KRS ujawni listę kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. "RODO nam tego nie zabrania"

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera zapowiada, że KRS ujawni dane kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Zgodnie z obwieszczeniem prezydenta Andrzeja Dudy, do obsadzenia są czterdzieści cztery wakaty sędziowskie.

Wedle najnowszych danych do KRS zgłoszono 170 kandydatur. Zdaniem rzecznika Rady nie ma powodu, dla którego dane kandydatów nie miałyby zostać ujawnione.

- Po przeanalizowaniu uznaliśmy, że nie tylko RODO nam tego nie zabrania, ale wręcz, jeżeli chodzi o dostęp do informacji publicznej, Rada jest zobligowana w ramach BIP upublicznić na swojej stronie tą listę - wyjaśnia Maciej Mitera. 

To zmiana stanowiska. Niedawno KRS twierdziła, że nie może ujawnić nazwisk kandydatów, bo nie pozwala jej na to ustawa o ochronie danych osobowych czyli właśnie RODO.

Nie wiadomo jednak kiedy lista zostanie opublikowana.

- Przepisy nie mówią, kiedy mamy obowiązek to uczynić. Natomiast na 7 lub 14 dni przed rozpoczęciem całej procedury postępowania na stronach się taka lista ukaże - informuje rzecznik KRS. 

Największym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszy się Izba Dyscyplinarna, do której zgłosiło się siedemdziesięciu dziewięciu chętnych. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych chce zasiąść pięćdziesięciu czterech kandydatów, a w Izbie Cywilnej trzydziestu jeden. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się Izba karna, do której zgłosiło się sześciu chętnych. 

Wśród kandydatów ma sędziów Sądu Najwyższego jest między innymi trzydziestu trzech radców prawnych, dwudziestu dziewięciu adwokatów, dwudziestu jeden pracowników naukowych oraz dwudziestu sędziów sądów rejonowych i dwudziestu sędziów sądów okręgowych. Swoją kandydaturę zgłosił też jeden sędzia Trybunału Konstytucyjnego, który chciałby zasiąść z Izbie Dyscyplinarnej. 

Oceną kandydatur zajmą się zespoły złożone z członków Krajowego Rady Sądownictwa. Decyzję podejmuje cała Rada, która może, ale nie musi brać pod uwagę rekomendacji poszczególnych zespołów.

KRS kandydaturami na sędziów Sądu Najwyższego zajmie się najprawdopodobniej we wrześniu, bo wtedy, zgodnie z harmonogramem, zaplanowane jest jej kolejne posiedzenie plenarne. 

Więcej o: