Mariusz Muszyński kandydatem do Sądu Najwyższego. Jest pełna lista nazwisk

Krajowa Rada Sądownictwa opublikowała na swojej stronie internetowej listę kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Na liście znalazł się sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński.

Do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło 198 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego. Termin przyjmowania zgłoszeń upłynął w poniedziałek. Liczba chętnych może być większa, bo kandydatury można było zgłaszać też pocztą.

Swoją kandydaturę zgłosił też jeden sędzia Trybunału Konstytucyjnego, który chciałby zasiąść z Izbie Dyscyplinarnej. Ten sędzia to Mariusz Muszyński.

Muszyński został wybrany do TK głównie głosami PiS w grudniu 2015 r., jednak ze względu na prawne kontrowersje nie był dopuszczany do orzekania przez ówczesnego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Sędzia Muszyński do orzekania został dopuszczony dopiero w grudniu 2016 r. przez p.o. prezesa Julię Przyłębską.

Początkowo KRS informowała, że nie ujawni pełnej listy kandydatów do Sądu Najwyższego. Ostatecznie pojawiła się w czwartek po południu. 

Wybór sędziów do Sądu Najwyższego

Zgodnie z obwieszczeniem prezydenta Andrzeja Dudy, do obsadzenia są czterdzieści cztery wakaty sędziowskie.

Największym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszy się Izba Dyscyplinarna, do której zgłosiło się 91 chętnych. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych chce zasiąść 68 kandydatów, a w Izbie Cywilnej - 32. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się Izba Karna, do której zgłosiło się 7 chętnych.

Wśród kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego jest między innymi 45 radców prawnych, 34 adwokatów, 22 pracowników naukowych oraz 24 sędziów sądów rejonowych i 22 sędziów sądów okręgowych.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nie rezygnuje z mandatu

Więcej o: