Kamienny most, piętrowe mury. Szczegóły budowy zamku w puszczy na zdjęciach z drona

Wysokie łuki, kamienna fasada i most nad "fosą" - m.in. takie szczegóły zamku w Puszczy Noteckiej widać z powietrza. Publikujemy nowe zdjęcia z drona ze Stobnicy.

Od ponad tygodnia budowie zamku w Puszczy Noteckiej przygląda się cała Polska. Choć ogromny zamek powstaje na jeziorze w Stobnicy od lat, to dotychczas ten fakt nie przyciągał aż takiej uwagi. 

Teraz sprawie przyglądają się agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a także prokuratura w Obornikach. Zawiadomienie do prokuratury złożył minister środowiska Henryk Kowalczyk. Budowa wzbudza również wątpliwości organizacji ekologicznych.  Budowla powstaje w objętej programem Natura 2000 Puszczy Noteckiej

Zamek jest na tyle duży, że wyraźnie widać jego sylwetkę na zdjęciach lotniczych. Jednak niewiele wiadomo o szczegółach budowy. Wg nieoficjalnych doniesień zamek ma mieć m.in. basen na szczycie 50-metrowej wieży, a także kort tenisowy. 

Część szczegółów budowy dobrze widać z powietrza. W Gazeta.pl publikujemy nowe zdjęcia z drona, pokazujące prace budowlane w zamku.

Zamek z Puszczy Noteckiej na zdjęciach z dronaZamek z Puszczy Noteckiej na zdjęciach z drona Fot. Krzysztof Dęga / dron-media.eu

Zobacz zdjęcia w dużej rozdzielczości tu i tu.

Na zdjęciach widać m.in., że ceglane ściany (przynajmniej częściowo) i mury zamku będą miały fasadę z kamieni. Widać też kamienny most, który prowadzi do zamku; zgromadzone na sztucznej wyspie materiały budowlane; dużą, wolną przestrzeń na środku - być może dziedziniec lub przyszłą salę balową. 

Zobacz więcej zdjęć ze Stobnicy >>>

Wyniki kontroli Inspektora Ochrony Środowiska w ciągu dwóch tygodni

W ciągu dwóch tygodni mają być znane wyniki kontroli, dotyczącej wydanych pozwoleń środowiskowych na budowę w Puszczy Noteckiej. Zezwolenia wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu. Kontrolę, na polecenie ministra środowiska, przeprowadza Główny Inspektor Ochrony Środowiska. - Kontrola trwa, jej wyniki zostaną przedstawione do dwóch tygodni - poinformował pod koniec zeszłego tygodnia wiceminister Sławomir Mazurek.

- Ważne jest to, abyśmy dokonali wnikliwej oceny, ponieważ tereny Natura 2000 są niezwykle cenne i chcemy mieć pewność, czy w wyniku budowy ten cenny obszar nie ucierpiał - dodał Sławomir Mazurek. Kontrola ma także wykazać, czy RDOŚ nie naruszył prawa, wydając zezwolenia na budowę w Stobnicy. Inwestorem 15-kondygnacyjnego budynku wielorodzinnego w Stobnicy jest spółka D.J.T. Właściciel tej firmy tłumaczy, że inwestycja realizowana jest zgodnie z prawem, o czym mają świadczyć zezwolenia na budowę, wydane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu w kwietniu 2015 roku.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Więcej o:
Komentarze (245)
Zamek w puszczy. Szczegóły budowy na zdjęciach z drona
Zaloguj się
 • 4v

  Oceniono 42 razy 32

  Prezes tego przedsięwzięcia, w roku 2008 (kiedy zaczynali prace logistyczne wokoło budowy) miał bodajże 18 lub 19 lat. Dlaczego więc nikt jeszcze nie sprawdził, kto NAPRAWDĘ stoi za tym projektem? Dlaczego od kilku dni onanizujecie się konstrukcją zamku, a nie tym, co prawdziwy dziennikarz robić powinien???

 • szuwarek75

  Oceniono 29 razy 23

  "Wg nieoficjalnych doniesień zamek ma mieć m.in. basen na szczycie 50-metrowej wierzy"
  Aż mi się nie chce w to wieŻyć !!!! :)
  Dlaczego 'dziennikarze' wybiórczej nie chcą podpisać się pod takimi rewelacjami, tylko używają pseudonimów? Cała Polska chciałaby się pośmiać bezpośrednio pod adresem tych geniuszy!

 • facio60

  Oceniono 27 razy 13

  Artykuł o podobnej treści już był kilka dni temu. Aż dziw bierze, że piszący i sprawdzający zawartość tekstów ciągle przepuszczają ten sam błąd, który aż kłuje w oczy. Wierzy się w coś, a wieża może być przykładowo mieszkalna lub obronna.
  To samo dotyczy zresztą moderatorów forum tego czy każdego innego na "gazeta.pl". Przepuszczają obraźliwe sformułowania typu "polaczki" ale spróbujcie napisać "ży.ki". Pojawi się napis "Komentarz zawiera treści niedozwolone". Zachodzi proste pytanie, czy to jest antypolonizm?

 • eend

  Oceniono 13 razy 9

  Zwłaszcza tej "wierzy"!!! Litości GAZETO!!!! odsuń od klawiatur ANALFABETÓW!! Codziennie dziesiątki takich kwiatuszków ortograficznych, gramatycznych . Na korekcie nie warto oszczędzać , aplikacje tego nie załatwią.

 • yerry46

  Oceniono 19 razy 9

  To jest po prostu... chore - pod każdym względem. Masakra !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX