Prokuratura Krajowa zajmie się sprawą zamku w Puszczy Noteckiej. Na polecenie ministerstwa

Zamkiem w Stobnicy, który powstaje na terenie Puszczy Noteckiej, zajmie się Prokuratura Krajowa. O możliwych nieprawidłowościach poinformowało Ministerstwo Środowiska.

Sprawę zamku w Puszczy Noteckiej, który jest budowany w miejscowości Stobnica, zbada wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Zawiadomienie w sprawie możliwych nieprawidłowości złożyło Ministerstwo Środowiska. Wcześniej sprawą zajmowała się prokuratura okręgowa, które przekazała ją do wyższej instancji z powodu jej wagi - informuje PAP, cytowany przez TVP Info.

Prokuratura krajowa zajmie się budową zamku w Stobnicy

- To niebywałe, żeby w takim miejscu można było wybudować takie zamczysko - powiedział kilka dni temu w programie "Minęła dwudziesta" Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. Resort zawiadomił prokuraturę 10 lipca.

- Decyzja, która została wydana, dotyczyła 2 hektarów. Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnego Geoportalu, żeby zobaczyć, że inwestycja przekracza obszar, na który została wydana. Pomijając fakt, że budowie takiego obiektu na pewno towarzyszył hałas, towarzyszyły temu prace - tłumaczył Mazurek.

Początkowo zawiadomienie trafiło do prokuratury rejonowej w Obornikach, stamtąd do prokuratury okręgowej w Poznaniu, a następnie do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, Magdalena Mazur-Prus, sprawę przekazano w celu "rozważenia przejęcia prowadzenia postępowania”.

Kilka dni temu minister środowiska Henryk Kowalczyk w programie „Salon polityczny Trójki” powiedział, że „sam się dziwi, jak to możliwe, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgody” na budowę zamku w Stobnicy. Szef resortu środowiska dodał, że jeśli okaże się, iż decyzje wydano z jednoczesnym naruszeniem prawa, będzie można ją wycofać i tym samym zatrzymać budowę.

W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu trwają kontrole. Prowadzi je CBA i Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska na polecenie Ministerstwa Środowiska.

Zamek w Puszczy Noteckiej

W miejscowości Stobnica w województwie wielkopolskim na terenie obszaru chronionego Natura 2000 powstaje zamek. Prace rozpoczęto w 2015 roku. Obecnie stan zaawansowania budowy to ok. 90 proc. Za inwestycję odpowiada spółka D.J.T, zarządzana przez Dymitra i Tymoteusza Nowaków. Zgodę na budowę wydały wszystkie potrzebne organy: radni, przedstawiciele Izby Rolniczej, Urząd Marszałkowski i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ).

Zamek w Stobnicy będzie miał 14 pięter. Ma się w nim znajdować 46 apartamentów, które zostaną przeznaczone na sprzedaż. W zamku ma mieszkać ok. 110 osób oraz 10 pracowników obsługi.

Więcej o:
Komentarze (55)
Zamek w Puszczy Noteckiej. Sprawę zbada Prokuratura Krajowa
Zaloguj się
 • j-ugo

  Oceniono 14 razy 6

  Wszyscy którzy wydali zgodę na budowę zamku powinni zostać ukarani.
  Ale w państwie rządzonym przez PiS budowa zamku zostanie dokończona. Tam będzie za darmo odpoczywał Jarek i jego koledzy. Jarek doleci na lądowisko helikopterem.

 • wiesss

  Oceniono 9 razy 5

  W państwie polskim jak ktoś ma pieniądze to może wszystko i prawo będzie po jego stronie.
  Gdyby to był zwykły obywatel to musiałby rozebrać na własny koszt, a w tym przypadku znajdą jakiegoś kozła, kozioł weźmie wszystko na siebie i wszyscy pozostali będą zadowoleni.

 • seneka_ml

  Oceniono 12 razy 4

  - Panie dyrektorze! Tu jest jezioro!
  - A to nie, nie... A nie, dobrze! To jezioro damy tutaj... a ten niech sobie stoi w zieleni.

  Poszukiwany,poszukiwana

 • skinhead_abstrakcjonista

  Oceniono 4 razy 2

  Nic się nie stanie. Tak samo jak za PO nie stało się nic firmom, które dodawały sól drogową do mięsa ( Czesi do dzisiaj nam to pamiętają). Kto ma kasę, ten w Polsce zbuduje sobie pałac nawet w Puszczy Bialowieskiej.

 • marymania

  Oceniono 16 razy 2

  Ja bym tego nie burzyła. Skończyć, okratować okna i się tam pozamyka PiSdecję. I komary ich zeżrą.

 • antares777

  Oceniono 1 raz 1

  A jaka to puszcza? Same samosiejki i w dodatku stare. Dobrze, że tam rzeka przepływa, to chociaż wiedzieli, jak ją nazwać.
  Ale jak jusz tak sie napierajom, to niech powołajom specjalnom komisje sejmowom, a jakby im posłuf zabrakło, to kasting nowy do sejmu i bedzie.
  A wogle to za dorzywociem jezdem.

 • Mieszko Pierwszy

  Oceniono 3 razy 1

  Przyroda przyrodą ale przede wszystkim jest to zepsucie krajobrazu w promieniu kilkudziesięciu kilometrów albo i więcej i to na wieki wieków.
  Chyba że jacyś terroryści się zlitują i wysadzą toto w powietrze.

 • andy_1

  Oceniono 9 razy 1

  Do tego zamczyska zmierza PYTON zaprawdę powiadam wam....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX