Piotr Szulkin nie żyje. Reżyser i scenarzysta filmów fantastyczno-naukowych miał 68 lat

Nie żyje Piotr Szulkin. Reżyser i scenarzysta polskich filmów fantastyczno-naukowych, takich jak: "Golem", "Wojna światów - następne stulecie", czy "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji", miał 68 lat.

O śmierci Piotra Szulkina napisała na Facebooku Monique Lehman, polska artystka i malarka, córka grafika Henryka Chmielewskiego, twórcy komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek".  

"Otrzymałam smutną wiadomość o naszym koledze z liceum plastycznego" - napisała Lehman, którą cytuje Onet.pl.

Piotr Szulkin nie żyje

Piotr Szulkin urodził się w 1950 w Gdańsku, po ukończeniu łódzkiej filmówki, już jako nauczyciel akademicki wykształcił pokolenie reżyserów młodego pokolenia - przypomina Wikipedia.

Twórca kręcił filmy animowane, muzyczne, zajmował się krótkim metrażem. Piotr Szulkin debiutował w 1976 roku filmem krótkometrażowym "Dziewcę z ciortem". Rok później zadebiutował jako reżyser sztuki "Krzyżówka" Roberta F. Lane’a w Teatrze Telewizji. Później były kolejne spektakle, w tym "Pępowina" Krystyny Kofty, czy "Tango" Sławomira Mrożka.

Jednak Piotr Szulkin najbardziej kojarzony jest z polskim nurtem kina fantastyczno-naukowego. W 1979 roku wyreżyserował swój pierwszy film pełnometrażowy "Golem" na motywach książki Gustava Meyrinka, do którego wspólnie z Tadeusze Sobolewskim napisali scenariusz. W 1980 roku Szulkin otrzymał nagrodę za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrodę im. Andrzeja Munka, a także Grand Prix, wyróżnienie FIPRESCI a rok później nagrodę za scenariusz na MFF Fantastycznych w Madrycie.

"Golem" jest pierwszą częścią tetralogii, na którą składają się także: "Wojna światów -  następne stulecie" z 1981 roku, "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji" z 1984 roku oraz "Ga, ga. Chwała bohaterom" z 1985 roku.

Oni odeszli od nas w tym roku