Obcokrajowcy próbowali ukraść cegły z krematorium w Auschwitz. Zauważyli to inni zwiedzający

W Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu doszło do próby kradzieży. Dwóch obcokrajowców, obywateli Węgier, zamierzało wynieść z terenu muzeum dwie cegły. Ochroniarzy zaalarmowali inni zwiedzający.

- Dwójka obcokrajowców przebywając na terenie Muzeum Auschwitz usiłowała dokonać kradzieży dwóch cegieł z jednego z krematoriów leżącego na terenie obozu. To zauważyła dwójka innych obcokrajowców, którzy zaalarmowali ochronę - mówi w rozmowie z Gazeta.pl sierż. Mateusz Drwal z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Jedna z tych osób zdążyła opuścić teren muzeum, mimo to została ujęta przez pracowników ochrony. Drugą ujęto jeszcze na terenie obozu. Na miejsce został wezwany patrol policji.

Zatrzymani to 30-letnia kobieta i 36-letni mężczyzna pochodzący z Węgier. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, dobrowolnie poddali się karze.

Muzeum Auschwitz. Kradzież napisu "Arbeit macht frei"

W 2009 r. w Muzeum Auschwitz doszło do kradzieży tablicy z historycznym napisem "Arbeit macht frei" znad bramy byłego niemieckiego obozu zagłady.

Napis odnaleziono kilkadziesiąt godzin później we wsi koło Torunia. Przestępcy pocięli go na trzy części. O udział w kradzieży podejrzanych jest pięciu Polaków. Z ustaleń prokuratury wynika, że mężczyźni działali na zlecenie pośrednika ze Szwecji, Andersa Hoegstroema.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Samotna kontemplacja papieża Franciszka. Ojciec Święty oddał hołd pomordowanym w Auschwitz

Więcej o: