Uwaga! Ostrzeżenia przed burzami obowiązują niemal dla całej Polski. Możliwe podtopienia [POGODA]

Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi burzami. Opadom lokalnie może towarzyszyć grad. Burze ominą tylko województwo lubuskie. W środę na Mazowszu i Lubelszczyźnie może być naprawdę groźnie.

Pogoda na najbliższe dni. Uwaga na gwałtowne burze

W najbliższych dniach pogoda nie będzie dla nas łaskawa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia na poniedziałkowy wieczór dla 12, a na wtorek aż dla 14 województw. Burze, a nawet burze z gradem, mogą pojawić się niemal w całej Polsce - na Kujawach i Pomorzu, na Mazurach i Warmii, a także na Podlasiu, Mazowszu, na Ziemi Łódzkiej i na Podkarpaciu oraz w Małopolsce. Jedynym województwem, które nie zostało objęte ostrzeżeniem IMGW we wtorek jest województwo lubuskie.

Pogoda. Gwałtowne burze przetoczą się niemal przez cały krajPogoda. Gwałtowne burze przetoczą się niemal przez cały kraj Fot. Grażyna Marks / Agencja Gazeta

Pogoda. Z każdym dniem ładniej, ale nadal burzowo

Podobnie będzie w środę, choć teren nieobjęty ostrzeżeniem pogodowym będzie trochę większy - o gwałtowne wyładowania atmosferyczne nie będą musieli się martwić mieszkańcy województw dolnośląskiego, lubuskiego i zachodnio-pomorskiego.

W środę na Mazowszu i Lubelszczyźnie obowiązywać będą ostrzeżenia drugiego stopnia, co oznacza wystąpienie zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. "Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej" - podaje IMGW.

Na północnym-wschodzie i wschodzie kraju burzowo będzie aż do czwartku – 19 lipca zagrożone burzami będą przede wszystkim województwa mazowieckie i lubelskie.

Pogoda. Ze względu na intensywne opady deszczu i burze niebezpiecznie podnosi się poziom niektórych rzekPogoda. Ze względu na intensywne opady deszczu i burze niebezpiecznie podnosi się poziom niektórych rzek Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

Do tego we wschodniej części kraju wysokie temperatury mimo chmur. Na Mazowszu w czwartek 27 stopni, a w Białymstoku w piątek nawet do 29 stopni. Poprawa pogody dopiero od soboty - synoptycy zapowiadają dużo słońca i temperatury w całym kraju wyrównane: od 23 do 26 stopni.

Burze i powodzie na Podkarpaciu. Wisłoka, San i Wisłok mogą wylewać

W czasie burz może spaść do 25 mm wody, a lokalnie nawet więcej. Na Mazowszu na przykład w czwartek w trakcie burz może spaść nawet 40 mm wody na metr. Tak intensywne opady mogą być przyczyną podtopień. Oprócz ostrzeżeń o intensywnych opadach IMGW wydało komunikat hydrologiczny dla Podkarpacia. W zlewni Wisłoki, Sanu i Wisłoka obowiązują podwyższone stany wody. W trzech miejscach woda przekroczyła stany alarmowe.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem, gdy zastanie nas burza?

Więcej o: