Jak to się stało, że Polska stała się większa, niż rok temu? Przede wszystkim dzięki coraz dokładniejszym metodom pomiarowym. A część polskich granic jest mało stabilna, dlatego wymaga ciągłego doprecyzowania. Problem dotyczy przede wszystkim granic na rzekach i wzdłuż linii brzegowej, która ciągle ulega erozji.
Osoby szczególnie zainteresowane tym tematem, mogą zajrzeć do raportu Głównego Urzędu Statystycznego, pt. „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2018 r”. Z opisu powierzchni poszczególnych jednostek terytorialnych wynika, że Polska jest większa niż w zeszłym roku, a jej powierzchnia zwiększyła się o 1643 hektary.
GUS: Polska jest większa niż w zeszłym roku. 'Urósł' m.in. Hel Fot. Marzena Hmielewicz / Agencja Wyborcza.pl
Z obliczeń przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że najbardziej „urosło” województwo pomorskie – jego powierzchnia zwiększyła się o 1159 hektarów, z czego 904 ha należą do powiatu puckiego, a 255 ha do powiatu nowodworskiego. Kolejnym rosnącym województwem jest zachodniopomorskie (o 484 ha zwiększyła się powierzchnia miasta Świnoujście). Rozpatrując te zmiany z poziomu gmin można powiedzieć, że najwięcej terytorium zyskał Hel, Jastarnia, Krokowa, Władysławowo, Krynica Morska i wspomniane wcześniej Świnoujście. Z treści raportu o powierzchni Polski wynika, że tereny miejskie zyskały w sumie 1045 hektarów, z kolei tereny wiejskie – 598 hektarów.
Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>
Główny Urząd Statystyczny: jednym z miast, które zyskało kilkaset hektarów jest Świnoujście Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl