Kamienny most, piętrowe mury. Szczegóły budowy zamku w puszczy na zdjęciach z drona

Wysokie łuki, kamienna fasada i most nad "fosą" - m.in. takie szczegóły zamku w Puszczy Noteckiej widać z powietrza. Publikujemy nowe zdjęcia z drona ze Stobnicy.

Od ponad tygodnia budowie zamku w Puszczy Noteckiej przygląda się cała Polska. Choć ogromny zamek powstaje na jeziorze w Stobnicy od lat, to dotychczas ten fakt nie przyciągał aż takiej uwagi. 

Teraz sprawie przyglądają się agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a także prokuratura w Obornikach. Zawiadomienie do prokuratury złożył minister środowiska Henryk Kowalczyk. Budowa wzbudza również wątpliwości organizacji ekologicznych.  Budowla powstaje w objętej programem Natura 2000 Puszczy Noteckiej

Zamek jest na tyle duży, że wyraźnie widać jego sylwetkę na zdjęciach lotniczych. Jednak niewiele wiadomo o szczegółach budowy. Wg nieoficjalnych doniesień zamek ma mieć m.in. basen na szczycie 50-metrowej wieży, a także kort tenisowy. 

Część szczegółów budowy dobrze widać z powietrza. W Gazeta.pl publikujemy nowe zdjęcia z drona, pokazujące prace budowlane w zamku.

Zamek z Puszczy Noteckiej na zdjęciach z dronaZamek z Puszczy Noteckiej na zdjęciach z drona Fot. Krzysztof Dęga / dron-media.eu

Zobacz zdjęcia w dużej rozdzielczości tu i tu.

Na zdjęciach widać m.in., że ceglane ściany (przynajmniej częściowo) i mury zamku będą miały fasadę z kamieni. Widać też kamienny most, który prowadzi do zamku; zgromadzone na sztucznej wyspie materiały budowlane; dużą, wolną przestrzeń na środku - być może dziedziniec lub przyszłą salę balową. 

Zobacz więcej zdjęć ze Stobnicy >>>

Wyniki kontroli Inspektora Ochrony Środowiska w ciągu dwóch tygodni

W ciągu dwóch tygodni mają być znane wyniki kontroli, dotyczącej wydanych pozwoleń środowiskowych na budowę w Puszczy Noteckiej. Zezwolenia wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu. Kontrolę, na polecenie ministra środowiska, przeprowadza Główny Inspektor Ochrony Środowiska. - Kontrola trwa, jej wyniki zostaną przedstawione do dwóch tygodni - poinformował pod koniec zeszłego tygodnia wiceminister Sławomir Mazurek.

- Ważne jest to, abyśmy dokonali wnikliwej oceny, ponieważ tereny Natura 2000 są niezwykle cenne i chcemy mieć pewność, czy w wyniku budowy ten cenny obszar nie ucierpiał - dodał Sławomir Mazurek. Kontrola ma także wykazać, czy RDOŚ nie naruszył prawa, wydając zezwolenia na budowę w Stobnicy. Inwestorem 15-kondygnacyjnego budynku wielorodzinnego w Stobnicy jest spółka D.J.T. Właściciel tej firmy tłumaczy, że inwestycja realizowana jest zgodnie z prawem, o czym mają świadczyć zezwolenia na budowę, wydane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu w kwietniu 2015 roku.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Więcej o: