Niedziele handlowe - lipiec 2018. Czy jutro będą otwarte sklepy Biedronka, Lidl, Tesco?

Czy 29 lipca to niedziela handlowa? Czy otwarte będą Lidl, Auchan, Tesco, Biedronka i galerie handlowe? Jeśli nie pamiętasz, przypominamy w naszym tekście kalendarz niedziel handlowych na lipiec.

29 lipca to niedziela handlowa czy niedziela bez handlu? Jak zapamiętać kiedy wypada niedziela handlowa? Czytaj poniżej.

Niedziele handlowe - lipiec 2018

29 lipca to ostatnia w tym miesiącu niedziela, a co za tym idzie także niedziela handlowa. Przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę są proste - w 2018 roku niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu, chyba że z uwagi na wpadające święta zadecydowano inaczej. 

Kalendarz niedziel handlowych na lipiec jest prosty: niedziele handlowe przypadły 1 i 29 lipca, w pozostałe obowiązywał zakaz handlu. 

Zasada wyznaczania niedziel handlowych zmieni się jednak już w kolejnym roku. 

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Kolejne zmiany już w styczniu 

Od stycznia 2019 roku niedziele handlowe zdarzą się zaledwie jeden raz w miesiącu, a w roku 2020 już tylko siedem razy w skali całego roku. Niedzielami handlowymi będą: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia, a także niedziela przed świętami wielkanocnymi oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem - tylko wtedy będą mogły być otwarte sklepy Lidl, Biedronka czy Auchan. Jeżeli przepisy się nie zmienią, ta sama zasada dotycząca ilości niedziel handlowych w roku będzie obowiązywać w kolejnych latach, czyli w roku 2021, 2022 i tak dalej.

Niedziele handlowe. Przepisy nie są doskonałe i wymagają doprecyzowania

Jak zapowiedział wiceminister pracy Stanisław Szwed już po wakacjach z inicjatywy poselskiej powstanie projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Czy podział na niedziele handlowe i niehandlowe zmieni się drastycznie? Prawdopodobnie nie. Doprecyzowanie przepisów ma dotyczyć przede wszystkim możliwości handlu we wszystkie niedziele przez placówki handlowe. W tej chwili z tego wyjątku korzysta popularna sieć sklepów Żabka, która dzięki umowie z Pocztą Polską może oferować usługi pocztowe, ale także sprzedawać wszystkie dostępne na półkach produkty bez względu na to, czy jest niedziela handlowa, czy też nie. Druga zmiana ma dotyczyć przepisu o wyłączeniu spod zakazu tych sklepów, w których sprzedaje właściciel lub członek jego rodziny. Zdaniem wiceministra pracy jest to jeden z tych zapisów, który prowadzi do największej liczby nadużyć, pozwalający do omijania przepisów o niedzielach handlowych. 

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o:
Komentarze (16)
Niedziele handlowe. Czy 29 lipca będą otwarte sklepy Lidl, Biedronka, Tesco?
Zaloguj się
 • zawszedak111

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy to się skończy!? Trzeci "artykuł" o niedzieli handlowej w ciągu doby! Czy redaCHtor UZ aż tak potrzebuje tej wierszówki!? Czy to reklama Biedry? W każdym razie jest to durne i absurdalne - pisanie non-stop o niedzielach handlowych.

 • loneman

  Oceniono 3 razy 1

  @dj.80
  Te informacje jestem pewny sa skierowane do tepakow co wchodza tu by wkurzac redakcje i madrych czytelnikow, wam co do szkoly tez nie bylo po drodze i zdawalisci fuksem z klasy do klasy (a teraz czepia sie taki ortografii czy tekstu artykulu:=O) naprawde - bardzo potrzebne sa takie przypomnienia :/...

 • ukos

  Oceniono 5 razy 1

  Żeby zakończyć niezwykle pracochłonne dociekania redakcji przed każdą niedzielą, czy jest to niedziela handlowa, podaję łatwą metodę ustalenia tego ze stuprocentową pewnością. Wymaga ona tylko wykonania pewnych czynności w nie więcej niż pięciu krokach.
  1. Ustalamy którego dnia miesiąca (DM) wypada badana niedziela.
  2. Sprawdzamy czy spełniona jest nierówność
  DM < 8
  Jeżeli tak, to badana niedziela jest niedzielą handlową (daję słowo). W takim przypadku na punkcie 2 kończymy procedurę ustalania, czy badana niedziela jest niedzielą handlową.
  3. Jeżeli nierówność z punktu 1 nie jest spełniona, ustalamy liczbę dni miesiąca (LDM), w którym przypada badana niedziela.
  4. Jeżeli nierówność z punktu 1 nie jest spełniona, sprawdzamy czy spełniona jest nierówność
  LDM - DM < 7
  Jeżeli tak, to badana niedziela jest niedzielą handlową (daję słowo). W takim przypadku na punkcie 4 kończymy procedurę ustalania, czy badana niedziela jest niedzielą handlową.
  5. Jeżeli nie są spełnione nierówności z punktu 1 i puntu 3, to badana niedziela nioe jest niedzielą handlową. W takim przypadku na punkcie 5 kończymy procedurę ustalania, czy badana niedziela jest niedzielą handlową.

 • zueoko

  Oceniono 9 razy 1

  Sklepy będą otwarte - w przeciwieństwie do redaktorów, którzy co tydzień zadają to samo idiotyczne i zarazem oczywiste pytanie.

 • petrucchio

  Oceniono 2 razy 0

  Prawo mojżeszowe w Biblii jest proste i zrozumiałe w porównaniu z pisiorskim.

 • dj.80

  Oceniono 4 razy 0

  Podziwiam konsekwencję. Naprawdę szczerze.
  Ale, tak na chłopski rozum, skoro mówimy o 29. dniu miesiąca, to na pewno jest to niedziela ostatnia (pewne wątpliwości mogłyby się pojawić, gdybyśmy mówili o 24.). Zatem więc na czym polega problem? Czy naprawdę co tydzień trzeba pisac elaborat o tym samym???

 • kann2

  Oceniono 3 razy -1

  Dziękuję, dziękuję. Trzy teksty na ten sam bzdurny temat w jednym dniu. Kocham Was! Cenię dobre dziennikarstwo.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 14 razy -2

  Czy w tym kraju uda się zrobić coś co będzie tak po prostu, zwyczajnie działało, będzie proste do zrozumienia i użycia bez tego polskiego tak ale jeżeli to piątek przestepny a pani jest kombatantem z drugą grupą inwalidzką to nie...
  Zdecydujecie się pisdoludki, albo niedziela jest dniem pańskim i wszyscy ten dzień święty święcą albo to dzień jak co dzień i każdy robi jak uważa!???

 • Da Lime

  Oceniono 17 razy -7

  Na prawdę nie ma innych tematów? Tylko lewacki kwik czy zachwyt nad niemożnością lub możnością bezsensownego łażenia po sklepach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX