Niedziele handlowe, lipiec 2018. Biedronka, Żabka i Lidl - gdzie sklepy będą otwarte 22 lipca?

Sklepy zamknięte w niedziele - to już norma. W lipcu 2018 niedziele handlowe wypadają tylko dwa razy. Jak sklepy Żabka i Biedronka będą czynne w niedzielę 22 lipca?

Podział na niedziele handlowe i niedziele bez handlu obowiązuje od kilku miesięcy, ale wciąż wiele osób nie pamięta, która to niedziela handlowa. 

Niedziele handlowe lipiec 2018

W lipcu wypadają aż trzy niedziele bez handlu. 22 lipca to kolejna taka niedziela. Niedziela handlowa przypada dopiero 29 lipca. Oprócz tego niedzielą handlową był jedynie 1 lipca. 

Zakaz handlu w niedziele nie oznacza jednak, że w dni takie jak 22 lipca nie możemy kupić zupełnie nic. Kilka sklepów w najbliższej okolicy na pewno jest otwartych także w niedzielę bez handlu. Jakie sklepy są otwarte w niedzielę?

Lidl, Tesco, Żabka i Biedronka - które sklepy czynne 22 lipca?

Popularne sklepy, takie jak Tesco, Lidl czy Carrefour są zamknięte w niedziele bez handlu, czyli także 22 lipca. A jak otwarte będą Żabka i Biedronka? Tu wyjątków od zakazu handlu w niedziele jest całkiem sporo. Żabki są otwarte, jeśli zdecyduje się na to właściciel. Biedronka może być otwarta 22 lipca, jeśli sklep położony jest na terenie dworca. Taka sytuacja występuje m.in. w Warszawie i Krakowie.

Sklepy zamknięte w niedzielę. Wyjątki

Zgodnie z przepisami dotyczącymi zakazu handlu w niedzielę, bez względu na to, czy w danym dniu jest niedziela handlowa czy też nie, mogą sprzedawać takie sklepy jak apteki, piekarnie, kwiaciarnie czy stacje benzynowe. Oprócz tego otwarte są wszelkiego rodzaju punkty gastronomiczne (restauracje, cukiernie, kawiarnie lodziarnie), placówki związane z turystyką (hotele, sklepy z pocztówkami, sklepy przy dworcach), a także instytucje kultury (muzea, kina, teatry).

Niedziele handlowe. Będą zmiany

Najwięcej kontrowersji wywołał zapis o możliwości handlu w placówkach pocztowych oraz w tych sklepach, w których pracować będzie właściciel lub jego krewny. Przepis pozwalający na handel w placówkach pocztowych wykorzystała popularna sieć sklepów Żabka, która ma umowę m.in. z Pocztą Polską.

Drugi przepis jest według rządu przyczyną wielu nadużyć. Jak zapowiada wiceminister pracy Stanisław Szwed, potrzebna jest nowelizacja ustawy o zakazie handlu. Projekt zmian zakazu handlu w niedziele zostanie złożony przez posłów po wakacjach i prawdopodobnie wejdzie w życie w styczniu 2019 roku.

Jakie sklepy pozostaną otwarte w niedziele? Dowiemy się pewnie już niedługo.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o:
Komentarze (17)
Niedziele handlowe, lipiec 2018. Biedronka, Żabka i Lidl - gdzie sklepy będą otwarte 22 lipca?
Zaloguj się
 • paseo

  Oceniono 13 razy 7

  wiekszosc zalog nie chce wolnych niedziel; teraz pracują znacznie więcej w tygodniu.Chca dodatkow za tak prace w neidziele,albo odbierania dni wolnych jak to było dotad.Male sklepy w galeriach ponoszą ciężkie straty,obroty w kinach spadly o ponad 10 %.Wielu dostawców tez ma straty i /albo mniejsze obroty z powodu zamkniecia w neidziele.Ludzie sa wściekli ale durnie z rządu musza spelniac zadania kościoła i Dudokacperkow ..Mimo ze widzieli,jak sparzyli się Wegrzy.i mimo iż wiekszosc klientów chce kupować w niedziele.Jak to możliwe,ze mniejszość narzuca styl zycia wiekszosci

 • camel_3d

  0

  Mieszkam w DE i tu zawsze tylko 4 razy w roku sa niedziele handlowe. I jakos nikt nie rozpacza.. no ale jak Polacy nie potrafia inaczej spedzac weekendy jak tylko wloczac sie po galeriach..no to spokojnie...

  Swoja droga.. w niedziele jest duzo sklepow pootwieranych. DZis zrobilem zakupy w zabce na osiedlu...

 • zawszedak111

  Oceniono 2 razy 0

  Które to te "treści niedozwolone"!?

 • kann2

  Oceniono 7 razy -1

  Och, jak cudownie, że Gazeta przypomina dwa razy w tygodniu o sklepach zamkniętych i otwartych w niedzielę. Jesteście wspaniali! Proszę w piątek znów napisać, że w przyszłą niedzielę będą otwarte. I w niedzielę proszę mi przypomnieć, że są otwarte. Oczekuję z antycypacją, jak mawiał Jan Vincent.

 • stachud

  Oceniono 6 razy -2

  Otwarte będą stacje wójta z Pcimia dla którego PIS napisało ustawę. A na nich niewolnicy co nie mają rodzin i mogę zpier...lać w niedzielę. Dziwne że Solidarność to toleruje. Jak widać chodzą na pasku PIS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX