Po suszy powódź? Alarmująco rośnie poziom rzek. IMGW: stany ostrzegawcze w sześciu województwach

Burze i intensywne opady deszczu przetaczające się przez niemal całą Polskę zbierają już swoje żniwa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla sześciu województw.

Południe Polski obawia się powodzi. IMGW ostrzega przed podnoszącym się poziomem rzek

Najbardziej zagrożone powodziami są w tej chwili województwa wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie oraz małopolskie. Według ostrzeżeń wydanych przez IMGW stan wód w rzekach w sześciu województwach może przekraczać stany ostrzegawcze.

IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne dla 6. województwIMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne dla 6. województw Fot. Grażyna Marks / Agencja Gazeta

Sześć województw na południu Polski zostało objętych ostrzeżeniami hydrologicznymi II stopnia. Oznacza to, że poziom wód w rzekach przekracza poziom ostrzegawczy, ale nie przekracza jeszcze stanów alarmowych. Podnoszący się poziom wód zauważają przede wszystkim mieszkańcy Podbeskidzia i Śląska Cieszyńskiego, gdzie władze samorządowe wydały swoje rozporządzenia.

Powiat bielski, cieszyszyński i żywiecki: wojewoda śląski organizuje pogotowie przeciwpowodziowe

Po burzach w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim, wojewoda śląski ogłosił w środę 18 lipca pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich trzech powiatach. Poziom ostrzegawczy został przekroczony także na rzece Wiśle w Wiśle, w Ustroniu oraz w Skoczowie, a także na rzece Koszarawa na wysokości Pewli Małej na Żywiecczyźnie. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach informuje także o wezbraniu wody w zlewni Odry, gdzie w wyniku kilkuniowych deszczy woda podniosła się nawet o 100 cm.

Burze i intensywne opady deszczu powodują, że rzeki wzbierają w bardzo szybkim tempieBurze i intensywne opady deszczu powodują, że rzeki wzbierają w bardzo szybkim tempie Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta

"Mając na uwadze przewidywane jeszcze dzisiaj w godzinach popołudniowych oraz nocnych silne opady deszczu oraz występujące przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na posterunkach wodowskazowych, wojewoda zarządził pogotowie przeciwpowodziowe" – czytamy w oświadczeniu wojewody śląskiego, który w swoim zarządzeniu zobowiązał wójtów, burmistrzów oraz starostów do podjęcia niezbędnych czynności, które zminimalizują zagrożenie powodziowe oraz możliwe straty dla ludzi i mienia.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Więcej o:
Komentarze (18)
IMGW: poziom rzek rośnie alarmująco szybko
Zaloguj się
 • fitt

  Oceniono 6 razy 6

  trzydzieści lat po zmianie systemowej, a suchych zbiorników wodnych jak nie było tak nie ma!!!

 • Tadeus Ko

  Oceniono 10 razy 4

  to rolnicy dostaną od matołusza za suszę i za powódź :-)))

 • druit

  Oceniono 18 razy 4

  to wlasnie kuriozum polskie. a szczegolnie rolnicy sa zabawni. miast zadbac o zbiorniki retencyjne, o lasy ktore sa zdolne do kumulowania wody... to robi sie wszystko co tylko mozliwe aby caly teren polski nie byl odporny na okresowe i cyklincze opady i okresy wyzszych temperatur. politykierzy sa za to odpowiedzialni. urzedasy ktorzy nic z tym nie robia. sami rolnicy ktorzy powinni inwestowac w zabezpieczenia swoich upraw zarowno przed upalami jak i przed mrozami. wszedzie na swiecie rolnicy dbaja o to wszystko sami. tylko nie u nas! a pozniej - dajcie nam, zagwarantujcie nam... wyjdzcie z kolchoznianego myslenia i zacznijcie myslec jak kazdy biznesmen.

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  Powinni zablokowac ten przybor wod swoja ustawa jesli modly nie potrafia :P
  W koncu ich "prawo" jest mocniejsze od Konstytucji to z byle woda "da rade"....

 • frogman

  Oceniono 2 razy 2

  1 sekretarz partii wstrzyma powodz

 • burek_polny

  Oceniono 4 razy 2

  Przeciez to Narod Wybrany, Chrystus Europy zamieszkuje ten kraj nad Wisla, wiec cierpliwie czekamy na pozostalych 8 plag. Makot Micrajim!

 • dziadwawelski

  Oceniono 16 razy 2

  Mimo zapowiedzi Leszek Kaczyński nie przypływa tym statkiem z Ameryki więc i niebo płacze ;-))

 • kocurimysza

  Oceniono 1 raz 1

  GDZIE KSIEZA ? dlaczego NIE PIEJA SWYCH MODLOW DO ZYDA O SLONCE ????? Dlaczego nie lataja z krzyzami i cala ta banda beretow moherowych , Ten WASZ BOG WAS OPUSCIL I ZYD TEZ >

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX