Niedziele handlowe - sierpień 2018. Czy zrobimy dziś zakupy w Biedronce, czy tylko w Żabce?

5 sierpnia to niedziela handlowa? Jak otwarte są sklepy takie jak Biedronka, Lidl, Auchan czy Tesco? Zastanawia się nad tym wiele osób. Przypominamy kalendarz niedziel handlowych na sierpień 2018.

Niedziele handlowe. 5 sierpnia jakie sklepy są otwarte?

5 sierpnia to niedziela handlowa - sklepy są otwarte. Skorzystają z tego właściciele sieci popularnych sklepów wielkopowierzchniowych (Biedronka, Lidl, Auchan, Tesco), sklepów odzieżowych, budowlanych czy elektronicznych. Otwarte mogą być także wszystkie galerie handlowe oraz sklepiki osiedlowe.

Niedziele handlowe - sierpień 2018. Kalendarz

Jak wygląda kalendarz niedziel handlowych na sierpień 2018? Kiedy kolejna niedziela handlowa? Przypominamy poniżej.

  • 5 sierpnia 2018 - niedziela handlowa, sklepy otwarte
  • 12 sierpnia 2018 - niedziela bez handlu, sklepy zamknięte
  • 19 sierpnia 2018 - niedziela bez handlu, sklepy zamknięte
  • 26 sierpnia 2018 - niedziela handlowa, sklepy otwarte

Niedziele handlowe 2018. Kogo nie obejmuje zakaz handlu w niedzielę?

Ustawa o zakazie handlu w niedziele wyszczególnia 32 wyjątki od reguły. Oznacza to, że niektóre sklepy mogą handlować bez względu na to, czy jest niedziela handlowa, czy też nie. Takimi sklepami są m.in. apteki, lecznice dla zwierząt, piekarnie, cukiernie, restauracje, czy lodziarnie. Bez przeszkód w niedziele handlowe i niehandlowe mogą handlować pracownicy kwiaciarni, stacji benzynowych i placówek pocztowych. Otwarte mogą być także wszystkie punkty związane z turystyką (m.in. hotele, ale także sklepy z pamiątkami).

O podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie muszą się martwić również ci właściciele sklepów, którzy w niedziele bez handlu będą pracować samodzielnie lub poproszą o to członka swojej rodziny. 

Niedziele handlowe do poprawy? Z nadchodzącym rokiem przyjdą kolejne zmiany

Jak się okazuje, niedziele handlowe i niehandlowe w obecnym kształcie wywołują wiele kontrowersji. Związkowcy NSZZ Solidarność uważają, że należy wydłużyć czas zakazu handlu w niedziele do 31 godzin, tak aby pracownicy sklepów Lidl, Auchan czy Tesco nie musieli pracować w soboty po 22.00. Wiceminister pracy Stanisław Szwed zapowiedział także, że planowana nowelizacja ustawy o niedzielach handlowych ma doprecyzować zapisy dotyczące sprzedaży w punktach pocztowych (zapis ten do obejścia przepisów wykorzystała sieć sklepów Żabka) oraz w sklepach, gdzie pracuje rodzina właściciela.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: