Męcząca pogoda. Zwrotnikowe powietrze nad Polską. To będzie długa fala upału

Upalna pogoda daje się we znaki w Europie, teraz przyszła kolej na Polskę. Będzie wręcz niebezpiecznie gorąco. W taką pogodę warto pamiętać, by zabezpieczyć się przed skutkami upału.

Fala upału, która już od kilku dni utrzymuje się nad Polską, będzie narastać. W kolejnych dniach pogoda będzie prawdziwie letnia, a temperatura w Polsce nie spadnie poniżej 30 stopni - prognozują synoptycy.

- Długotrwałe upały w Polsce są spowodowane wyżem znad Skandynawii, który utrzymuje w Polsce bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe - wyjaśnia synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska. - Do Polski napływa ze wschodu i południowego-wschodu bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Daje to temperatury osiągające i przekraczające 30 stopni Celsjusza w cieniu - dodaje.

Gorąco ma być co najmniej przez najbliższy tydzień.

Pogoda na najbliższy tydzień

Poza wysokimi temperaturami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega też przed nagłymi, krótkimi zmianami pogody, czyli silnymi burzami i ulewami, które będą występować podczas upałów.

- Burze mogą być gwałtowne, mogą im towarzyszyć ulewy oraz silny, porywisty wiatr osiągający nawet 70 km/h, niewykluczone są też opady gradu - wskazuje Dąbrowska.

Upały w Polsce. Jak się chronić?

Latem wysoka temperatura może być niebezpieczna. Jak wylicza GIS, na upały należy się właściwie przygotować:

  • Nosić jasne, lekkie przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze, które zapewnią komfort w upalne dni;
  • Mieć odpowiednie nakrycie głowy, które zabezpieczy przed przegrzaniem oraz o okularach przeciwsłonecznych z filtrem chroniącym nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym;
  • Regularnie stosować krem z filtrem;
  • Zadbać o właściwą cyrkulację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, używać wentylatorów i klimatyzacji, wietrzyć je najlepiej rano lub wieczorem;
  • Pamiętać o regularnych posiłkach, wybierając lekkie dania;
  • Pić systematycznie, najlepiej wodę, i unikać alkoholu. W ciągu dnia należy spożyć minimum 2 litry płynów.

Upały w Polsce. Jak rozpoznać udar słoneczny?

Taka aura jest niebezpieczna dla osób starszych, małych dzieci oraz osób z chorobami układu krążenia. Jednak do wszystkich lekarze apelują o niebagatelizowanie objawów udaru słonecznego.

Wśród objawów udaru słonecznego można wymienić między innymi ból głowy, bóle w klatce piersiowej, wymioty i dreszcze. W przypadku wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ udar może prowadzić nawet do obrzęku mózgu i śmierci.

Anestezjolog Romuald Świerczewski radzi starszym osobom, by nie wychodziły w taką pogodę. Dla tych, którzy muszą, konieczne będzie nakrycie głowy.

Jak pomóc swojemu zwierzakowi przetrwać najgorętsze miesiące?

Więcej o: