Najlepsze warunki do oglądania Perseidów już za chwilę. Jak przygotować się do nocy spadających gwiazd?

Maksimum roju Perseidów już za kilka dni. Jak najlepiej przygotować się do nocy spadających gwiazd? Okazuje się, że nie potrzebujemy wyspecjalizowanego sprzętu, a jedynie czystego nieba.

W tym roku najlepszym momentem do obserwacji roju Perseidów będą dwie sierpniowe noce. Z 11 na 12 oraz z 12 na 13 sierpnia. Podczas godzinnej obserwacji będzie można zobaczyć nawet około 100 "spadających gwiazd". To oznacza, że w ciągu jednej minuty będzie można zobaczyć średnio jedno zjawisko.

Perseidy będzie można jednak zobaczyć również wcześniej. Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika poleca okres od 9 do 15 sierpnia.

Jak przygotować się do oglądania Perseidów?

Jak należy przygotować się do oglądania Perseidów? Najlepiej udać się w miejsce, gdzie będzie można oglądać czyste niebo, z daleka od drzew, budynków i miejskich świateł, najlepiej poza miastem. Warto wziąć ze sobą mapę nieba lub zainstalować w telefonie aplikację, dzięki której będziemy mogli znaleźć interesujący nas gwiazdozbiór, czyli Perseusza. Najlepszy efekt da nam oglądanie nieba gołym okiem - teleskop ani lornetka nie będą nam potrzebne. Warto za to pamiętać o aparacie fotograficznym. Eksperci przekonują, że dobre zdjęcia Perseidów może wykonać każdy posiadacz lustrzanki.

Czym są Perseidy?

Perseidy to jeden z największych rojów meteorów na niebie. Te powstają, gdy w ziemską atmosferę z ogromną prędkością wpada drobina pyłu kosmicznego.

Jej energia kinetyczna jest tak duża, że jest w stanie zjonizować szeroką na kilkadziesiąt metrów i długą na kilkadziesiąt kilometrów kolumnę gazu. Zjonizowany gaz z czasem rekombinuje, a przez to wysyła fotony - mówiąc prościej świeci

- czytamy na Facebooku Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Właśnie ta świecąca kolumna gazu wygląda jak "spadająca gwiazda".

Dlaczego Perseidy są widoczne co roku na przełomie lipca i sierpnia? Wtedy Ziemia zderza się ze smugą gazu i pyłu pozostawionego przez jedną z komet, 109/Swift-Tuttle.

- Meteory z tego roju zdają się wybiegać z konstelacji Perseusza, stąd ich nazwa, Perseidy - czytamy w komunikacie PAN.

Perseidy są widoczne mniej więcej od połowy lipca do 25 sierpnia. Aktywność Perseidów sukcesywnie rośnie, dlatego w kolejnych dniach możemy obserwować coraz więcej "spadających gwiazd" na godzinę. Najwięcej można ich dostrzec zazwyczaj w drugiej połowie nocy i nad ranem.

W tym roku warunki do oglądania Perseidów zdaniem ekspertów będą idealne, gdyż nów księżyca wypada 11 sierpnia. To znaczy, że nie będzie on przeszkadzał w obserwacjach.

Superksiężyc, zaćmienia i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w 2018 rokuWięcej o: