Zmiany w kierownictwie Polskiej Fundacji Narodowej. Świrski zrezygnował, jest nowy prezes

Maciej Świrski złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej - podaje TVP Info. Nowym wiceprezesem jest dotychczasowy szef Cezary Jurkiewicz, zaś PFN pokieruje Filip Rdesiński.

Maciej Świrski nie jest już wiceprezesem PFN - podaje TVP Info. Jeszcze w maju "Gazeta Wyborcza" informowała, że kierownictwo PiS zdecydowało o zmianach w kierownictwu PFN i odwołaniu Świrskiego. W odpowiedzi na wpis TVP Info na Twitterze Świrski zaznaczył, że sam złożył rezygnację. Nie napisał nic o powodach lub okolicznościach takiej decyzji.

TVP Info poinformowało też, że jego miejsce zajmie Cezary Jurkiewicz, dotychczas prezes PFN. Z kolei jego zastąpi Filip Rdesiński - nowy prezes fundacji.

Kim jest Filip Rdesiński?

Filip Rdesiński do wczoraj był szefem Radia Poznań. O jego rezygnacji informował Press.pl. Mówił wtedy, że "przechodzi do innych zadań". Rdesiński kierował radiem (dawniej Radio Merkury) od 2016 roku. Wcześniej pracował w "Gazecie Polskiej" i portalu Niezalezna.pl.  W 2011 roku kandydował z listy PiS do Sejmu, nie dostał się jednak do parlamentu.

Maciej Świrski - założyciel Reduty Dobrego Imienia

Maciej Świrski jest publicystą, przez kilka lat pełnił funkcję wiceprezesa zarządu PAP. To także założyciel Fundacji Reduta Dobrego Imienia, którą kierował przez cztery lata.

Kontrowersje wokół Polskiej Fundacji Narodowej

PFN powstała w 2016 roku. Miała promować wizerunek Polski za granicą. Fundacja dysponuje wielomilionowym budżetem - jej konto zasiliły wielkie państwowe spółki, m.in. Orlen, KGHM, PZU, PKO BP czy PGNiG.

Pierwszym głośnym - i głośno krytykowanym - działaniem PFN była kampanią informacyjną "Sprawiedliwe sądy". Kampania w internecie i na billboardach była zbieżna z retoryką PiS dotyczącą stanu polskiego sądownictwa. Opozycja krytykowała fundację za to, że z pieniędzy na "promocję polski" prowadzona jest kampania de facto wspierająca PiS.

Później PFN chciała m.in. wydać miliony złotych na rejs jachtem dookoła świata z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, a później zerwała współpracy z Mateuszem Kusznierewiczem, który miał płynąć jachtem. Z kolei gdy w związku z nowelizacją ustawy o IPN wybuchł międzynarodowy konflikt, Polska Fundacja Narodowa przygotowała dla rządu specjalny spot. Wtedy okazało się, że 30-sekundowy film w całości składał się z wyprodukowanej kilka miesięcy wcześniej animacji "Niezwyciężeni".

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Premier o kontrowersjach wokół kampanii billboardowej: Polska Fundacja Narodowa realizuje swoje statutowe cele

Więcej o: