Powstaniec opowiadał o złych dowódcach. Nagle mu przerwano. "Kończymy uroczystość"

Podczas uroczystości z udziałem powstańców warszawskich i prezydenta Andrzeja Dudy doszło do zgrzytu. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego wszedł w słowo 95-letniemu powstańcowi, który mówił o błędach dowódców zrywu. Weteran nie przerwał swojej wypowiedzi i apelował do prezydenta o Virtuti Militari dla uczestników walk w 1944 r.

W Warszawie rozpoczęły się już uroczystości związane z 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda odznaczał powstańców, a także osoby, które są zaangażowane w pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach z 1944 roku. Wręczano Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi, a wydarzenie transmitowała TVP Info.

Podczas uroczystości zabrał głos 95-letni uczestnik powstania. Zaczął opowiadać, że zryw upadł przez złych dowódców. - Jestem żołnierzem Woli, Starówki i Śródmieścia. Dlaczego Powstanie upadło? Dlatego że mieliśmy złych dowódców, uciekli ze Starówki, zostawili na zatracenie szpitale - mówił.

Powstaniec apeluje do Andrzeja Dudy

W pewnym momencie 95-latkowi przerwano wypowiedź. - Szanowni Państwo, na tym kończymy uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, dziękuję - oznajmił przez mikrofon dyrektor muzeum Jan Ołdakowski, który pojawił się u boku powstańca. Po chwili dołączył do niego Andrzej Duda (widać to na zdjęciach powyżej). Prezydent zaczął ściskać rękę 95-latka. Powstaniec nie przerwał, tylko zaapelował do Dudy: 

Panie prezydencie, jedyne odznaczenie dla warszawiaków to Virtuti Militari. A jak nas uhonorowała pani premier Suchocka? To wiemy. Zabrała inwalidom wojennym połowę emerytury, połowę renty.
Mam 95-lat i panie prezydencie tylko Virtuti Militari tutaj się należy, nie ma innego odznaczenia.

Ciężko określić, czy w ten sposób 95-letni powstaniec krytykował, że takiego odznaczenia nie wręczono podczas uroczystości, czy też był to raczej apel o to, by rozważyć Virtuti Militari dla uczestników Powstania Warszawskiego.

Mimo sugestii, by kończył i obecności na scenie Dudy i Ołdakowskiego, powstaniec kontynuował wspomnienia - dziękował księżom, którzy "namaścili powstańców" do walki, mówił, ile razy został ranny. 

Po jego słowach głos zabrał ponownie prezydent Andrzej Duda, który podziękował za te wspomnienia, a uroczystość toczyła się dalej.

Zapytaliśmy Powstańców, co chcieliby przekazać dzisiejszej młodzieży... Zobacz, co odpowiedzieli [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (477)
74. rocznica Powstania Warszawskiego. Przerwane wystąpienie powstańca
Zaloguj się
 • haji

  Oceniono 181 razy 111

  Dwieście tysięcy cywilnych ofiar powstania. Dwieście tysięcy istnień ludzkich. O tym trzeba przypominać.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 176 razy 100

  powstanie warszawskie upadło bo nie miało zadnej szansy na powodzenie... na wojnie bardzo rzadko udają się akcje typu " trochę postrzelamy a potem jakoś to będzie", a o nieudolności powstańczych dowódców już chyba dostatecznie dużo napisano...
  tylko zastanawiam się co na uroczystościach z okazji powstania robi ewidentny przestępca konstytucyjny, niejaki Adrian Dupa i ironicznie zwany prezydentem RP?

 • as-zalogowany

  Oceniono 138 razy 78

  Historią to my się nie będziemy przejmować. Napiszemy se nową. taką jak trza.

 • yan57

  Oceniono 78 razy 70

  to było ochydne zachowanie wobec p. powstańca ... jak zaczął mówić nie pomyśli p. Oładowskiego to on szybko chciał przerwać a nawet próbował zabrać mikorofon panu 95 letniemu powstańcowi ...WSTYD!!!!!!!!!!!!!!!!!! CZEGO SIĘ WSTYDZICIE PRADY ....

 • berek-oberek

  Oceniono 126 razy 58

  Panie Powstańcu, wypadliście z obiegu medialnego, teraz " Wyklęci" są na topie..... no chyba, że potrafi Pan rapować.

 • j-ugo

  Oceniono 88 razy 54

  Jestem pełen szacunku dla młodych uczestników powstania. Ale dowództwo AK za wywołanie powstania, które było skazane na porażkę wsadziłbym do więzienia. To przez nich zginęło 2oo tys. warszawiaków, to przez nich miasto zostało zrównane z ziemią.

 • didej007

  Oceniono 65 razy 43

  Powstanie kościuszkowskie - tragedia ok. 10 tys Polaków i utrata wielu wsi nadanych oficerom rosyjskim (wcześniej Kościuszko rozmawiał z Francuzami, którzy... przekazali część planów Prusom i Rosji. Powstanie listopadowe - kompletnie nieprzygotowane, podchorążowie... robili łapankę na dowódcę powstania. Nb. przez kilkanaście miesięcy naczelnych dowódców było... ośmiu! Utrata autonomii, represje, konfiskaty majątków i ok. 40 tys. żołnierzy oraz kwiat inteligencji i - oczywiście - oczekiwanie na pomoc zagranicy.Powstanie styczniowe - fatalnie przygotowane 40 tys. ofiar, całkowita rusyfikacja, zniszczenia gospodarcze, Kraj Nadwiślański. Powstanie Warszawskie tragicznie przygotowane, wywóz broni na Wschód, co 30 żołnierz miał coś na kształt broni, pęd durnych dowódców do powstania (niech świat zobaczy, jak leje się nasza krew!), świat miał to gdzieś, zagłada inteligencji, centrum gospodarczego państwa - na ok. 20 najważniejszych dowódców - 16 przeżyło, ale nie 200 tysięcy cywilów... "Szabel nam nie zabraknie, szlachta na koń wsiędzie, ja z synowcem na czele i jakoś to będzie"… No i jest.

 • sacc77

  Oceniono 73 razy 37

  Powstanie jest to tragiczne połączenie:
  1. Bohaterstwa żołnierzy walczących na barykadach
  2. Głupoty, tchórzostwa i klasycznej tromtadracji dowódców Powstania, których generała Władysław ANDERS chciał postawić przed sądem wojennym za ich decyzję o wszczęciu Powstania;
  3. Niewyobrażalnych cierpień bezbronnej ludności cywilnej.

 • maks1956

  Oceniono 88 razy 36

  To całe powstanie warszawskie było bezmyślną rzezią mieszkańców Warszawy zorganizowaną na życzenie zaawansowanego alkoholika gen. Okulickiego wbrew zaleceniom Naczelnego Wodza. Tylko idiota wywołuje bitwy których nie ma szansy wygrać. Nie zostały osiągnięte żadne cele, ani militarne ani polityczne. było na rękę jedynie Stalinowi. który pozbył się potencjalnie silnego ośrodka oporu przeciwko sowietyzacji Polski. Dowódcy którzy przekonywali żołnierzy że trzeba poświęcić życie "dla dobra Ojczyzny" dziwnym trafem przeżyli...Taka jest prawda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX