Program za miliardy zł spowolnił, wojsko sięga po zapasy na czas wojny. Wrócą hełmy "orzeszki"

"Rzeczpospolita" opisuje, że program "Tytan" dla polskiej armii, opiewający na kilka miliardów złotych, spowolnił. Zamiast nowoczesnego rynsztunku wojsko na razie ma modernizować hełmy "orzeszki", by znów wróciły do żołnierzy i sięga po mundury przewidziane na czas wojny.

Nowy sprzęt i wyposażenie dla polskiej armii to temat rzeka, głównie za sprawą opóźnień w jego dostawach. Niedawno "Rzeczpospolita" opisywała, że nowe rakiety Piorun dla wojska wybuchały podczas testów, przez co nie trafiły do żołnierzy. Ten sam dziennik opisywał, że czołgi T-72 wracają do służby.

Teraz "Rzeczpospolita" ujawnia, że program "Tytan" (wystartował w 2014 roku, miał kosztować maksymalnie 5 miliardów złotych), w ramach którego polscy żołnierze mieli otrzymać nowe wyposażenie i umundurowanie (np. sensory badające stan zdrowia), znacząco spowolnił. Ponieważ nowoczesnego sprzętu nie ma, armia - według gazety - ma sięgać po naprawdę ostateczne rozwiązania.

Według "Rz" wojsko w tej chwili wykorzystuje zapasy przewidziane na czas wojny, by umundurować żołnierzy. Z powodu niedostatków do odnowy przeznaczono 14 tys. stalowych hełmów (wzór 67), tzw. orzeszków.

Żołnierz w hełmie typu 'orzeszek'Żołnierz w hełmie typu 'orzeszek' Ministerstwo Obrony Narodowej

W świetle tych niedoborów (zwłaszcza mundurów) MON zapowiada natomiast kolejne przetargi na mundury polowe dla żołnierzy (jedna umowa na 100 tys. kompletów została już zawarta).

Szczerski: Prezydent ogłosi ważne decyzje ws. wyposażenia dla wojska

Także na łamach "Rz" Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta, ujawnił, że prezydent Andrzej Duda w ciągu 4-6 tygodni ma ogłosić, jaki sprzęt Polska miałaby kupić od Amerykanów, ale nie tylko.

To są sprawy poufne, ale mogę powiedzieć, że prezydent ogłosi w tej sprawie ważne decyzje w ciągu 4–6 tygodni. Będą dotyczyły przynajmniej dwóch obszarów wyposażenia wojska. I nie chodzi wyłącznie o kontrakty amerykańskie

- mówił prezydencki minister.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Antoni Macierewicz zapowiada modernizację polskiej armii