzeć Perseidy wystarczy gołe oko.

Perseidy 2018. Strona lightpollutionmap.info pomoże znaleźć odpowiednie miejsce na noc spadających gwiazdPerseidy 2018. Strona lightpollutionmap.info pomoże znaleźć odpowiednie miejsce na noc spadających gwiazd lightpollutionmap.info

Przeszkodzić w oglądaniu Perseidów mogą nam też wysokie drzewa i zabudowania, dobrze znaleźć więc takie miejsce, w którym "spadających gwiazd" nic nam nie przesłoni. Warto wziąć aparat fotograficzny, Perseidy powinny być na tyle widocznie, że nie musi być to jakiś wysokiej klasy sprzęt.

Ogromnym plusem jest fakt, że podczas podczas nocy spadających gwiazd w 2018 r. nie przeszkodzi nam księżyc.

W tym roku mamy wręcz idealne warunki do obserwacji, bo nów Księżyca wypada 11 sierpnia. Srebrny Glob nie będzie w ogóle przeszkadzał w obserwacjach - informuje Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN.
Więcej o: