Zakaz handlu w niedzielę zabójczy dla małych sklepów. "Obroty spadły o 20-30 procent"

Niedziele handlowe i niedziele bez handlu wpisały się już na stałe w nasz kalendarz. Zakaz handlu w niedziele miał ulżyć małym sklepom, tymczasem okazuje się, że efekt jest inny - podaje "Rzeczpospolita".

Zakaz handlu w niedzielę, który wprowadził niedziele handlowe i niedziele bez handlu, obowiązuje od marca. Miał przyciągnąć klientów do małych sklepów. Tymczasem według informacji "Rzeczpospolitej" ich właściciele w niedziele rzeczywiście odnotowują większe obroty, ale tylko wtedy. W pozostałe dni supermarkety przyciągają klientów dużymi promocjami, a ci przez to decydują się na robienie zapasów np. w piątek lub sobotę.

- Obroty w pozostałe dni spadły o 20-30 procent. Nie jesteśmy w stanie walczyć z promocjami dyskontów, zwłaszcza w soboty - mówi w rozmowie z dziennikiem właściciel sklepu pod Warszawą.

Według danych Euromonitor International dla "Rzeczpospolitej", w tym roku w Polsce może przestać działać 2 tys. małych sklepów spożywczych.

Kiedy niedziele handlowe i niedziele bez handlu?

Zgodnie z ustawą, w tym roku handlowe są pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu.

Niedziele handlowe - lipiec 2018

Kolejne ograniczenia wejdą w życie w przyszłym roku, kiedy pracująca niedziela w handlu będzie już tylko jedna w miesiącu. W 2020 roku zaś zakaz handlu obejmie wszystkie niedziele.

Ustawa dopuszcza handel w niedziele między innymi w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, placówkach pocztowych i w małych sklepikach, w których za ladą stoją sami właściciele.

Rząd zapowiada doprecyzowanie przepisów o niedzielach handlowych, m.in. poprzez wyeliminowanie sytuacji, w których sklep deklaruje się np. jako "placówka pocztowa", a prowadzi normalny handel.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o:
Komentarze (302)
Niedziele handlowe 2018. Zakaz handlu w niedzielę zabójczy dla małych sklepów
Zaloguj się
 • braksensu2017

  Oceniono 92 razy 78

  Ciekawe, czy ktoś policzył ile osób straciło pracę tzw. dorywczą. Studenci, matki z małymi dziećmi - soboty i niedziele, to były jedyne dni, kiedy mogli pracować i trochę dorobić, do "wypasionych" sum, którymi zazwyczaj dysponują.

 • Stan Majewski

  Oceniono 82 razy 52

  Zaraz zaraz, przecież to miało obronić polskie patriotyczne sklepiki przed inwazja zachodnich krwiożerczych firm !!! Zdrada znowu !!! Kto zdradził ? Pewnie Tusk znowu.

 • starblast

  Oceniono 58 razy 50

  Jakoś mnie to nie dziwi, ale też jakoś ich nie żałuje. Cóż, wiem że nie wszyscy mali przedsiębiorcy głosują na PIS, ale takie nietrafione i szkodliwe wręcz ustawy jasno powinny pokazać Polakom, że PIS jest partią nierozwojową. Raczej przyczyni się do zwinięcia wielu interesów, a nie odwrotnie. Dla nich ważniejsza jest pusta ideologia (niedziela dla boga i rodziny). Dobrze zrobić swoim - solidaruchom z Piotrem Dudą czy Kościołowi zamiast ciężko pracującym na swój dobrobyt Polakom.
  Dają 500+, teraz wyprawki szkolne itd. i nie patrzą, że zadłużenie Polski rośnie. Liczy się tylko kupowanie głosów za wszelką cenę. Już teraz 500 zł jest warte 400 zł, bo inflacja zżarła resztę. Polacy zamiast się cieszyć z tego, że ktoś im dał ich pieniądze (kuriozalna sytuacja) powinni się smucić, bo kredyty mają to do siebie, że trzeba je spłacić.

 • bzykk

  Oceniono 49 razy 47

  Pomysł z dupy!
  W piątek czy sobotę nie będę latał po sklepikach osiedlowych pójdę do Lidla lub Biedry i zrobię zakupy całościowo i dużo taniej!
  A pracownicy też po dupie dostali. Za pracę w niedzielę stawki oczywiście były inne niż w zwykły dzień! No ale teraz mogą pobyć w domu...za darmo!

 • wolak007

  Oceniono 59 razy 47

  Więc i sklepikarze będą mieć niedługo wolne niedziele dla rodziny? I soboty. I resztę dni... Po splajtowaniu.

  Podziękują zapewne PiS-owi?...

 • walkirrr

  Oceniono 58 razy 42

  to teraz muszą bolszewicy zakazać promocji, upustów i innych lewackich wymysłów eurokołchozu

 • byrcyn11

  Oceniono 51 razy 33

  Co by tu jeszcze spieprzyć - panowie ?

 • anty_jar

  Oceniono 53 razy 31

  też mi nowina
  przez ostatni 3 lata pis dzielce nic nie zrobili dla ludzi w tym kraju.
  a 500+, to teraz ma może realną wartość 350

 • strach_sie_bac

  Oceniono 53 razy 31

  Reasumując rząd nie kłamał, w niedzielę sklepikarze mają się lepiej, ale nikt im nie gwarantował, że miesięczne zyski będą większe :D Ciemnogród :D
  Jeszcze gdyby markety sprzedawały dewocjonalia w promocji, normalnie pewnych biznesmenów szlag by trafił. Nie po to opowiadali się za wolnymi niedzielami, żeby markety zarabiały na ich biznesie :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX