Czy 12 sierpnia to niedziela handlowa? Czy otwarte będą sklepy Lidl, Biedronka i Auchan?

Czy najbliższa niedziela będzie niedzielą handlową? Dla tych, którzy przepadają za zakupami w weekend mamy złą wiadomość - sklepy Lidl, Auchan, Tesco i Biedronka będą zamknięte.

Niedziele handlowe 2018. 12 sierpnia to dzień wolny od handlu

12 sierpnia to druga niedziela w tym miesiącu, co oznacza, że nie jest to niedziela handlowa. Galerie handlowe, a także popularne sklepy wielobranżowe takie jak Biedronka, Lidl czy Tesco będą zamknięte. Warto pamiętać, że kolejna niedziela dopiero 26 sierpnia, czyli za dwa tygodnie.

Niedziele handlowe – sierpień 2018. Gdzie zrobić zakupy w niedzielę bez handlu?

Zakaz handlu w niedzielę nie oznacza, że w niedziele, które nie są niedzielami handlowymi, nie możemy nic kupić. Ustawa o niedzielach handlowych przewiduje aż 32 wyjątki od ogólnie przyjętej reguły. Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli w domu zabraknie nam artykułów pierwszej potrzeby, w niedziele bez handlu możemy udać się m.in. do apteki, do piekarni czy na stację benzynową. Ponadto otwarte mogą być restauracje, lodziarnie, kawiarnie i inne punkty gastronomiczne.

Z uwagi na turystów w niedziele niehandlowe mogą być otwarte punkty związane z turystyką i rekreacją, m.in. hotele, sklepy z pamiątkami oraz sklepy znajdujące się w pobliżu dworców (np. Biedronka na Dworcu Centralnym w Warszawie).

Dla wielu z nas niedzielnym ratunkiem mogą stać się małe, osiedlowe sklepiki, w których w niedziele handlowe pracuje właściciel sklepu lub ktoś z jego rodziny.

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Jakie zmiany czekają nas w kolejnych latach?

Zakaz handlu w niedzielę z roku na rok będzie coraz bardziej restrykcyjny. W tym roku w każdym miesiącu wypadają dwie niedziele handlowe i są to z reguły pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca.

Zmiany nastąpią już w styczniu kolejnego roku. W 2019 roku niedziele handlowe wypadną tylko jeden raz w miesiącu, z kolei rok później tylko siedem razy w ciągu całego roku. W 2020 roku niedzielami handlowymi będą: ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. Zasada siedmiu niedziel handlowych będzie obowiązywać także w kolejnych latach, chyba że do 2020 roku zmienią się przepisy.

Więcej o:
Komentarze (30)
Niedziele handlowe. Czy 12 sierpnia zrobimy zakupy w sklepach Lidl, Auchan, Tesco?
Zaloguj się
 • mam_gdzies_wasze_bany

  Oceniono 20 razy 8

  Ja pier*, co wy byście zrobili bez tej pisowskiej ustawy ? Nie mielibyście o czym pisać bidule.

 • remislanc

  Oceniono 19 razy 7

  "Czy 12 sierpnia to niedziela handlowa?
  Przed każdym weekendem ( wczoraj również) zadajecie sobie te pytanie. MY doskonale wiemy więc wam odpowiemy! Pracownicy supermarketów MUSZĄ iść do pracy w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a pozostałe niedziele mają WOLNE. Mam nadzieję, że zapamiętacie tak wielką ilość terminów i nie będziecie ponownie pytać za tydzień...

 • lyjnin69

  Oceniono 3 razy 3

  moze juz czas WYPROWADZIĆ TĄ KOZĘ
  wystarczy tych PSEUDO EKSPERYMENTÓW

 • kann2

  Oceniono 13 razy 3

  Ależ mi przykro. Tak ważna wiadomość już od 5.30 na tym portalu, a ja dopiero teraz zerkam. Jutro się poprawię, bo na pewno też napiszecie. Będę tęskniła.

 • Konrad Pirek

  Oceniono 11 razy 3

  Zbyt mało chwytliwy tytuł. Więcej suspensu, więcej nieznanego, więcej napięcia. Może jakaś goła baba w tle?

 • loneman

  Oceniono 6 razy 2

  Wiecej takich artykulow prosze by wsciekali sie szmalcownicy, lenie i socjalistyczna holota wielbiaca kacza komune :))))

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 2

  Czy to już będzie stały punkt forum?
  Handlowa czy nie handlowa
  Oto jest pytanie

 • mszyma

  Oceniono 2 razy 2

  Poziom korekty ilustruje zdanie:
  "Warto pamiętać, że kolejna niedziela dopiero 26 sierpnia, czyli za dwa tygodnie"
  Znaczy jakaś specustawa i jedną niedzielę odwołano?

 • qwarq7

  Oceniono 10 razy 2

  co to za gownoartykuł? juz tak nisko upadacie, ze musicie sobie nabijac wejscia takim gownem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX