Zaćmienie Księżyca już dziś. Co dokładnie zobaczymy na niebie? Pięć faz zaćmienia

Całkowite zaćmienie Księżyca już dziś. Będzie to najdłuższe takie zjawisko w XXI wieku. Zaćmienie ma kilka faz. Poniżej znajdziecie informacje o każdej z nich. Warto je poznać, by niczego nie przegapić.

27 lipca na niebie będzie można zaobserwować zaćmienie Księżyca. Do zaćmienia dochodzi stosunkowo często, jednak tegoroczne będzie najdłuższym w XXI wieku - kolejna okazja, by podziwiać to zjawisko tak długo, nadarzy się dopiero w... 2123 roku.

Warto więc spojrzeć w nocne niebo. Tym bardziej, że do obserwowania zaćmienia Księżyca nie trzeba mieć oprzyrządowania. Jednak nie wszystkie fazy będą widocznie z każdego miejsca Polski, warto też sprawdzić pogodę na wieczór - jedynie ona może popsuć oglądanie tego zjawiska.

Zaćmienie Księżyca - wszystkie pięć faz

Zaćmienie - w uproszczeniu - ma pięć faz i pierwsza z nich, półcieniowa, nie będzie widoczna z części Polski - wtedy Księżyc zaczyna nieznacznie ciemnieć. Jej początek można wyznaczyć dla Polski około godz. 19.15.

Następna faza, częściowa, będzie widoczna zaraz po wschodzie Księżyca - wtedy Księżyc będzie miał na sobie cień, stopniowo widoczny stanie się kolor czerwony.

Zaćmienie Księżyca 27 lipca. Wszystkie fazy zaćmieniaZaćmienie Księżyca 27 lipca. Wszystkie fazy zaćmienia Gazeta.pl

Faza całkowitego zaćmienia potrwa rekordowo długo - aż godzinę i 43 minuty. Cały Księżyc przybierze czerwony kolor. Kulminacja tej fazy przypada około w Polsce godz. 22.21.

Później znów nastąpi faza częściowa (tym razem powierzchnia Księżyca będzie się robić coraz jaśniejsza), a potem znów półcieniowa. Wtedy Księżyc zacznie wracać do swojej "naturalnej" barwy - finał całego zjawiska przypadnie w Polsce około godz. 1:28.

Zaćmienie Księżyca - czemu będzie wyjątkowe?

Tak długi czas zaćmienia bierze się stąd, że orbita Księżyca jest elipsą - w tej chwili znajduje się on najdalej od Ziemi i będzie najdłużej pozostawał w jej cieniu.

Samo zaćmienie Księżyca powstaje w momencie, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem w pełni - Księżyc musi wówczas "wejść" w stożek cienia Ziemi.

Superksiężyc, zaćmienia i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w 2018 roku

Więcej o:
Komentarze (48)
Zaćmienie Księżyca. Wszystkie 5 faz zaćmienia. Co zobaczymy na niebie?
Zaloguj się
 • franek_baltazar

  Oceniono 32 razy 8

  Jakie zaćmienie, przecież to wszechmocny ostrzega Polskę przed PiSem. Im natomiast grozi pokazując czerwoną kartkę.

 • gromek1

  Oceniono 9 razy 7

  pilnujmy Księżyca bo w takiej sytuacji łatwo go zajumać nawet w pojedynkę

 • hipis3308

  Oceniono 10 razy 6

  Całkowite zaćmienie, nastąpiło w 2015 roku w Polsce i to zaćmienie umysłów polskiego suwerena. Tak, że te zaćmienie Księżyca, tego polskiego nie przebije.

 • loneman

  Oceniono 6 razy 4

  Redakcjo, rozumiem lubicie tematy naukowe (jak ja) ale po co w tym dziale skoro banda putinowska (+nasze lenie) i tak ma wszystko gdzies bo na niczym sie nie zna wypisujac brednie, maja idoli co tez maja siano we lbie a ich "rozumienie swiata" skonczylo na lekcjach religii, znajomosci pedzenia bimbru oraz zasadzie dzialania cepa :/...

 • jerzysm42

  Oceniono 5 razy 3

  Wydaje mi się, że kiedy Ziemianie będą obserwowali zaćmienie Księżyca, Księżyczanie będą mieli zaćmienie Słońca.
  Tylko co z Marsem. Piszą, że będzie w Opozycji.

 • a100

  Oceniono 3 razy 3

  Prezes znów ukradl?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Za kilka lat będzie znów zaćmienie Księżyca, tyle że nie takie jak to i jeszcze wiele do tego "superzaćmienia".
  Bo w końcu to zjawisko częstsze niż zaćmienie Słońca.
  Częściowe zaćmienia Księżyca jest "co rusz", ale nikt tym się nie przejmuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX