Komendant straży odmówił polania wodą publiczności Pol'and'Rock. Owsiak apeluje, straż tłumaczy

Jerzy Owsiak, lider WOŚP i organizator Pol'and'rock Festival, w emocjonalnym wpisie na Facebooku stwierdził, że straż pożarna odmówiła schłodzenia wodą uczestników wydarzenia. Strażacy tłumaczą, że ze względów bezpieczeństwa zaproponowali inne rozwiązanie.

Pol’and’Rock Festival (wcześniej funkcjonujący pod nazwą Przystanek Woodstock) w Kostrzynie nad Odrą zaczął się w czwartek i potrwa do soboty. Organizatorem festiwalu jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i lider fundacji Jerzy Owsiak.

 

Jak poinformował lider WOŚP we wpisie na Facebooku, w tym roku pojawiły się zgrzyty we współpracy ze strażą pożarną.

Państwowa Straż Pożarna, która zabezpiecza nasz festiwal, która od trzech lat nie wpuszcza do swojego systemu zabezpieczenia festiwalu ochotniczych straży pożarnych (zawsze były!!!) i nie wpuszcza do swojego systemu ochotniczych straży z Niemiec (zawsze były!!!), a w tym roku, godzinę temu, odmówiła nam, organizatorowi, użycia swoich wozów, aby schłodzić wodą rozgrzaną, festiwalową publiczność (zawsze tak było!). Zwłaszcza dziś, kiedy IMGW ogłosiło II stopień zagrożenia upałem!

 - napisał Owsiak.

"Panie Komendancie Przemysławie Gliński [Zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - red.]! Jest Pan bezlitosny! Jest mi tak smutno, że Pana decyzja jest bezwzględna, niepodlegająca żadnej dyskusji" - dodał lider WOŚP.

Owsiak poinformował, że został już wynajęty wóz Straży Pożarnej z Berlina. Zaapelował też do innych jednostek straży pożarnej, które mogłyby schłodzić młodych ludzi. "Dostaniecie michę, nalejemy Wam paliwa do samochodu i będziemy mogli wysyłać w świat dobrą wiadomość o wspólnym tworzeniu tego Najpiękniejszego Festiwalu Świata".

Według Jerzego Owsiak bardzo dobrze układa się za to współpraca z policją. Doszło do zatrzymania kilku osób, "które łamały regulamin i prawo".

Straż pożarna odpowiada Jerzemu Owsiakowi

Zapytany przez nas rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim kpt. Dariusz Szymura potwierdza, że strażacy rzeczywiście nie zgodzili się na polewanie publiczności wodą.

- Organizator zapytał nas, czy wjechalibyśmy ciężkim samochodem gaśniczym w tłum ludzi, a następnie polali ich wodą. Odmówiliśmy, bo mogłoby to stanowić niebezpieczeństwo dla festiwalowych gości. Zaproponowaliśmy w zamian, że użyczymy organizatorowi węży, kurtyn wodnych, które mógłby podłączyć do hydrantów. Organizator odmówił

- mówi w rozmowie z Gazeta.pl kpt. Szymura. Według rzecznika straży w poprzednich latach uczestników festiwalu polewały wodą samochody ochotniczej straży pożarnej i strażaków z Niemiec. - Państwowa Straż Pożarna nigdy nie wykonywała takich czynności - podkreśla.

Przedstawiciel straży potwierdził, że ochotnicza straż pożarna i strażacy z Niemiec nie znaleźli się w strukturze zabezpieczenia festiwalu. - Koncepcja zabezpieczenia opiera się głównie na strażakach Państwowej Straży Pożarnej. Są z nami strażacy z województwa lubuskiego, dolnośląskiego i łódzkiego - wylicza kpt. Szymura. Jak dodał, w zabezpieczeniu bierze udział ok. 160 strażaków i ok. 50 pojazdów.

- Nie zakazaliśmy jednak ani strażakom ochotnikom, ani strażakom z Niemiec, żeby się tu pojawili i ewentualnie podjęli współpracę z panem Jerzym Owsiakiem. Nie mamy na to wpływu - zapewnił.

Na medialne wypowiedzi kpt. Szymury zareagował już na Twitterze rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies.

"Wozy nie miały wjeżdżać w tłum, tylko stanąć przy scenie i polewać ludzi z boków. O to prosiliśmy! Kurtyna to absurd! Jak ustawić kurtynę w środku bawiącego się tłumu?" - napisał.

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak opowiada, czemu rzadko pojawia się w mediach. 'Znam swoją wartość, ale Jurka...'

Więcej o: