Uczniowie zgwałcili gimnazjalistkę. Zapłacą 250 tys. zł kary. "Nigdy nie wyrazili skruchy"

Gimnazjalistka zgwałcona w 2008 r. przez trzech uczniów tej samej szkoły otrzyma od sprawców 250 tys. zł z odsetkami. Sąd apelacyjny podtrzymał decyzję sądu okręgowego mimo protestów sprawców.

Uczennica gimnazjum została zgwałcona 10 lat temu przez trzech uczniów tej samej placówki. Wówczas sąd opiekuńczy zdecydował o umieszczeniu chłopaków w zakładzie poprawczym, ale wyrok wydał w zawieszeniu.

Gimnazjalistka i jej matka wniosły w 2012 r. skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W wyniku tego postępowania polski rząd przyznał, że w tym przypadku miało miejsce naruszenie przepisów Konwencji o zakazie poniżającego traktowania, ochronie życia prywatnego, a także prawa do sądu.

Trzy lata temu zgwałcona wniosła pozew do sądu, w którym domagała się 350 tys. zadośćuczynienia od sprawców gwałtu. W ubiegłym roku sąd zdecydował, że kobieta powinna otrzymać 250 tys. zł wraz z odsetkami.

"Sąd podkreślił, że wziął pod uwagę drastyczne okoliczności zdarzenia oraz fakt, że sprawcy nigdy nie wyrazili skruchy i nie przeprosili pokrzywdzonej. Wręcz przeciwnie: w toku postępowania próbowali podważać jej wiarygodność i sugerowali, że nie doszło do zgwałcenia, lecz stosunku seksualnego za jej zgodą" - informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która prowadziła sprawę.

Sprawcy złożyli apelację. Sąd jednak w piątek ją oddalił i utrzymał w mocy poprzedni wyrok. Oznacza to, że wyrok jest prawomocny.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Pigułka gwałtu zagraża nam wszystkim. Te wynalazki pomagają się przed nią uchronić

Więcej o:
Komentarze (260)
250 tys. zł dla zgwałconej przez kolegów gimnazjalistki
Zaloguj się
 • petrucchio

  Oceniono 119 razy 81

  Teraz gwałciciele będą twierdzili, że wymiar sprawiedliwości trzeba rozwalić, bo mieli osobiście do czynienia z postępowaniem sądowym i nie są zadowoleni z wyniku.

 • oszrany

  Oceniono 98 razy 62

  P.S. Kiedy w koncu ryje i nazwiska bandziorow beda podawane do publicznej wiadomosci ?! To by byla najlepsza kara. Ministrze ziobro zrobisz cos z tym czy dalej bedziesz sie bawil w polityczne gierki ?

 • vito60

  Oceniono 56 razy 52

  O ile pamiętam, chlopaczkowie byli synami powiatowych ,, notabli" i czuli się bezkarni. I tak tanio się wymigali.

 • daretz

  Oceniono 40 razy 38

  Za to nigdy nie powinno się dawać zawiasów. Pełna odsiadka i odszkodowanie.

 • dudzij

  Oceniono 67 razy 35

  OK. 250 tys zł?? Dwuletnie wynagrodzenie SSR., 1, roczne SSO Panie, Pani Sędzio, chcielibyście być zgwałceni za taka śmieszną kwotę, nie wiadomo czy do wyegzekwowania? kara w zawieszeniu!

 • tenare

  Oceniono 35 razy 27

  Ci zwyrodnialcy gwałciciele powinni być sądzeni jak dorośli i gnić w więzieniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX