Jak policja śledziła protestujących przed Sejmem w 2017 roku. Ujawniono meldunki akcji "Rekonesans"

W ramach operacji "Rekonesans" policjanci obserwowali i meldowali o działaniach protestujących latem 2017 roku - podaje portal Oko.Press. Dziennikarze cytują fragmenty policyjnych meldunków.

Rok temu, podobnie jak w ostatnich tygodniach, ludzie masowo protestowali przeciwko zmianom w sądownictwie. Duże protesty odbywały się przed Sejmem, Pałacem Prezydenckim i Sądem Najwyższym. Szczególnie w okolicach parlamentu były w tym czasie bardzo duże siły policji. Wg doniesień "Gazety Wyborczej" policja miała "nadzorować" polityków opozycji. 

Teraz portal Oko.press dotarł do planów i raportów policji, które są częścią akt sprawy sądowej. Wytoczyli ją Ryszard Petru i Katarzyna Lubnauer po tym, jak "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że w czasie protestów byli obserwowani przez policję. Komenda Stołeczna tłumaczyła wtedy, że nie chodziło o inwigilację, ale "zapewnienie bezpieczeństwa".

Dokumenty, które opisuje Oko.press, pokazują szerszy obraz sytuacji oraz policyjnej operacji "Sejm" i podoperacji "Rekonesans". Już w planie działania policja miała oceniać, że "nie ma jednoznacznych informacji o zagrożeniach", ale "należy liczyć się z możliwością zakłócenia porządku". W akcje zaangażowano tysiące policjantów z Warszawy i innych miast. Najwięcej - 2341 funkcjonariuszy - pracowało 20 lipca. Tego dnia w akcji uczestniczyło też 48 nieoznakowanych radiowozów. 

W operacji "Sejm" i jej podoperacjach mieli brać udział policjanci m.in. z wydziałów: wywiadowczo-patrolowego, dochodzeniowo-śledczego, do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw, do walki z przestępczością narkotykową i kryminalnego.

"Osoby leżące krzyczą "Hańba" i kopią w płoty policyjne"

Cześć z nich miała pracować w prowadzonej 24 godziny na dobę operacji "Rekonesans", której celem było „zabezpieczenie operacyjne prowadzonych działań”. Funkcjonariusze informowali o przebiegu protestów, liczbie zgromadzonych, skandowanych hasłach itd. Oko.press cytuje meldunki w ramach operacji:

 • 16 lipca, 19:25 "Na Placu Krasińskich znajduje się grupa 8-10 osób oczekujących na zgromadzenie. Wyposażeni są w zapalniczki i zapałki w celu zapalenia świeczek.
 • 16 lipca, 23:23 „Rekonesans zgłasza że osoby w pochodzie krzyczą Solidarność naszą bronią.”
 • 16 lipca, 22:16 „35701 prosi Rekonesans o podsłuchiwanie, czy padną hasła na temat rozwoju dalszego sytuacji”
 • 20 lipca, 15:01 Osoby leżące krzyczą "Hańba" i kopią w płoty policyjne

Z meldunków ma wynikać, że uczestnicy protestów i przedstawiciele pozycji pozaparlamentarnej, w tym Paweł Kasprzak z Obywateli RP, byli obserwowani przez policję. W cytowanych przez Oko.Press meldunkach pada m.in. zwrot o "poleceniu objęciu obserwacją" Pawła Kasprzaka i jego otoczenia "z uwagi na mogące wystąpić potencjalne zagrożenia z ich strony.” Polecenie "objęcia nadzorem" miało paść też wobec Władysława Frasyniuka i mieszkańców skłotu Syrena. Pojawia się też polecenie "nagrywania najbardziej agresywnych". 

 • 18 lipca, 12:18 "Pan Kasprzak dotarł do namiotu Obywateli RP i przyniósł dwa wiadra i dwa pęki białych róż".
 • 20 lipca, 15:31: „35 704 pan Kinasiewicz (Obywatele RP - red.) idzie w kierunku Placu Trzech Krzyży wzdłuż wypłotowania, przekazano do Rekonesansu w celu objęcia nadzorem”.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy Komenda Stołeczna Policji odmówiła szerszego komentarza "ze względu na trwające postępowanie". Podkreślono jednak, że w zabezpieczeniu zgromadzeń "nie ma mowy o działaniach o charakterze operacyjnym". W wewnętrznej notatce, do której dotarło Oko.press, nadkom. Hubert Pełka tłumaczył, że "słowo 'obserwacja' zostało użyte omyłkowo" w meldunkach i rozkazach i nie chodziło o "obserwację" w rozumieniu przepisów, a jedynie o "nadzór w celu zapewnienia bezpieczeństwa".

"W demokratycznym i praworządnym państwie takie informacje powinny natychmiast zakończyć karierę polityczną ówczesnego szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Użył policjantów do walki politycznej. Tajniaków. Specjalistów cyber. W interesie PiS" - skomentował Tomasz Siemoniak z PO.

"Będziesz siedział!", "Konstytucja!", "Wolne sądy!". Protesty po podpisie prezydenta pod nowelizacją ustaw o sądownictwie

Więcej o:
Komentarze (283)
W 2017 r. policja miała obserwować protestujących
Zaloguj się
 • bob_59

  Oceniono 113 razy 57

  A tak kiedyś Kaczyński skomlał o tzw. inwigilacji prawicy.
  Jak czas pokazał, służby prawidłowo zdiagnozowały zagrożenia ale nic nie zrobiły. Widocznie ktoś nie mógł wtedy uwierzyć, że Kaczyński to mały Adolf...

  "Ocena działalności niektórych ugrupowań politycznych" - dokument UOP z 1993 (fragmenty):
  "Działalność polityczno-społeczna niektórych polityków wykracza poza ogólnie przyjęte reguły walki politycznej. Dotyczy to Jarosława KACZYŃSKIEGO i Adama GLAPIŃSKIEGO z Porozumienia Centrum; Jana OLSZEWSKIEGO i Romualda SZEREMIETIEWA z Ruchu dla Rzeczypospolitej; Jana PARYSA z Ruchu III Rzeczypospolitej i Antoniego MACIEREWICZA z Ruchu Chrześcijańsko Narodowego - Akcja Polska oraz kierownictwa KPN. Politycy ci, nie potrafią, lub nie chcą zachowywać się jak konstruktywna opozycja, a swoimi działaniami celowo dążą do rozbicia konstytucyjnych struktur państwa (od słowa "celowo" podkreślone długopisem i oznaczone wykrzyknikiem - PAP), aby w powstałym chaosie przejąć władzę, wyeliminować znaczących polityków innych partii i w konsekwencji ustanowić dyktaturę."
  "Największe zagrożenie (słowa podkreślone długopisem -PAP) dla struktur państwa ma działalność osób związanych z J. KACZYŃSKIM i A. GLAPIŃSKIM (nazwiska podkreślone długopisem - PAP). Charakteryzuje się ona dużą skutecznością i bezwzględnością, budową struktur mafijnych, metodycznym i konsekwentnym osiąganiem zakładanych celów. "
  "Z dotychczasowego niepełnego rozpoznania operacyjnego w ramach sprawy FOZZ wynika, że osoby związane ze spółką "Telegraf", a wcześniej wchodzące w skład Grupy Politycznej "Wola" (od słowa "osoby" podkreślone długopisem - PAP), wykorzystując swoje wpływy (wysokie stanowiska w Kancelarii Prezydenta i w rządzie), uzyskiwały pieniądze (ostatnie dwa słowa podkreślone długopisem - PAP) od bogatych przedsiębiorstw szantażując ich (dwa ostatnie słowa podkreślone długopisem - PAP) kierownictwa przeprowadzeniem czystki. W gminie Wola za koncesje, lokale itp. pobierane były opłaty na Porozumienie Centrum. "

 • bob_59

  Oceniono 79 razy 43

  Członków PZPR było 3 miliony i mieli potężne wsparcie Sowietów, a i tak system szlag trafił.
  Pisiorów jest na razie 30 tysięcy.
  Z tą ośmiornicą w końcu coś trzeba zrobić...

 • wikal

  Oceniono 62 razy 36

  Policja przez 30 lat walczyła o zmianę swojego wizerunku w społeczeństwie. Prawie się udało. Roztrwoniła ten kapitał w niecałe 3 lata. Stała się i straszna, i śmieszna. Moja ciotka lubi białe róże. Czy jak kupię jej pęk na imieniny (co zawsze robiłam), to zostanę zatrzymana przez patrol policyjny i oskarżona o próbę wzniecenia antyrządowej rebelii? Niestety ciotka mieszka w centrum miasta, a tam zawsze kręci się sporo patroli, szczególnie wieczorem.

 • awm10

  Oceniono 68 razy 36

  "idzie w kierunku Placu Trzech Krzyży wzdłuż wypłotowania,"
  Idziemy wszyscy wzdłuż wypłotowania, w świetlistą przyszłość.

 • tijeras66

  Oceniono 49 razy 27

  Przeciez do tej pory przy kazdym takim protescie pod sadami stoja policjanci filmujacy zgromadzonych. Jak za PRL...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX