Sukces studentów z AGH w Stanach Zjednoczonych. Ich Turbulencja druga w konkursie rakietowym

Rakieta Turbulencja zbudowana przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zajęła drugie miejsce w jednej z kategorii konkursu rakietowego IREC w USA. Drużyna AGH była jedynym do tej pory zespołem z Polski, który wystartował w tych zawodach.

Jak poinformowała rzecznik AGH Anna Żmuda-Muszyńska, konkurs IREC odbywał się w ramach prestiżowych zawodów Spaceport America Cup 2018. Drużyna AGH Space Systems z rakietą Turbulencja zajęła tam drugie miejsce w kategorii rakiet zasilanych paliwem ciekłym i osiągających pułap ponad 9 km.

W konkursie IREC brały udział 132 drużyny z całego świata, które startowały w sześciu kategoriach. Oprócz Turbulencji zespół z krakowskiej uczelni zaprezentował w konkursie także drugą rakietę. Panda3 startowała w sekcji rakiet o pułapie do 3 km z silnikiem hybrydowym.

Każda drużyna była oceniana m.in. pod względem dokumentacji technicznej, jakości finalnego projektu, lotu i odzysku rakiety, ilości własnoręcznie wykonanych i zaprojektowanych elementów czy profesjonalizmu zespołu. Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria, Turbulencja zdobyła drugie miejsce w swojej kategorii. Dodatkowo zespół AGH Space Systems otrzymał kilka wyróżnień, m.in. za zarządzanie projektem, procedury bezpieczeństwa przy przygotowaniu lotu oraz za ducha i pasję całego zespołu.

Tegoroczna, druga edycja prestiżowego konkursu technologii rakietowych Spaceport America Cup, wspieranego przez czołowe firmy z branży kosmicznej, m.in. SpaceX, Blue Origin czy Boeing, odbyła się w Nowym Meksyku w Stanach Zjednoczonych. Spaceport America jest największym prywatnym portem kosmicznym na świecie.

Turbulencja wykorzystuje technologię silników rakietowych zasilanych paliwem ciekłym, którą AGH Space Systems przetestowało po raz pierwszy w ubiegłym roku na Pustyni Błędowskiej. Członkowie zespołu, który działa w AGH od 2014 r., specjalizują się w rozwijaniu technologii przemysłu kosmicznego, a w szczególności w budowie rakiet, satelitów, sond kosmicznych czy łazików marsjańskich. Ekipa zdobywała już nagrody na takich międzynarodowych zawodach jak CanSat Competition, Global Space Balloon Challenge czy European Rover Challenge.

Więcej o:
Komentarze (18)
USA. Drugie miejsce studentów z AGH w konkursie rakietowym
Zaloguj się
 • ziggybum

  Oceniono 24 razy 14

  Znamy te konkursy i ich wyniki. Rakieta druga, łazik pierwszy, programiści najlepsi. A potem - albo pracujesz za grosze na konto 70-letniego dziada na uniwersytecie, politechnice, instytucie PAN, albo jedziesz na grancikach NCN, gdzie nawet kichnąć nie można bez tony papierologii - albo idziesz do korpo czy spadasz za granicę. A tam już czekają na takich - po to są te konkursy by ich wybrać i zachęcić.

 • marrob

  Oceniono 10 razy 4

  Ekipie gratuluję1 Smutne tylko że za 10 lat kiedy wrócimy do tego zdjecia okaze się że wszyscy albo prawie wszyscy pracuja za granica. Najpewniej w USA. A u nas wciąz premier Morawiecki z kolejnymi programami "+". Efekt? Emigracja zdolnych młodych ludzi i 1 milion samochodów elektrycznych na ulicach:))))

 • cmok_wawelski

  Oceniono 2 razy 2

  Robota w Korei Pln pewna.

 • xprimo

  Oceniono 6 razy 2

  a potem przychodzi student po wpis do indeksu i mówi "pan_da_3" :) śmieszki z tych studentów :D

 • xxq

  Oceniono 5 razy 1

  A jak się ma polskie wojsko rakietowe ?

 • amuzc

  Oceniono 5 razy 1

  No nareszcie jakaś sensowna informacja. GRATULACJE dla zespołu!

 • big_gadu

  Oceniono 10 razy 0

  Brawo - jestećie lepsi są od naszych speców z zbrojeniówki maciarewicza,
  nawiązujcie zagraniczne kontakty,
  i wykorzystajcie możliwości dalszego rozwijania swoich pomysłów,
  mając dobre podstawy inżynierskie ruszajcie w świat,
  ale najpierw skończyć studia i dyplom !

 • wiesss

  Oceniono 7 razy -1

  Wszystkie te konkursy w kategoriach rakiety, drony, czy samoloty finansowane są przez przemysł zbrojeniowy i CIA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX