Niedziele handlowe, lipiec 2018. Biedronka, Żabka i Lidl - gdzie sklepy będą otwarte 22 lipca?

Sklepy zamknięte w niedziele - to już norma. W lipcu 2018 niedziele handlowe wypadają tylko dwa razy. Jak sklepy Żabka i Biedronka będą czynne w niedzielę 22 lipca?

Podział na niedziele handlowe i niedziele bez handlu obowiązuje od kilku miesięcy, ale wciąż wiele osób nie pamięta, która to niedziela handlowa. 

Niedziele handlowe lipiec 2018

W lipcu wypadają aż trzy niedziele bez handlu. 22 lipca to kolejna taka niedziela. Niedziela handlowa przypada dopiero 29 lipca. Oprócz tego niedzielą handlową był jedynie 1 lipca. 

Zakaz handlu w niedziele nie oznacza jednak, że w dni takie jak 22 lipca nie możemy kupić zupełnie nic. Kilka sklepów w najbliższej okolicy na pewno jest otwartych także w niedzielę bez handlu. Jakie sklepy są otwarte w niedzielę?

Lidl, Tesco, Żabka i Biedronka - które sklepy czynne 22 lipca?

Popularne sklepy, takie jak Tesco, Lidl czy Carrefour są zamknięte w niedziele bez handlu, czyli także 22 lipca. A jak otwarte będą Żabka i Biedronka? Tu wyjątków od zakazu handlu w niedziele jest całkiem sporo. Żabki są otwarte, jeśli zdecyduje się na to właściciel. Biedronka może być otwarta 22 lipca, jeśli sklep położony jest na terenie dworca. Taka sytuacja występuje m.in. w Warszawie i Krakowie.

Sklepy zamknięte w niedzielę. Wyjątki

Zgodnie z przepisami dotyczącymi zakazu handlu w niedzielę, bez względu na to, czy w danym dniu jest niedziela handlowa czy też nie, mogą sprzedawać takie sklepy jak apteki, piekarnie, kwiaciarnie czy stacje benzynowe. Oprócz tego otwarte są wszelkiego rodzaju punkty gastronomiczne (restauracje, cukiernie, kawiarnie lodziarnie), placówki związane z turystyką (hotele, sklepy z pocztówkami, sklepy przy dworcach), a także instytucje kultury (muzea, kina, teatry).

Niedziele handlowe. Będą zmiany

Najwięcej kontrowersji wywołał zapis o możliwości handlu w placówkach pocztowych oraz w tych sklepach, w których pracować będzie właściciel lub jego krewny. Przepis pozwalający na handel w placówkach pocztowych wykorzystała popularna sieć sklepów Żabka, która ma umowę m.in. z Pocztą Polską.

Drugi przepis jest według rządu przyczyną wielu nadużyć. Jak zapowiada wiceminister pracy Stanisław Szwed, potrzebna jest nowelizacja ustawy o zakazie handlu. Projekt zmian zakazu handlu w niedziele zostanie złożony przez posłów po wakacjach i prawdopodobnie wejdzie w życie w styczniu 2019 roku.

Jakie sklepy pozostaną otwarte w niedziele? Dowiemy się pewnie już niedługo.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: