Policja ściga za "konstytucję" na pomniku Kaczyńskiego. Dziś plakaty są już na pomnikach w całym kraju

Policja postawiła zarzut "znieważenia pomnika" 67-latkowi, którzy założył kamizelkę-plakat z napisem "konstytucja" na pomnik Lecha Kaczyńskiego. W ramach protestu działacze KOD pozakładali podobne plakaty i koszulki na pomniki w całej Polsce, w tym na Smoka Wawelskiego.

Jeszcze pod koniec lipca w Szczecinie na pomnik Lecha Kaczyńskiego ktoś założył koszulkę z napisem: "Konstytucja, Jędrek". Policja zaczęła szukać mężczyzn za  "znieważenia pomnika".

Zarzut w podobnej sprawie usłyszał z kolei 67-latek, który "kamizelkę" z napisem "konstytucja" założył na pomnik Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej kilka dni później. - To jest początek jakiejś eskalacji konfliktu politycznego, którego w Białej Podlaskiej nigdy nie było - stwierdził prezydent miasta Dariusz Stefaniuk.

Teraz przeciwko stawianiu zarzutów protestuje Komitet Obrony Demokracji. Na ich Facebooku zamieszczono zdjęcia pomników w całej Polsce, na których dziś w nocy zawieszono podobne kamizelki i koszulki z napisem "konstytucja". Założono je m.in.: na warszawską syrenkę, smoka wawelskiego i wrocławskie krasnale. 

W oświadczeniu czytamy, że założenie plakatu na pomnik Kaczyńskiego "było formą zamanifestowania naszego przywiązania dla najważniejszych dla nas wartości" oraz próbą zwrócenia uwagi na PiS-owskie zmiany w sądownictwie. "W sposób oczywisty nie było naszą intencją znieważanie pomnika, a tym bardziej samej osoby Lecha Kaczyńskiego" - zapewnia KOD i dodaje, że były prezydent "jest pamiętany z wypowiedzi, w których potwierdza szacunek dla konstytucji". 

"Wszystkich nas nie zamkniecie"

"Wstrząsnęła nami jednak reakcja aparatu ścigania" - informuje KOD. "Okazało się, że słowo KONSTYTUCJA jest dla rządzących nie tylko wstydliwe, ale i obraźliwe, skoro zarzuca się nam, że znieważyliśmy pomnik" - komentuje. 

W akcie obywatelskiego sprzeciwu oraz solidarności ze ściganymi postanowiliśmy obnażyć prawdziwe intencje PiS-u i minionej nocy w wielu miastach Polski zawiesiliśmy na pomnikach i rzeźbach koszulki z napisem KONSTYTUCJA. Chcemy w ten sposób się przekonać, czy według PiS-owskiego aparatu władzy i przemocy słowo KONSTYTUCJA znieważa również Warszawską Syrenkę, Smoka Wawelskiego, szczecińskiego marynarza, wrocławskie krasnale

- czytamy w oświadczeniu. "Chcesz, władzo PiS-owska, nas za to ścigać i karać? To ścigaj. Wszystkich nas nie zamkniecie" - deklaruje organizacja. 

"Będziesz siedział!", "Konstytucja!", "Wolne sądy!". Protesty po podpisie prezydenta pod nowelizacją ustaw o sądownictwie

Więcej o: