Na zlocie w Bieszczadach 5 osób zapadło na czerwonkę. Sanepid: przypominamy o myciu rąk

W Górze Moszczanieckiej w Bieszczadach trwa tzw. Rainbow Gathering. Kilkoro uczestników tej hippisowskiej imprezy trafiło do szpitala z biegunką i wymiotami. U pięciorga, w tym u dzieci, wykryto czerwonkę.

Rainbow Family to nieformalna grupa zrzeszająca ludzi z całego świata. Grupa przypomina ruch hippisowski. Jej członkowie stronią od zdobyczy technologicznych i nadmiernej konsumpcji, skłania się raczej ku życiu w zgodzie z naturą i prostocie.

Rainbow Gathering w Bieszczadach

Członkowie Rainbow Gathering organizują spotkania w różnych częściach świata. W ubiegłym roku odbyło się ono we Włoszech, w tym w Polsce, a konkretnie w Bieszczadach, w miejscowości Góra Moszczaniecka. Spotkanie rozpoczęło się 13 lipca i ma potrwać do 11 sierpnia.

Podczas zlotu członkowie rodzin zatrzymywali się m.in. w schronisku Chatka na Końcu Świata. Na Facebooku schroniska już w niedzielę została opublikowana informacja o ludziach ze zlotu, którzy pojawili się w schronisku z biegunką lub wymiotami. Wpis kończy się zdaniem: "Prosimy, nie przyjeżdżajcie do nas z Rainbow".

Bieszczady. 5 osób zakaziło się czerwonką

Okazuje się, że problem jest bardzo poważny. 5 sierpnia do Wojewódzkiego Szpitala w Krośnie zgłosiło się 30 osób z "objawami gastrycznymi". Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie potwierdza, że byli to uczestnicy Rainbow Gathering.

"Pierwsze badania laboratoryjne pobrane od osób chorych nie potwierdziły obecności patogenów chorobotwórczych, w tym bakterii z rodzaju Shigella. Niestety kolejne badania potwierdziły u pięciu osób pałeczki Shigelle sonnei, które wywołują tzw. czerwonkę bakteryjną" - informuje w komunikacie lekarz Anna Kalandyk-Dusza, zastępca podkarpackiego inspektora sanitarnego.

Sanepid: czerwonka to choroba brudnych rąk

Na chwilę obecną w szpitalu przebywa osiem osób, w tym dwoje dzieci. Sanepid prowadzi "dochodzenie epidemiologiczne" w celu ustalenia przyczyny zachorowań. W związku z tym pobrano próbki wody z wodociągu w Jasliskach, nie ona jednak okazała się problemem. Sanepid sprawdził też wodę w Sieniawie, wyniki badania nie są jeszcze znane. Jednocześnie podjęte zostały działania w celu "minimalizacji zagrożenia" zakażeniem kolejnych osób.

WSSE podkreśla, że czerwonka należy do tzw. chorób brudnych rąk. "Zwracamy się z apelem do mieszkańców i uczestników wspomnianej imprezy o bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny" - czytamy w komunikacie sanepidu.

Czy wiesz, co zrobić, gdy zaginie ktoś bliski?

Więcej o:
Komentarze (28)
Bieszczady. 5 osób zapadło na czerwonkę na zlocie
Zaloguj się
 • gromek1

  Oceniono 3 razy 3

  jozbieszczad zniknął z forum?

 • Łukasz K

  Oceniono 2 razy 2

  Schodząc kiedyś ze Smereka podeszliśmy do uregulowanego strumyka z zamiarem opłukania ubłoconych butów. Dno wyłożone kamieniem, przezroszysta woda i wkoło już domy, więc aż trochę nie wypadało tam włazić z brudnymi buciorami. Pierwsza osobę, która skorzystała z okazji spotkała natychmiastowa karma. Po wyjściu z rowu buty i zmoczone nogawki spodni zaczęły śmierdzieć szambem. Nic dziwnego , że po opłukaniu rąk w tamtejszych rzekach można dostać czerwonki.

 • poochojek

  Oceniono 8 razy 2

  ta hippisi winni ... przeciez przyjachali zdrowi do Polski a wyjezdzaja z syfu ze sraczka, to musialo sie tak skonczyc

 • jan700

  Oceniono 8 razy 2

  HttPS://www.youtube.com/watch?v=4ESmtYRe62w

 • loneman

  Oceniono 5 razy 1

  Posrrali sie od hasel typu "red is bad"😱 zadna choroba ale czy bylo warto ⁇⁈

 • plastikpiokio

  Oceniono 4 razy 0

  mamy gwałtowną sraczkę gdyż myło się rączki w potoczku do ktorego koleś góral spuszcza szambo i scieki jak w gdansku co zaowocowało z pomocą ciepła do zakwitu sinic i glonów.---oto polska własnie.a oni piszą że może bałtyckie toż same ze sródziemnym--bo się zesram do tego naszego sródziemnego ------takiego syfu to nie ma nigdzie na swiecie ---nawet foki popełniają harakiri .

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 4 razy 0

  Trzeba było jednak to zielsko umyć a grzybki ugotować...

 • jozbieszczad

  Oceniono 20 razy 0

  Chciałem wszystkich uspokoić .
  Redakcjo i drodzy forumowicze , nic mnie nie jest ,tak więc pozostanę z Wami .

  Co do "artykułu" :
  Moszczaniec ,Jaśliśka itp to Beskid Niski ale nie Bieszczady .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX