Najbardziej zagrożone powodziami są w tej chwili województwa wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie oraz małopolskie. Według ostrzeżeń wydanych przez IMGW stan wód w rzekach w sześciu województwach może przekraczać stany ostrzegawcze.
IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne dla 6. województw Fot. Grażyna Marks / Agencja Wyborcza.pl
Sześć województw na południu Polski zostało objętych ostrzeżeniami hydrologicznymi II stopnia. Oznacza to, że poziom wód w rzekach przekracza poziom ostrzegawczy, ale nie przekracza jeszcze stanów alarmowych. Podnoszący się poziom wód zauważają przede wszystkim mieszkańcy Podbeskidzia i Śląska Cieszyńskiego, gdzie władze samorządowe wydały swoje rozporządzenia.
Po burzach w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim, wojewoda śląski ogłosił w środę 18 lipca pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich trzech powiatach. Poziom ostrzegawczy został przekroczony także na rzece Wiśle w Wiśle, w Ustroniu oraz w Skoczowie, a także na rzece Koszarawa na wysokości Pewli Małej na Żywiecczyźnie. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach informuje także o wezbraniu wody w zlewni Odry, gdzie w wyniku kilkuniowych deszczy woda podniosła się nawet o 100 cm.
Burze i intensywne opady deszczu powodują, że rzeki wzbierają w bardzo szybkim tempie Fot. Jan Rusek / Agencja Wyborcza.pl
"Mając na uwadze przewidywane jeszcze dzisiaj w godzinach popołudniowych oraz nocnych silne opady deszczu oraz występujące przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na posterunkach wodowskazowych, wojewoda zarządził pogotowie przeciwpowodziowe" – czytamy w oświadczeniu wojewody śląskiego, który w swoim zarządzeniu zobowiązał wójtów, burmistrzów oraz starostów do podjęcia niezbędnych czynności, które zminimalizują zagrożenie powodziowe oraz możliwe straty dla ludzi i mienia.
Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>