Całkowite zaćmienie Księżyca już za kilka dni. Następnego takiego raczej już nie doczekamy

Księżyc w lipcu zniknie prawie na dwie godziny. Będzie to najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu. Zostało do niego tylko kilka dni.

Zaćmienie Księżyca będziemy mogli podziwiać już 27 lipca. 

Zaćmienie Księżyca w lipcu. Dobre warunki do oglądania

Najlepsze wrażenia związane z tym zjawiskiem będą mieli mieszkańcy terenów położonych na dalekim wschodzie oraz Rosji, ale zaćmienie będzie też doskonale widoczne z Polski. Jego początek przypada o dogodnej porze - pełne zaćmienie będzie można obserwować o godz. 21.30 w centralnej Polsce. Nie będzie trzeba zatem trwać na posterunku do późnych godzin nocnych.

Gdzie oglądać zaćmienie 27 lipca? Najlepiej, jeśli znajdziemy miejsce, gdzie nic nie będzie zasłaniało nam południowo-wschodniego horyzontu.

Całkowite zaćmienie Księżyca. Księżyc "stopniowo zjadany"

- Przez pierwszą godzinę będziemy widzieli, jak Księżyc jest stopniowo "zjadany" przez cień Ziemi, a później zobaczymy krwawy Księżyc. Po upływie półtorej godziny nastąpi ponownie faza częściowa zaćmienia, już zdecydowanie lepiej widoczna - tłumaczy w TVN Meteo Karol Wójcicki, dziennikarz naukowy, popularyzator astronomii. Wójcicki precyzuje, że zaćmienie Księżyca zacznie się ok. 20.30 w centralnej Polsce. O godz. 21.30 nastąpi jego faza całkowita. 

Całkowite zaćmienie Księżyca. Gdzie oglądać?

Tegoroczne zaćmienie Księżyca, które przyjdzie nam oglądać w piątek, ma związek z tzw. apogeum. To sytuacja, w której nasz satelita jest najbardziej oddalony od Ziemi. Co za tym idzie, zaćmienie będzie bardzo długie - potrwa dokładanie 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie organizuje wspólne oglądanie zaćmienia Księżyca:

Kiedy występuje zaćmienie Księżyca?

CNK przypomina, że będzie to najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu. Następnego nie będzie nam dane oglądać, ponieważ przypada na 2123 rok.

Z zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia, gdy nasza planeta znajduje się między Słońcem, a Księżycem, będącym w pełni. Wówczas cień Ziemi zasłania tarczę naszego satelity. 

Superksiężyc, zaćmienia i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w 2018 roku

Więcej o: