Niedziele handlowe - lipiec 2018. Czy jutro będą otwarte sklepy Biedronka, Lidl, Tesco?

Czy 29 lipca to niedziela handlowa? Czy otwarte będą Lidl, Auchan, Tesco, Biedronka i galerie handlowe? Jeśli nie pamiętasz, przypominamy w naszym tekście kalendarz niedziel handlowych na lipiec.

29 lipca to niedziela handlowa czy niedziela bez handlu? Jak zapamiętać kiedy wypada niedziela handlowa? Czytaj poniżej.

Niedziele handlowe - lipiec 2018

29 lipca to ostatnia w tym miesiącu niedziela, a co za tym idzie także niedziela handlowa. Przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę są proste - w 2018 roku niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu, chyba że z uwagi na wpadające święta zadecydowano inaczej. 

Kalendarz niedziel handlowych na lipiec jest prosty: niedziele handlowe przypadły 1 i 29 lipca, w pozostałe obowiązywał zakaz handlu. 

Zasada wyznaczania niedziel handlowych zmieni się jednak już w kolejnym roku. 

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Kolejne zmiany już w styczniu 

Od stycznia 2019 roku niedziele handlowe zdarzą się zaledwie jeden raz w miesiącu, a w roku 2020 już tylko siedem razy w skali całego roku. Niedzielami handlowymi będą: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia, a także niedziela przed świętami wielkanocnymi oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem - tylko wtedy będą mogły być otwarte sklepy Lidl, Biedronka czy Auchan. Jeżeli przepisy się nie zmienią, ta sama zasada dotycząca ilości niedziel handlowych w roku będzie obowiązywać w kolejnych latach, czyli w roku 2021, 2022 i tak dalej.

Niedziele handlowe. Przepisy nie są doskonałe i wymagają doprecyzowania

Jak zapowiedział wiceminister pracy Stanisław Szwed już po wakacjach z inicjatywy poselskiej powstanie projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Czy podział na niedziele handlowe i niehandlowe zmieni się drastycznie? Prawdopodobnie nie. Doprecyzowanie przepisów ma dotyczyć przede wszystkim możliwości handlu we wszystkie niedziele przez placówki handlowe. W tej chwili z tego wyjątku korzysta popularna sieć sklepów Żabka, która dzięki umowie z Pocztą Polską może oferować usługi pocztowe, ale także sprzedawać wszystkie dostępne na półkach produkty bez względu na to, czy jest niedziela handlowa, czy też nie. Druga zmiana ma dotyczyć przepisu o wyłączeniu spod zakazu tych sklepów, w których sprzedaje właściciel lub członek jego rodziny. Zdaniem wiceministra pracy jest to jeden z tych zapisów, który prowadzi do największej liczby nadużyć, pozwalający do omijania przepisów o niedzielach handlowych. 

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: