Leszek Miller o orientacji wnuczki: "jest normalną, heteroseksualną kobietą". SLD przeprasza

Leszek Miller w rozmowie z "Super Expressem" nazwał wnuczkę "normalną heteroseksualną kobietą". W ten sposób polityk SLD odniósł się do informacji, że Monika Miller jest biseksualna. Partia przeprasza.

Leszek Miller wywołał kontrowersje, gdy w sobotę zabrał głos w sprawie seksualności wnuczki, Moniki Miller.

Moja wnuczka nie miała dziewczyn w znaczeniu seksualnym. Monika jest normalną, heteroseksualną kobietą. I miała jak do tej pory tylko narzeczonych, a nie narzeczone. Teraz jest na etapie rozejścia się z jakimś chłopakiem

- powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Leszek Miller, członek rady krajowej SLD, wieloletni przewodniczący partii.

W ten sposób polityk skomentował coming out wnuczki. Wcześniej Monika Miller podczas rozmowy z fanami w mediach społecznościowych przyznała, że jest osobą biseksualną.

SLD przeprasza za Leszka Millera

Przypomnijmy, że co roku politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej pojawiają się na Paradzie Równości. SLD jest partią lewicową, do której należą osoby o różnych orientacjach seksualnych.

- W imieniu SLD przepraszam za to, że takie sformułowanie, w takim kontekście padło - powiedziała w rozmowie z portalem queer.pl Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka SLD, która sama jest biseksualna. Dodała jednak, że Leszek Miller „nie powiedział, że inne orientacje seksualne są nienormalne”.

- Zabrakło jednak z jego strony wrażliwości i świadomości, padło słowo, które samo w sobie jest neutralne, ale w tym konkretnym kontekście, gdy mówimy o orientacjach seksualnych, czy tożsamościach płciowych, niestety jest ryzykowne, wręcz niedopuszczalne - dodała.

Z kolei przewodniczący partii, Włodzimierz Czarzasty, napisał na Twitterze, że „każdą orientację uważa za normalną”.

Uważam wszystkie orientacje seksualne za jak najbardziej normalne. Każdy powinien żyć w zgodzie ze sobą, swoją naturą, osobowością, psychoorientacją płciową i orientacją seksualną

- napisał Czarzasty.

Organizacja Miłość Nie Wyklucza przypomniała z kolei własne badania z których wynika, że ponad połowa (61,3 proc.) wyborców partii popiera małżeństwa par jednopłciowych.

Leszek Miller o wnuczce: była przedmiotem szykan

W lutym Leszek Miller razem z wnuczką udzielił wywiadu Wirtualnej Polsce. Polityk opowiadał o różnych sytuacjach z czasów, gdy Monika Miller a była dzieckiem. Opowiadał, że często dochodziło do przykrych incydentów, że dziewczyna miała problemy, ponieważ była wnuczką Millera. - Miała kłopoty i była przedmiotem rozmaitych szykan, nie tylko ze strony rówieśników, bo to można zrozumieć, ale także ze strony nauczycieli - powiedział  polityk SLD.

Nastolatkowie LGBT o życiu w Polsce: "Homofobia to ból, przemoc psychiczna, nienawiść"

Więcej o: