Zaćmienie Księżyca już dziś. Co dokładnie zobaczymy na niebie? Pięć faz zaćmienia

Całkowite zaćmienie Księżyca już dziś. Będzie to najdłuższe takie zjawisko w XXI wieku. Zaćmienie ma kilka faz. Poniżej znajdziecie informacje o każdej z nich. Warto je poznać, by niczego nie przegapić.

27 lipca na niebie będzie można zaobserwować zaćmienie Księżyca. Do zaćmienia dochodzi stosunkowo często, jednak tegoroczne będzie najdłuższym w XXI wieku - kolejna okazja, by podziwiać to zjawisko tak długo, nadarzy się dopiero w... 2123 roku.

Warto więc spojrzeć w nocne niebo. Tym bardziej, że do obserwowania zaćmienia Księżyca nie trzeba mieć oprzyrządowania. Jednak nie wszystkie fazy będą widocznie z każdego miejsca Polski, warto też sprawdzić pogodę na wieczór - jedynie ona może popsuć oglądanie tego zjawiska.

Zaćmienie Księżyca - wszystkie pięć faz

Zaćmienie - w uproszczeniu - ma pięć faz i pierwsza z nich, półcieniowa, nie będzie widoczna z części Polski - wtedy Księżyc zaczyna nieznacznie ciemnieć. Jej początek można wyznaczyć dla Polski około godz. 19.15.

Następna faza, częściowa, będzie widoczna zaraz po wschodzie Księżyca - wtedy Księżyc będzie miał na sobie cień, stopniowo widoczny stanie się kolor czerwony.

Zaćmienie Księżyca 27 lipca. Wszystkie fazy zaćmieniaZaćmienie Księżyca 27 lipca. Wszystkie fazy zaćmienia Gazeta.pl

Faza całkowitego zaćmienia potrwa rekordowo długo - aż godzinę i 43 minuty. Cały Księżyc przybierze czerwony kolor. Kulminacja tej fazy przypada około w Polsce godz. 22.21.

Później znów nastąpi faza częściowa (tym razem powierzchnia Księżyca będzie się robić coraz jaśniejsza), a potem znów półcieniowa. Wtedy Księżyc zacznie wracać do swojej "naturalnej" barwy - finał całego zjawiska przypadnie w Polsce około godz. 1:28.

Zaćmienie Księżyca - czemu będzie wyjątkowe?

Tak długi czas zaćmienia bierze się stąd, że orbita Księżyca jest elipsą - w tej chwili znajduje się on najdalej od Ziemi i będzie najdłużej pozostawał w jej cieniu.

Samo zaćmienie Księżyca powstaje w momencie, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem w pełni - Księżyc musi wówczas "wejść" w stożek cienia Ziemi.

Superksiężyc, zaćmienia i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w 2018 roku

Więcej o: