Polska urosła o 1643 hektary! Najwięcej przybyło jej na północy kraju

Według najnowszych danych z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Polska jest krajem większym, niż w ubiegłym roku. Nasza ojczyzna powiększyła się o 1643 hektary. Skąd taka zmiana?

Polska jest coraz większa. Teren zyskują województwa graniczące z Bałtykiem

Jak to się stało, że Polska stała się większa, niż rok temu? Przede wszystkim dzięki coraz dokładniejszym metodom pomiarowym. A część polskich granic jest mało stabilna, dlatego wymaga ciągłego doprecyzowania. Problem dotyczy przede wszystkim granic na rzekach i wzdłuż linii brzegowej, która ciągle ulega erozji.

Osoby szczególnie zainteresowane tym tematem, mogą zajrzeć do raportu Głównego Urzędu Statystycznego, pt. „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2018 r”. Z opisu powierzchni poszczególnych jednostek terytorialnych wynika, że Polska jest większa niż w zeszłym roku, a jej powierzchnia zwiększyła się o 1643 hektary.

GUS: Polska jest większa niż w zeszłym roku. 'Urósł' m.in. HelGUS: Polska jest większa niż w zeszłym roku. 'Urósł' m.in. Hel Fot. Marzena Hmielewicz / Agencja Wyborcza.pl

Nowe terytorium dla województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Miasta urosły bardziej, niż wsie

Z obliczeń przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że najbardziej „urosło” województwo pomorskie – jego powierzchnia zwiększyła się o 1159 hektarów, z czego 904 ha należą do powiatu puckiego, a 255 ha do powiatu nowodworskiego. Kolejnym rosnącym województwem jest zachodniopomorskie (o 484 ha zwiększyła się powierzchnia miasta Świnoujście). Rozpatrując te zmiany z poziomu gmin można powiedzieć, że najwięcej terytorium zyskał Hel, Jastarnia, Krokowa, Władysławowo, Krynica Morska i wspomniane wcześniej Świnoujście. Z treści raportu o powierzchni Polski wynika, że tereny miejskie zyskały w sumie 1045 hektarów, z kolei tereny wiejskie – 598 hektarów.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Główny Urząd Statystyczny: jednym z miast, które zyskało kilkaset hektarów jest ŚwinoujścieGłówny Urząd Statystyczny: jednym z miast, które zyskało kilkaset hektarów jest Świnoujście Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: