Zbigniew Ziobro komentuje wyrok unijnego trybunału. "Irlandzki sąd broni podejrzanego, przegrał"

Zbigniew Ziobro odniósł się do dzisiejszego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Chodzi o sprawę z Irlandii, gdzie sąd nie chciał wydać Polsce mężczyzny podejrzanego o przemyt narkotyków. Irlandzki sąd tłumaczył to wątpliwościami co do niezależności polskiego sądownictwa.

- Sentencja wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest bliska stanowisku polskiego rządu, dlatego ze zdziwieniem przyjmuję interpretację tego wyroku. W żadnym punkcie swojego orzeczenia TSUE nie stwierdził naruszenia praworządności w Polsce - mówił na konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Jak wyjaśniał dalej Ziobro, Trybunał, wbrew temu, co chciał irlandzki sąd, "nie zgodził się na automatyczną odmowę wydania podejrzanego" na wniosek polskiego sądu i prokuratury.

Ziobro o orzeczeniu TSUE: Sąd broni osoby podejrzanej o ciężkie przestępstwo

- Chciałbym zaznaczyć, że TSUE zwrócił uwagę, że odmowa wydania podejrzanego może być absolutnym wyjątkiem. Musi nastąpić po procedurze sprawdzania i wykazania, że w tym konkretnym przypadku zmiany w sądownictwie w Polsce mogą mieć wpływ na nieuczciwy proces tego konkretnego podejrzanego - wskazał.

Zbigniew Ziobro wyraził też oburzenie działaniami irlandzkiego sądu, który w jego ocenie zbyt pobłażliwie traktuje Artura C., o którym mówił, że ten jest "podejrzany o udział w mafijnej grupie przestępczej". - Tak naprawdę sprowadza się do obrony osoby podejrzewanej o bardzo ciężkie przestępstwo i poszukiwanej ENA (Europejskim Nakazem Aresztowania -red.) - dodał.

Według ministra sprawiedliwości irlandzki sąd "poniósł porażkę" w TSUE, który w zasadzie "pouczył go i przypomniał procedury stosowane w takich przypadkach".

Prof. Kruszyński: Groźny precedens

Wielu ekspertów i adwokatów ma jednak zupełnie inne spojrzenie niż minister sprawiedliwości. Zdaniem prof. Piotra Kruszyńskiego z UW, ta decyzja TSUE to "bardzo groźnym precedensem" dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.

– Istota Europejskiego Nakazu Aresztowania opiera się na wzajemnym zaufaniu wymiarów sprawiedliwości poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej, natomiast dzisiejsze orzeczenie TSUE stanowi wyłom w schemacie funkcjonowania ENA. Nie ma się co oszukiwać, to dla Polski bardzo niekorzystna sytuacja – oceniał w rozmowie z Gazeta.pl.

Orzeczenie TSUE ws. Artura C.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu stwierdził w środę, że sąd jednego unijnego kraju (w tym przypadku Irlandii) musi wstrzymać ekstradycję osoby do drugiego państwa (Polski) jeśli uzna, że takiej osobie groziłby nierzetelny proces i brak dostępu do niezawisłego sądu.

Sąd w Irlandii nie chce wydać Artura C. (poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania), podejrzanego o handel i przemyt narkotyków, ponieważ ma wątpliwości co do niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Irlandczycy po tym orzeczeniu TSUE mają zwrócić się do Polski o informacje uzupełniające, które mają pomóc w ocenie ryzyka dotyczącego tego, czy Artur C. ma zagwarantowany rzetelny proces w swoim rodzimym kraju.

Protesty pod Senatem. Ludzie zbierają się od południa

Więcej o:
Komentarze (321)
Wyrok TSUE ws. Polaka zatrzymanego w Irlandii. Zbigniew Ziobro komentuje
Zaloguj się
 • wydzielina_fizjologiczna

  Oceniono 101 razy 57

  "Brunatna wyspa" - to w ciągu kilka lat rządów PiS zrobiono z Polski.

 • kac

  Oceniono 50 razy 44

  Ten kot to od odwracania ma już całkiem zwichnięty ogon, dajcie mu wreszcie spokój.
  Bo w końcu prezes się wkurzy.

 • marek_f

  Oceniono 71 razy 43

  Irlandzki sąd broni prawa, a nie podejrzanego. To wy przegraliście pieprzeni faszyści. Mam nadzieję dożyć czasów, gdy staniecie przed czymś w rodzaju trybunału norymberskiego.

 • fakduck

  Oceniono 52 razy 32

  I oto kolejny sukces dojnej zmiany na miarę 27:1. Niedługo UE będzie nas gorzej traktowała niż Białoruś i Koreę Płn, razem wziętych!! Brawo tępy suwerenie!

 • gmot_ka

  Oceniono 48 razy 30

  A ja myślałem ze zbyszek się z tego będzie cieszył. Po przegranych wyborach zero zmyknie do Irlandii i powie ze nie można go do PL wydawać bo sądy nie są niezależne. Chyba im wszyskim w piss o to chodzi z tymi ustawami.

 • krynolinka

  Oceniono 57 razy 27

  Zbyszkowi znów się role pomyliły. A właściwie to chyba już nie..PiS przecież właśnie w ten sposób rozumie niezależność sądownictwa w Polsce. Decyzje podejmuje się w siedzibie partii. Całościowo. Masz być winnym i skazanym to będziesz.

 • state77

  Oceniono 46 razy 24

  Lepszy taki sąd irlandzki niż polski minister spraw wewnętrznych co oskarża niewinnego chłopaka, w sprawie kolizji baby z Brzeszcza co jechała bez pasów, ponad 50 na godzinę i bez sygnałów i ordynarnie kłamie!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX