Izraelskie media o Makowskim ze "Studio YaYo". Zdziwienie, że otrzymał odznaczenie od Glińskiego

Ryszard Makowski otrzymał z rąk wicepremiera Piotra Glińskiego brązowy medal "Gloria Artis". Sukces satyryka znanego m.in. ze "Studio YaYo", odnotowały nawet izraelskie media, które przypomniały jego antysemickie żarty i felieton. "Polska uhonorowała satyryka, który mówi, że Żydzi tworzą antysemityzm" - brzmią tytuły z izraelskiej prasy.

W ubiegłym tygodniu, 12 lipca, wielu twórców otrzymało złote, srebrne bądź brązowe medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", które wręczał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

W tym gronie znalazł się także Ryszard Makowski (nagrodzony został brązowym medalem w dziedzinie sztuki estradowej), satyryk, w przeszłości członek kabaretu OT.TO, później zaczął współpracować z tygodnikiem "Sieci" (wcześniej "W Sieci"), prowadzi też programy w telewizji wPolsce.pl.

Ryszard Makowski o Żydach i Izraelu

W ostatnich latach znany był jednak głównie ze współprowadzenia programu "Studio YaYo" w TVP3 Warszawa. Tyle tylko, że zasłynął też felietonem, napisanym w marcu dla wPolityce.pl, odnoszącym się do sporu Polski z Izraelem o nowelizację ustawy o IPN, w którym stwierdził:

Paradoksalnie można podejrzewać, że ta ostentacyjna walka środowisk żydowskich z antysemityzmem, ma na celu wzniecenie właśnie nastrojów antysemickich.

Teraz, gdy otrzymał wyróżnienie od ministra kultury, jego osoba zainteresowała izraelskie media, które nie tylko przypominają mu piosenkę jego autorstwa (śpiewał o nieuczciwych praktykach bankowych i żydowskiej rodzinie Rotshschildów), ale również wspomniany felieton.

Izraelskie media: Satyryk, który mówi, że Żydzi tworzą antysemityzm, z odznaczeniem

JTA, Jewish Telegraphic Agency, tak opisuje sprawę:

Polski satyryk, który w 2016 roku robił antysemickie żarty w telewizji, a później oskarżył Żydów o tworzenie antysemityzmu, otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień w kraju dla artystów.

Depesza agencji prasowej JTA rozeszła się szybko po mediach w Izraelu, pod bardzo podobnym tytułem: "Polska uhonorowała satyryka, który mówi, że Żydzi tworzą antysemityzm". Temat na jej bazie opisywał m.in. "The Times of Israel". Izraelskie media cytują też uzasadnienie wicepremiera Piotra Glińskiego, który podczas uroczystości tak argumentował przekazanie nagród artystom:

Jest to wyraz podziękowania Polski dla państwa twórczości i dla państwa zaangażowania, dla waszego talentu - ale talentu zawsze popartego pracą, wytrwałością, odwagą twórczą

Temu, jak w Izraelu odnotowano nagrodę dla Makowskiemu, przyglądał się Igor Lendorf z Żydowskiego Kalendarza Historyczno-Kulturalnego i na Twitterze zamieszczał kolejne materiały. Zresztą gorzko skomentował całą sprawę, pisząc: "Świat na to patrzy, Panie Ministrze - świat czyta Pana słowa i świat pamięta...".

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Morawiecki o zmianach w ustawie o IPN: Nie wycofujemy się, wzmacniamy naszą pozycję

Więcej o:
Komentarze (199)
Ryszard Makowski w izraelskich mediach. |Gloria Artis" od wicepremiera
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 79 razy 41

  Piewca PiSowskiego reżimu, członek smoleńskiej sekty, antysemita - to odznaczenie należało mu się!!!

 • ryslew2061

  Oceniono 49 razy 31

  Watek izraelski to jedno, ale że taka niesamowita miernota otrzymuje jakąkolwiek nagrodę, to nawet nie skandal, lecz absurd. Pomyślałby człowiek - ot, marny minister nagradza równego sobie marnego klauna. Ale Gliński, choć marny, aż tak marny to nie jest - on po prostu wypełnia zlecenie polityczne - trza tam tego..., no jak mu?... no tego od Jajo,... aha, Makoski! Wiecie ..., tego ..., nagrodzić, ... bo to nasz człowiek, i Pietrzak Janek kazał..., dajcie mu jakąś blachę czy cós.

 • bamshe

  Oceniono 44 razy 24

  Dobrze dla niego ze nastaly czasu takich miernot Pisowskich, inaczej umarlby zapomniany. Teraz choc przez chwile ma 5 minut slawy. A potem sie go wgumkuje

 • szpigel

  Oceniono 39 razy 19

  Smutny i tępy ten satyryk, uwierzcie!
  Prywatnie - nabzdyczony i odpychający cham.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 33 razy 17

  Komuszy PiS to jest przefarbowana PZPR!
  Ten sam antysemityzm, antypolonizm, nacjonalizm i konserwatyzm!

 • me_on_gazeta

  Oceniono 36 razy 14

  Sorry, ale co to za kultura?! Rozrywka i to niskich lotów...

 • bigfisher

  Oceniono 19 razy 13

  Tak żenującego spektaklu jak w studio YAYO to ja wcześniej nie widziałem, kompletne dno. Skoro więc autor takiej chałtury dostaje odznaczenia, to nie mamy do czynienia z Ministerstwem Kultury, tylko z Ministerstwem Żenady i Obciachu.

 • czarekjawor

  Oceniono 23 razy 13

  Pan Rafał Ziemkiewicz nie pojawi się w UK, Ryszard Makowski w Izraelu. Czyżby granice się zamykały przed naszymi artystami? Odpowiedz. Po pierwsze to nie są artyści tylko politycy, po drugie najlepiej ich witają w Białorusi i Rosji. Realizują wytyczne partii, czyli to politrucy,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX