Program za miliardy zł spowolnił, wojsko sięga po zapasy na czas wojny. Wrócą hełmy "orzeszki"

"Rzeczpospolita" opisuje, że program "Tytan" dla polskiej armii, opiewający na kilka miliardów złotych, spowolnił. Zamiast nowoczesnego rynsztunku wojsko na razie ma modernizować hełmy "orzeszki", by znów wróciły do żołnierzy i sięga po mundury przewidziane na czas wojny.

Nowy sprzęt i wyposażenie dla polskiej armii to temat rzeka, głównie za sprawą opóźnień w jego dostawach. Niedawno "Rzeczpospolita" opisywała, że nowe rakiety Piorun dla wojska wybuchały podczas testów, przez co nie trafiły do żołnierzy. Ten sam dziennik opisywał, że czołgi T-72 wracają do służby.

Teraz "Rzeczpospolita" ujawnia, że program "Tytan" (wystartował w 2014 roku, miał kosztować maksymalnie 5 miliardów złotych), w ramach którego polscy żołnierze mieli otrzymać nowe wyposażenie i umundurowanie (np. sensory badające stan zdrowia), znacząco spowolnił. Ponieważ nowoczesnego sprzętu nie ma, armia - według gazety - ma sięgać po naprawdę ostateczne rozwiązania.

Według "Rz" wojsko w tej chwili wykorzystuje zapasy przewidziane na czas wojny, by umundurować żołnierzy. Z powodu niedostatków do odnowy przeznaczono 14 tys. stalowych hełmów (wzór 67), tzw. orzeszków.

Żołnierz w hełmie typu 'orzeszek'Żołnierz w hełmie typu 'orzeszek' Ministerstwo Obrony Narodowej

W świetle tych niedoborów (zwłaszcza mundurów) MON zapowiada natomiast kolejne przetargi na mundury polowe dla żołnierzy (jedna umowa na 100 tys. kompletów została już zawarta).

Szczerski: Prezydent ogłosi ważne decyzje ws. wyposażenia dla wojska

Także na łamach "Rz" Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta, ujawnił, że prezydent Andrzej Duda w ciągu 4-6 tygodni ma ogłosić, jaki sprzęt Polska miałaby kupić od Amerykanów, ale nie tylko.

To są sprawy poufne, ale mogę powiedzieć, że prezydent ogłosi w tej sprawie ważne decyzje w ciągu 4–6 tygodni. Będą dotyczyły przynajmniej dwóch obszarów wyposażenia wojska. I nie chodzi wyłącznie o kontrakty amerykańskie

- mówił prezydencki minister.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Antoni Macierewicz zapowiada modernizację polskiej armii

Więcej o:
Komentarze (311)
Wyposażenie polskiego wojska. Problemy z programem "Tytan".
Zaloguj się
 • sluchaj_bej

  Oceniono 67 razy 45

  Może zwrócić się o pomoc do grup rekonstrukcyjnych? Zawsze chętnie pożyczą taran lub kolczuge...

 • hel14

  Oceniono 46 razy 32

  Na obronność w Polsce wydawane jest 2% PKB. Trump chwali Polskę, PIS- dzielce pękają z dumy i w rewanżu kupują amerykański gaz, 3 razy drożej od cen rynkowych. Ale Trump na pewno nie wie na co idą te pieniądze. Np u nas wydano już kilkanaście milionów zł na...... remont ogrodzenia jednostki, remont starych carskich jeszcze, budynków z czerwonej cegły (tylko zapomnieli zrobić najpierw dachu i izolacji fundamentów a więc remonty od początku), boisko i kantynę dla emerytów wojskowych i ich rodzin, urzędników cywilnych- ze 200 osób itp. Ciekawostką jest, że w tej Jednostce Wojskowej nie ma ani jednego czynnego żołnierza (oprócz dowódców)!! Nawet wartownicy na bramie i portierni to wynajęta prywatna firma ochroniarska. To jest jednostka remontowa sprzętu- oczywiście pracuję cywilni pracownicy i remontują jeden transporter mniej więcej już z 5 lat. Jaja jak berety.

 • hikuj13

  Oceniono 37 razy 25

  program rozbrajania Wojska Polskiego jest sukcesywnie realizowany
  pytanie w czyim to jest interesie ?

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 42 razy 24

  Tak to jest jak ruski szpieg dostał w prezencie do destrukcji wojsko. Nawet ich kibole wspólnie z Jasną Górą mają większą gotowość bojową.

 • blackbolt

  Oceniono 18 razy 16

  ale wielka wymiana mundurów ruszyła pełna parą. Jaki problem był z dotychczasowymi mundurami wyjściowymi i galowymi?? żaden. Było pełne ukompletowanie i magazyny pełne. Dlatego, zmienili przepisy i wszystkie mundury do wywalenia, bo zadbali, żeby żadna część stroju się nie powtórzyła. Rozumiem przejście na nowocześniejsze mundury polowe ale wyjściowe????? Po prostu ktoś musiał na tym zarobić, a z setek tysięcy mundurów sporządzi się protokół zniszczenia i będzie git.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX