Mike Tyson w powstańczej opasce. Jan Ołdakowski: Według powstańców to profanacja

Spot z udziałem byłego pięściarza Mike'a Tysona opowiadającego o Powstaniu Warszawskim wzbudził w ostatnich dniach spore kontrowersje. Jak mówił w Polsat News dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, spotem oburzeni są nawet sami powstańcy.

Mike Tyson w biało-czerwonej powstańczej opasce opowiadającym o wydarzeniach z 1 sierpnia 1944 roku - taki spot pojawił się w sieci kilka dni temu. Nagranie z byłym pięściarzem zrealizowano na zlecenie firmy produkującej napój energetyczny. Twarzą napoju od kilku lat jest właśnie Tyson.

- Byłem niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej, lecz dla mnie prawdziwymi mistrzami są ci dzielni polscy bohaterowie - przekonuje Tyson, odnosząc się do Powstania Warszawskiego.

 

Nagranie wywołało falę skrajnych komentarzy. Pojawiło się wiele pozytywnych głosów, jednak niektórzy zwracają uwagę na to, że osoba taka jak Tyson (m.in. w przeszłości skazany za gwałt) nie powinna zakładać powstańczej opaski i mówić o polskiej historii.

Mike Tyson. Spot o Powstaniu Warszawskim

Głos w sprawie zabrał również Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak mówił w programie "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News, "rzeczą, która najbardziej budzi niepokój, jest ta opaska".

- W Polsce powstańcy ciągle uważają, że opaska jest czymś, co ich wyróżnia. Oni nie mieli mundurów, właściwie nie zabrali niczego ze sobą po Powstaniu Warszawskim; czasami mieli legitymację AK-owską, jakieś drobne rzeczy i właśnie opaskę. I oni uważają do dziś, że to jest rzecz, która ich identyfikuje - stwierdził Ołdakowski.

- Noszenie jej przez Mike'a Tysona w filmie, jest - według powstańców - profanacją - dodał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Więcej o:
Komentarze (243)
Mike Tyson w powstańczej opasce oburza weteranów
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 68 razy 26

  Zauważcie, że prawie wszyscy bez wyjądku pastwią się nad tym głupim murz...., znaczy się, afroamerykaninem, "oszczędzając" zupełnie polskiego bezmózga, który tę haniebną ŻENADĘ skręcił!

  Why?!

 • Sowa44 Sowiński

  Oceniono 36 razy 16

  Profanacją jest noszenie koszulek tkz patriotycznych przez łysych debili, którzy nigdy nie przeczytali żadnej książki historię znają z portali internetowych dla prawicowcow i jak by np Putin pierdął to by się zesrali że strachu..

 • krynolinka

  Oceniono 68 razy 16

  Patologia się zaczęła w momencie odczytywania apelu smoleńskiego przy każdej okazji. Pierwszego sierpnia również. Ktoś otworzył puszkę Pandory. Śmiem twierdzić, że to uciekinier Macierewicz.

 • normalny1977

  Oceniono 19 razy 13

  To jest już patologia. Powstanie Warszawskie i Żołnierze Wyklęci wdzierają się do naszej przestrzeni publicznej za bardzo. Ani jedni ani drudzy na to nie zasługują. Pamięć się należy, ale to nie są wzory do naśladowania. Powstańcy za to, że rozpętali wojnę wśród cywilów. Wyklęci za to że mordowali cywilów. Oczywiście walczyli bohatersko. Ale raczej nieskutecznie.

 • survey06

  Oceniono 27 razy 13

  Jakby tak przydusić Mike Tysona na szczerość to byśmy się dowiedzieli, że Stolitchnaya wypita przez niego w towarzystwie Ramzana Kadyrowa - dyktatora Czeczenii to mu bardziej smakowała aniżeli Wyborowa zaserwowana przez sponsora tej propagandowej szmiry czyli firmy produkującej napój energetyczny o smaku niedoczyszczonego diesla.

 • nanabun

  Oceniono 19 razy 7

  Podobnie biało-czerowne opaski zawłaszczyli sobie naziole. Poziom intelektualny mają porównywalny z Tysonem więc to nie dziwi. No i ten kto wymyślił taki spot, to też musi mieć z myśleniem ciężki problem. Żeby Tyson chociaż nauczył się porządnie czytać, może żenada byłaby mniejsza.

 • Oceniono 7 razy 5

  Tyson mógłby równie dobrze opowiadać z podobnym zacięciem o skutkach II Wojny, lądowaniu na Księżycu czy podawać przepis na ciasto bezowe. Wszystko ma wspólny mianownik - $$$.

 • ivonna49

  Oceniono 23 razy 5

  A zapytajcie Tysona gdzie leży Warszawa i Polska i co to było za powstanie. Ciekawe, kto i za ile zrobił ten film. A zleceniodawca? Quo vadis Polsko?!

 • siwywaldi

  Oceniono 31 razy 5

  Reklama godna "geniusza", który jakiś czas temu ozdabiał kije bejsbolowe znaczkami kotwicy i wizerunku pomnika Małego Powstańca. Przy całkowitej aprobacie prominentnych działaczy pis z panem Romaszewskim na czele.

  Zresztą jak na razie, też NIE WIDZĘ jakiejś dezaprobaty czy protestu ze strony "krzewiących patriotyzm" polityków PiS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX