Nie żyje 56-latek użądlony przez pszczołę. GIS przypomina, kiedy atak owada może być groźny

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, jak groźne może być użądlenie przez pszczołę, osę czy szerszenia. Ostrzeżenie dotyczy przede wszystkim osób, które są uczulone na jad tych owadów. W ostatni weekend w Łęcznej zmarł mężczyzna prawdopodobnie użądlony właśnie przez pszczołę.

Jak podał serwis tubalecznej.pl, do zatrzymania akcji serca doszło w szpitali, po kilku godzinach od użądlenia. Lekarz z oddziału ratunkowego w porozumieniu z dyrekcją  placówki zarządził sekcje zwłok, która wykaże, co było przyczyną śmierci 56-latka.

Jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, zwykle użądlenie, choć dość bolesne,   jest niegroźne. Kończy się na zaczerwienieniu i lekkiej opuchliźnie. Jednak w skrajnych przypadkach użądlenia pszczoły, osy, trzmiela czy szerszenia, mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Kiedy użądlenie jest szczególnie groźne?

Szczególnie niebezpieczne może być użądlenie przez np. pszczołę albo osę w okolicach ust, szyi, gardła, podniebienia lub języka. Wtedy powstający obrzęk może być przyczyną zablokowania drożności dróg oddechowych i doprowadzić do uduszenia. Użądlenie jest szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owada.

GIS przypomina, że obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej.

Inspektorzy zwracają uwagę, że szczególnie niebezpieczne są osy. Zabicie jednego natrętnego owada zazwyczaj powoduję atak pozostałych os. Dzieje się tak dlatego, że w chwili zabicia rozrywa się woreczek jadowy, który uwalnia substancje chemiczną, której woń prowokuje inne osy do ataku.

Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia

Gdy już dojdzie do użądlenia, a osoba uczulona nie ma leków, powinna otrzymać wapno musujące do wypicia. Następnie należy przyłożyć zimny okład z lodu oraz jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.

Należy pamiętać, że u osoby z alergią skutki użądlenia mogą być natychmiastowe, dosłownie po paru minutach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i zatrzymania akcji serca. Osoby silnie uczulone powinny mieć w pobliżu ampułko-strzykawkę z adrenaliną, którą stosuje się doraźnie domięśniowo w nagłych przypadkach ostrych reakcji alergicznych, wywołanych, np. przez ukąszenia i użądlenia owadów. Ale uwagą: środek należy przechowywać w lodówce lub w temperaturze poniżej 25 st. Celsjusza. W innym wypadku środek traci swoje właściwości.  

Warto pamiętać, że owady żądlące wolą ciemne ubrania od jasnych, np. białych. Nie należy też przesadzać z perfumami, płynami po goleniu oraz innymi preparatami o silnym zapachu. 

Więcej o: