Morawiecki na rocznicy Powstania Warszawskiego: rząd zwiększy pomoc dla powstańców i "wyklętych"

Trwają obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zwiększy nakłady na wsparcie dla powstańców warszawskich i innych żołnierzy walczących o niepodległość. Fundusz ma wzrosnąć dwukrotnie.

Premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 74. rocznicy Powstania Warszawskiego zapowiedział zwiększenie wparcia dla żyjących powstańców warszawskich i żołnierzy walczących o niepodległość. Zadeklarował też, że państwo przejmie opiekę nad zidentyfikowanymi grobami poległych.

Mateusz Morawiecki powiedział, że fundusz wsparcia wzroście dwukrotnie. Chodzi o wsparcie losowe dla żyjących powstańców, żyjących żołnierzy wyklętych, żołnierzy Armii Krajowej i bojowników o wolność - podała Informacyjna Agencja Radiowa.

Mateusz Morawiecki podniesie fundusz dla powstańców

Według zapowiedzi premiera, państwo przejmie też opiekę nad grobami powstańców i żołnierzy. Z tej decyzji cieszy się prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, profesor Leszek Żukowski. W jego opinii, tym zadaniem mógłby się zająć Instytut Pamięci Narodowej. Zdaniem profesora, ustawowa regulacja opieki nad grobami jest - jak to ujął - "załatwieniem sprawy".

Przed ogłoszeniem decyzji szef rządu złożył wieniec pod dzwonem dowódcy powstania warszawskiego generała Antoniego Chruściela "Montera" oraz pod tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

O godz. 14.00 odbędzie się uroczystość przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, tam z powstańcami spotkają się parlamentarzyści.
O 17.00 - główna uroczystość upamiętniająca wybuch walk o stolicę. W godzinę "W" powstańcy, najwyższe rangą władze państwa i mieszkańcy Warszawy oddadzą hołd bohaterom stolicy przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O godz. 17.00 w całym mieście zawyją syreny alarmowe.

Więcej o: