Nelson Mandela miałby dziś sto lat. Rocznica urodzin wojownika przeciwko segregacji rasowej

Nelson Mandela. Dzisiaj przypada setna rocznica urodzin jednego z najbardziej znanych przywódców ubiegłego wieku. Mandela zmarł w 2013 roku.

Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. Ćwierć wieku temu wraz z ostatnim białym prezydentem tego kraju, Frederikiem de Klerkiem, otrzymał pokojową Nagrodę Nobla za pracę na rzecz zniesienia apartheidu i stworzenia nowej, demokratycznej Republiki Południowej Afryki.

Nelson Mandela. Życiorys

Nelson Mandela urodził się w wiosce Mvezo jako potomek królewskiej rodziny ludu Xhosa. Miał przejąć po ojcu funkcję na dworze królewskim, jednak odrzucił tę propozycję i wyjechał do Johannesburga, aby tam studiować prawo. W latach 50. jako pierwszy czarnoskóry prawnik otworzył swoją własną kancelarię. Swoje życia podporządkował jednak polityce.

Działalność polityczna

Do ANC (Afrykańskiego Kongresu Narodowego) wstąpił w 1943 roku, a w dziewięć lat później przewodził kampanią przeciwko rasizmowi. W 1961 roku okrzyknięto go dowódcą sił zbrojnych ANC. Rok później został aresztowany i skazany na dożywocie. Przypomniano sobie o nim w latach 70. przy okazji zbrojnego powstania młodzieży w Soweto. Wtedy po raz pierwszy zaczęto domagać się uwolnienia Mandeli.

Decyzja o zwolnieniu Mandeli

Władze RPA podjęły decyzję o uwolnieniu Nelsona Mandeli w latach 80. Dzięki temu miał on uniknąć wojny domowej. Jednak ten nie chciał, aby zwolniono go z więzienia. Dopiero rządzący RPA w latach 1989-94 prezydent Frederik de Klerk zadecydował o zniesieniu segregacji rasowej, ponownym zalegalizowaniu działalności ANC oraz wypuszczeniu Mandeli na wolność.

Odrodzenie RPA

Kiedy Mandela i de Klerk dyskutowali o przyszłości RPA, na ulicach Johannesburga trwały podsycane przez tajne służby walki pomiędzy zwolennikami ANC i stronnikami zuluskiej partii Inkatha. Mandela oskarżał de Klerka o sabotaż.

Prezydent RPA

Ostatecznie starania Mandeli docenił komitet noblowski, który przyznał mu nagrodę pokojową w 1993 roku. W latach Nelson Mandela 1994-1999 pełnił funkcję prezydenta RPA. Później nie kandydował już w wyborach. Z życia politycznego wycofał się w 1999 roku i skupił się na życiu rodzinnym. Z emerytury powrócił po to, aby pomóc Afryce w wywalczeniu prawa do organizacji Mundialu. Potem przemawiał jeszcze w 2004 i 2009 roku, kiedy podkreślał, jak ważna jest walka z ubóstwem w Afryce. Nelson Mandela zmarł 5 grudnia 2013 roku z powodu infekcji płuc.

Bateria w twoim telefonie mogła powstać kosztem niewolniczej pracy dzieci

Więcej o: