Polscy strażacy popłynęli do Szwecji za darmo promem MF "Gryf". Inni żądali kilkadziesiąt tysięcy

Polscy strażacy walczą z pożarami w Szwecji, w akcję zaangażowanych jest 139 Polaków. Jak poinformował rząd, strażacy zostali przetransportowani za darmo promem MF "Gryf" pływającym we flocie firmy Unity Line.

Od kilku dni polscy strażacy pomagają Szwedom w walce z szalejącymi w tym kraju pożarami.

Polacy stanowią jedną z najliczniejszych grup wsparcia, działających w Szwecji. Polska wysłała 139 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz 44 pojazdy, głównie gaśnicze. Akcja wstępnie jest zaplanowana na 2 tygodnie. Strażacy z Polski byli gorąco witani przez Szwedów.

Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w przedostaniu do Szwecji pomogła polskim strażakom firma Unity Line, w której flocie pływa prom MF "Gryf". W nocy z piątku na sobotę konwój konwój ze Świnoujścia do Trelleborga. Resort podkreślił, że Unity Line przetransportowała strażaków i sprzęt za darmo.

 - Nie tylko dostaliśmy transport za darmo, także wygodne kabiny, wyżywienie i gorące powitanie od załogi - mówi w rozmowie z portalem Money.pl st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Jak mówi st. bryg. Frątczak, jedna z firm zaproponowała transport za kwotę 75 tys. zł. Nie ma jednak o to pretensji. - Wysłaliśmy zapytanie ofertowe, tak to się przecież dzieje w gospodarce rynkowej. Nie ma tu żadnej kontrowersji - skomentował rzecznik.

Prom MF "Gryf" może jednorazowo zabrać nawet 100 ciężarówek, jest na nim miejsce również dla 180 pasażerów. Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, czy MF "Gryf" będzie zaangażowany w powrót Polaków.