Kolejne protesty ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Demonstracje pod hasłem "Łańcuch Światła 2018"

Dziś w kilkudziesięciu miastach w Polsce odbędą się protesty. Ich organizatorzy chcą zatrzymać wejście w życie ustawy o Sądzie Najwyższym, która jest już na biurku prezydenta Andrzeja Dudy.

Kolejna fala protestów w Polsce. Demonstranci chcą weta tak jak rok temu

W Polsce wciąż trwa walka o zatrzymanie ustawy o Sądzie Najwyższym. We wtorek 24 lipca została przegłosowana w Senacie i została przekazana prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Według protestujących, nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to kolejny etap niszczenia niezależności sądownictwa w Polsce. Nawiązując do wydarzeń z zeszłego roku, osoby niezadowolone z kształtu ustawy, organizują tzw. "Łańcuchy Światła", które mają wyrażać sprzeciw wobec niszczenia sądownictwa oraz wywrzeć presję na prezydenta Andrzeja Dudę, by zawetował ustawę.

Łańcuch Światła 2018. Gdzie i kiedy odbywają się protesty ws. ustawy o Sądzie Najwyższym?

  • Pod hasłem "Łańcuch Światła 2018: Niech ogień płonie!" odbędzie się warszawski protest, organizowany przez Akcję Demokracja. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 21:00 pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Organizatorzy zachęcają, żeby uczestnicy zabrali ze sobą znicz, który jest symbolem lipcowych protestów, a także długopis, który ma symbolizować automatyczne podpisywanie ustaw wychodzących z inicjatywy rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

'Łańcuch Światła 2018'. Jednym z protestujących ws. ustawy o Sądzie Najwyższym miast jest Kraków'Łańcuch Światła 2018'. Jednym z protestujących ws. ustawy o Sądzie Najwyższym miast jest Kraków Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

  • Podobne wydarzenie będzie miało miejsce w Krakowie. "Łańcuch Światła 2018" rozpocznie się o godzinie 21:00 pod Sądem Okręgowym w Krakowie na ul. Przy Rondzie 7.
  • W Łodzi protesty rozpoczną się o 21:00 na placu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Organizatorami Łódzkiego "Łańcucha Światła" jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia – Oddział w Łodzi.
  • Do obywatelskiego apelu o weto Andrzeja Dudy przyłączy się także Poznań. Podobnie jak w innych miastach protest w obronie sądów rozpocznie się o 21:00. Wydarzenie będzie miało miejsce na Placu Wolności w Poznaniu.
  • Toruń to kolejne miasto, które bierze czynny udział w protestach w obronie sądownictwa. Wydarzenie "Łańcuch Światła 2018" rozpocznie się o 21:00 przy Sądzie Okręgowym, na ul. Piekary 51

Protesty ws. ustawy o Sądzie Najwyższym odbywają się w całej Polsce. Mieszkańcy Wrocławia będą demonstrować pod Pręgierzem na wrocławskim rynkuProtesty ws. ustawy o Sądzie Najwyższym odbywają się w całej Polsce. Mieszkańcy Wrocławia będą demonstrować pod Pręgierzem na wrocławskim rynku Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

  • Wydarzenie pt. "Wrocław Twierdzą Demokracji" łączące się z pozostałymi wydarzeniami w Polsce rozpocznie się o 21:00. Miejsce zbiórki demonstrujących to okolice Pręgierza na wrocławskim Rynku.

Protesty pod Senatem. Ludzie zbierają się od południa

Więcej o: