Zamieściła zdjęcie dziennikarki i wyjaśnia: to molestowanie. Reakcje? "Jest Pani rakiem XXI w."

"Jeśli obca osoba całuje Cię bez Twojej zgody, to molestowanie seksualne" - napisała na Twitterze prawniczka Sylwia Spurek. Takie postawienie sprawy nie powinno nikogo dziwić, jednak komentujący zaatakowali kobietę.

Uczestnik Pol'and'Rock (dawniej Woodstock) podchodzi do reporterki TVN24, która relacjonuje na żywo, jak na festiwalu radzą sobie z upałami, całuje ją w policzek i ucieka. Taką sytuację opisała na swoim Twitterze prawniczka Sylwia Spurek, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. Dołączyła też zdjęcie.

"Molestowanie seksualne nie jest śmieszne"

Spurek zwróciła uwagę, że sytuacja na antenie wywołuje wesołość, chociaż nie powinna. - Ustalmy jedno. Sytuacja, w której obca osoba całuje Cię bez Twojej zgody, nie jest normalna. To molestowanie seksualne. Aha, uprzedzając pytania - nie, nie mam poczucia humoru. Molestowanie seksualne to forma przemocy ze względu na płeć. Molestowanie seksualne nie jest śmieszne - napisała.

I chociaż Spurek nie powiedziała nic, co powinno wzbudzać kontrowersje, posypały się na nią gromy. 

Pocałunek w policzek to forma przemocy! Świat jest dużo brzydszy przez takich ludzi jaki Pani.
Ludzie kochają spontaniczność, okazywanie radości i uczuć w sposób normalny. Nie są oderwani od rzeczywistości jak Pani. Proszę wyjść z domu i poobserwować normalność.
Jest Pani idealnym przykładem raka XXI wieku.
Ustalmy jedno: zgorzkniała, zimna paniusia bez poczucia humoru zgrywa specjalistkę od kontaktów międzyludzkich a ponieważ sama wstała lewą nogą postanowiła wszystkim spieprzyć dzień.

To tylko niektóre z komentarzy. Pojawił się też wątek słynnego zdjęcia marynarza całującego pielęgniarkę 14 sierpnia 1945 roku. Tego dnia Ameryka cieszyła się z kapitulacji Japonii. Komentujący dowodzili, że sytuacja, kiedy przypadkowy mężczyzna całuje reporterkę na antenie, jest podobna. 

"Wyśmiewanie doświadczenia ofiar obserwuję od dawna"

Sylwia Spurek przypomniała, że za tym zdjęciem kryje się historia molestowania. Przypomnijmy: pielęgniarka nie znała marynarza, który podszedł do niej, objął i wymusił pocałunek. - Był bardzo silny i to on mnie całował, ja jego nie - mówiła bohaterka zdjęcia Greta Zimmer Friedman w wywiadzie dla magazynu "Times". 

"Zdjęcie przedstawia molestowanie seksualne" - tłumaczyła Spurek, za co także została zaatakowana. "Mówisz o swoim profilowym czy o jednym z najsłynniejszych zdjęć cywilizacji białego człowieka?" - napisał jeden z komentujących. 

Mimo fali krytyki ekspertka RPO zachowała zimną krew i obstawała przy swoim. "Zajmuję się kwestią przemocy wobec kobiet od prawie 20 lat. Ignorowanie i bagatelizowanie problemu, umniejszanie sprawy, wyśmiewanie doświadczenia ofiar obserwuję od dawna" - komentowała. I podziękowała za komentarze tych, którzy "merytorycznie próbowali tłumaczyć, czym jest molestowanie seksualne, jakie są jego przyczyny i konsekwencje".

Zobacz też jak Anja Rubik na Pol'And'Rock poradziła sobie chamskim komentarzem pod jej adresem >>>

Molestowanie seksualne - gdzie szukać pomocy?

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Pamiętaj, jeżeli Ty lub bliska Ci osoba padła ofiarą przemocy seksualnej, możesz uzyskać pomoc, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" tel. 801 120 002 lub pod numer alarmowy 112. Więcej informacji znajdziesz tutaj >>>

'Czytaj z moich ust! Demokracja!' czyli sprawdzamy, co poseł Tarczyński mówi w zagranicznych mediach

Więcej o: