Nieszpory w intencji ustania protestów przeciwko "upragnionej reformie sądownictwa"

Na stronie internetowej Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej ukazała się informacja o niedzielnych Nieszporach. Były odprawiane w intencji ustania protestów przeciwko "upragnionej przez większość społeczeństwa" reformie sądownictwa.

Nieszpory Niedzielne w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej odprawiane były w intencji ustania protestów dotyczących reformy sądownictwa, które w ostatnich dniach odbywały się m.in. przed siedzibą Sądu Najwyższego i Pałacem Prezydenckim.

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych, którą Sejm i Senat przyjęły w ekspresowym tempie. Nowe przepisy przyspieszają m.in. tryb wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Do wskazania I prezesa SN będą potrzebne głosy 80 (a nie, jak do tej pory, 110) ze 120 sędziów SN. Dzięki temu PiS będzie mógł szybciej wskazać następcę prof. Małgorzaty Gersdorf.

"W nawiązaniu do stylu przeżywania niedzieli przez naszych przodków, zapraszamy na Nieszpory Niedzielne, które odprawimy po Mszy o godz. 17.00. Ofiarujemy je prosząc o ustanie emocjonalnych i niebezpiecznych protestów przeciw upragnionej przez zdecydowaną większość społeczeństwa reformie polskiego sądownictwa" - czytamy na stronie internetowej parafii.

Kuria odpowiada

Próbowaliśmy skontaktować się z parafią, nikt jednak nie odebrał telefonu. 

- Ogłoszenia parafialne mają charakter informacyjny, nie służą wyrażaniu poglądów czy opinii duszpasterzy ani wiernych, nie są uzgadniane z kurią diecezjalną - komentuje w rozmowie z Gazeta.pl rzecznik Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. Jacek Pędziwiatr.

Rzecznik podkreślił, że nie wie, w jakich okolicznościach taka intencja została opublikowana na stronie parafii. Zasugerował, że być może intencja była złożona przez jakąś prywatną osobę, a na stronie po prostu wyraźnie tego nie odnotowano.

"Będziesz siedział!", "Konstytucja!", "Wolne sądy!". Protesty po podpisie prezydenta pod nowelizacją ustaw o sądownictwie

Więcej o: